Και τώρα, ερχόμαστε στο ΟΑΚΑ να σας γλεντήσουμε, ξανά!

Πέμπτη, 7 Απριλίου 2022 - 21:03

Μία καλή προπόνηση έκανε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ απέναντι στον Άρη, τον οποίο νίκησε 89-67 χωρίς να πατήσει το πόδι στο γκάζι. Πρώτος σκόρερ ο Λαρεντζάκης με 18 πόντους, 16 έβαλε ο Ντόρσεϊ, 11 είχε ο ΜακΚίσικ και 10 ο Ουόκαπ. Και τώρα, ώρα για το γλέντι στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Παναθηναϊκό (11/4).

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο παιχνίδι και μετά από ένα πεντάλεπτο είχε σημειώσει όλους κι όλους 8 πόντους! Ο Ουόκαπ πέτυχε από κοντά τους 4 πρώτους πόντους της ομάδας, από ισάριθμες ασίστ του Φαλ! Ο Άρης προηγήθηκε 4-6 και 6-8 με τον Νετζήπογλου, με τον Παπανικολάου να ισοφαρίζει με ωραία προσπάθεια σε 8-8, πριν το πρώτο (τηλεοπτικό) τάιμ άουτ στον αγώνα. Από λάθος του Βεζένκοβ ήρθε το 8-10 από τον Νετζήπογλου, αλλά μετά το 0/4 του Ολυμπιακού στα τρίποντα, ο Ντόρσεϊ σκόραρε για 3, πήρε και το φάουλ, έβαλε και τη βολή και με τετράποντο έκανε το 12-10. Ο Βεζένκοβ με 2 βολές, ο Πρίντεζης με καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ έκαναν το 16-13, με τον αρχηγό να δίνει ασίστ στον Φαλ για το 18-13. Δύο βολές του Ντόρσεϊ και άλλη μία του Παπανικολάου έκαναν το 21-16, σκορ πρώτου δεκαλέπτου. Είχε μεσολαβήσει ένα τρίποντο του Σχίζα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΜακΚίσικ μπήκε ζεστός και πέτυχε 5 από τους πρώτους 8 πόντους του Ολυμπιακού. Πρώτα έκανε το 24-16 με τρίποντο και μετά το 29-18 με κάρφωμα από κλέψιμο και ασίστ του Λούντζη. Είχαν μεσολαβήσει οι 3 βολές του Λαρεντζάκη. Ο Κώττας από κοντά και ο Σχίζας με νέο τρίποντο μάζεψαν τη διαφορά στο 29-23, αλλά ο Ολυμπιακός ανέβασε λίγο την έντασή του, μαζί και τη διαφορά. Ο Λαρεντζάκης με 7 πόντους, με δύο τρίποντα και μία βολή, έκανε το σκορ 36-25 και ο Λούντζης με καλάθι από κοντά το 38-27. Ο Άρης με 0-4 σερί μείωσε σε 38-31, με Νετζήπογλου και Κάουαν, ενώ αν και ο Ολυμπιακός έμεινε για δυόμισι λεπτά χωρίς καλάθι, η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα. Ο Πρίντεζης, από ασίστ του Ουόκαπ, έκανε το 40-31 και έβαλε τέλος σε αυτό το σερί, ενώ η βολή του Φαλ έφερε το +10 (41-31). Ο Ουίλιαμς σκόραρε από κοντά από ωραία πάσα του Κάουαν και διαμόρφωσε το 41-33 στο πρώτο ημίχρονο. Ο Λούντζης αστόχησε στην τελευταία επίθεση, σε μία φάση που έπεσε άτσαλα, αλλά αποδείχθηκε πως ευτυχώς δεν είχε τίποτα.

Στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου ο Άρης μείωσε κάπως τη διαφορά, αλλά όχι για πολύ. Ο Έισι, στα πρώτα του λεπτά στο ματς, έκανε με 3 από τη γωνία το 44-35, με τον Λόκετ να σκοράρει 4 διαδοχικούς πόντους και να μειώνει στους 5 (44-39). Ο Ντόρσεϊ με 3/3 βολές και ο Παπανικολάου με τρίποντο έφεραν τη διαφορά ξανά σε διψήφια τιμή για το 50-39. Ακολούθησαν δύο τρίποντα από τον Ουόκαπ για το 56-42 και ενδιάμεσα είχε σκοράρει με τον ίδιο τρόπο και ο Πουλιανίτης του Άρη. Ο Έισι πέτυχε και δεύτερο τρίποντο για το 59-45 και ο Ντόρσεϊ έβαλε και δεύτερο τετράποντο για το 63-45, με τον Ολυμπιακό να φτάνει τη διαφορά στα όρια των 20 πόντων. Ο ίδιος φρόντισε να την ανεβάσει πάνω από τους 20. Ο Ντόρσεϊ πέτυχε τρίποντο από τα 8 μέτρα στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου και έκανε το 66-45.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να βάζει ξανά μετά από... ώρα τον Βεζένκοβ, αλλά στη θέση "3". Ο ΜακΚίσικ και ο Βεζένκοβ πέτυχαν διαδοχικά τρίποντα για το 72-45, με το σερί του Ολυμπιακού να ανεβαίνει στο 16-0! Το σερί αυτό σταμάτησε εκεί μετά από καλάθι του Κώττα για το 72-47. Βεζένκοβ και Ζσαν Σαρλ έκαναν το 76-50, στη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι ως εκείνο το σημείο, προτού ο Κάουαν με 5 διαδοχικούς πόντους μειώσει σε 76-55. Ο Λαρεντζάκης μετά από υπέροχη ομαδική προσπάθεια και ασίστ του Λούντζη και ο Ζαν Σαρλ έφεραν το σκορ στο 80-55 και το μόνο που έμενε ήταν να δούμε που θα έφτανε η διαφορά. Ουίλιαμς και Κάουαν τη μάζεψαν για το 80-59, προτού ο Λαρεντζάκης σκοράρει για 3 (83-59) και φτάσει τους 15 στον αγώνα. ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκης (στους 18) έκαναν το σκορ 89-62, με τον Ουίλιαμς να σκοράρει 5 διαδοχικούς πόντους για να διαμορφώσει το τελικό 89-67.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-33, 66-45, 89-67