Ευρωλίγκα: H Ρεάλ στον τελικό του Final 4

Παρασκευή, 20 Μαΐου 2022 - 00:07

Αποστολή στο Βελιγράδι: ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΟΥΗΣ

Τη νίκη απέναντι στην «αιώνια» αντίπαλο Μπαρτσελόνα με 86-83 πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης. Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο, παρόλο το «μουδιασμένο» πρώτο ημίχρονο στον αγώνα (45-34) ανέβασαν το ρυθμό τους στην επίθεση και κατάφεραν και να προκριθούν στο φετινό τελικό της Euroleague.

Η επαναφορά της Ρεάλ στη 3η περίοδο «ζέστανε» την ατμόσφαιρα στις εξέδρες της Stark Arena και με πρωταγωνιστή το Γκέρσον Γιαμπουσέλε κατάφερε και προηγήθηκε (56-60) με επιμέρους σκορ περιόδου 11-26.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γιαμπουσέλε 18 πόντοι 4/6 τρίποντα, ο Κοσερ 18 πόντοι και ο πολύπειρος Σέρχιο Γιούλ με 15 πόντους. Για τους Καταλανούς πρώτοι σκόρερ ήταν ο Μίροτιτς 26 πόντοι 4/7 τρίποντα, ο Λαπροβίτολα 17 πόντοι και ο Ντέιβις με 15 πόντους (μάζεψε και 5 ριμπάουντ)

Τα δεκάλεπτα: 19-19 45-34 56-60 83-86