Ρεσιτάλ μπάσκετ στο παρκέ, «παράνοια» στην εξέδρα!

Παρασκευή, 17 Ιουνίου 2022 - 21:56

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός δεν μπήκε τόσο καλά και έδειξε να χάνει τη συγκέντρωσή του. Ο Παναθηναϊκός το εκμεταλλεύτηκε και προσπέρασε με 28-30 με Σίβα και Νέντοβιτς. Ο Σέρβος γκαρντ ήταν πολύ ζεστός και σκόραρε και για το 29-32, φτάνοντας τους 32 πόντους. Είχε προηγηθεί μία βολή του ΜακΚίσικ.

Ο Ολυμπιακός ξεμπλόκαρε και ισοφάρισε σε 32-32 με το τρίποντο του Βεζένκοβ, με τον Έβανς να απαντάει με τον ίδιο τρόπο (32-35). Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και έκαναν ένα 6-0 σερί με ΜακΚίσικ, Βεζένκοβ και τις βολές του Λαρεντζάκη, ανεβάζοντας το σκορ στο 38-35. Μάλιστα, ο Έλληνας γκαρντ έφτασε το σερί στο 9-0 με το τρίποντο για το 41-35 και ξέσπασε.

Ο Βεζένκοβ έφερε το σερί στο 11-0 με καλάθι από κοντά για το 43-35, προτού ο Σαντ-Ρος μειώσει με 3 σε 43-38, περίπου τρία λεπτά για το ημίχρονο. Αυτό που έκανε στη συνέχεια ο Θρύλος, ήταν ρεσιτάλ μπάσκετ! Με δύο τρίποντα του Σλούκα, δύο καλάθια του Ζαν Σαρλ και ένα λέι απ του Βεζένκοβ σε υποδειγματική επίθεση, έφεραν το σκορ στο 55-40!