Κούπα με σκούπα! Έλιωσε με +19 τον πελάτη, πήρε πανάξια το πρωτάθλημα!

Παρασκευή, 17 Ιουνίου 2022 - 22:56

Και κούπα και σκούπα! Αυτά είναι αν έχεις πρόγραμμα! Ο Ολυμπιακός νίκησε 93-74 τον Παναθηναϊκό για το 3-0 στη σειρά των τελικών και κατέκτησε και τον τίτλο του πρωταθλητή. ΜΑΓΚΕΣ! Έλιωσαν με +19 πόντους τους «πράσινους» και αν είχαν παίξει λίγο ακόμα θα είχαμε ακόμη μεγαλύτερο πάρτι.

Το παιχνίδι άνοιξε από την αρχή και είχε... τρελό ρυθμό. Και από τις δύο πλευρές. Τον Παναθηναϊκό τον «οδήγησε» κυρίως ο Νέντοβιτς και ο Παπαγιάννης, τον Ολυμπιακό ο Ουόκαπ, αλλά ο Αμερικανός φορτώθηκε πάλι νωρίς με δύο φάουλ και πήγε στον πάγκο (με 2) μετά από μόλις 3:45’’ στο παιχνίδι! Ο Ουόκαπ προτού αποχωρήσει πρόωρα για τον πάγκο είχε ευστοχήσει σε δύο τρίποντα από τη γωνία, από το ίδιο σημείο, για το 11-12. Ο Σλούκας ισοφάρισε σε 13-13, ο Νέντοβιτς με δίποντο έκανε το 13-15 και ο Ολυμπιακός με 5-0 σερί, από Φαλ και Παπανικολάου (3), προηγήθηκε με 18-15. Ο Νέντοβιτς ισοφάρισε σε 18-18 με 3/3 βολές, φτάνοντας τους 12 πόντους στον αγώνα από νωρίς. Ο Ντόρσεϊ «απάντησε» με καλάθι και φάουλ για το 21-18 και ο Παπανικολάου στην επόμενη φάση κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το 23-18 και το +5 του Ολυμπιακού. Ο Παναθηναϊκός μείωσε με τις βολές του Σίβα και τον Παπαγιάννη σε 23-22, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν τη διαφορά, πρώτα με το τρίποντο του Ντόρσεϊ και μετά με τις βολές του Μάρτιν για το 28-22. Οι βολές του Παπαπέτρου και το κάρφωμα του Παπαγιάννη έφεραν το σκορ στο 28-26, ο Πρίντεζης έκανε βήματα στην επόμενη επίθεση, ο Νέντοβιτς αστόχησε και κάπως έτσι τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός δεν μπήκε τόσο καλά και έδειξε να χάνει τη συγκέντρωσή του. Ο Παναθηναϊκός το εκμεταλλεύτηκε και προσπέρασε με 28-30 με Σίβα και Νέντοβιτς. Ο Σέρβος γκαρντ ήταν πολύ ζεστός και σκόραρε και για το 29-32, φτάνοντας τους 32 πόντους. Είχε προηγηθεί μία βολή του ΜακΚίσικ. Ο Ολυμπιακός ξεμπλόκαρε και ισοφάρισε σε 32-32 με το τρίποντο του Βεζένκοβ, με τον Έβανς να απαντάει με τον ίδιο τρόπο (32-35). Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και έκαναν ένα 6-0 σερί με ΜακΚίσικ, Βεζένκοβ και τις βολές του Λαρεντζάκη, ανεβάζοντας το σκορ στο 38-35. Μάλιστα, ο Έλληνας γκαρντ έφτασε το σερί στο 9-0 με το τρίποντο για το 41-35 και ξέσπασε. Ο Βεζένκοβ έφερε το σερί στο 11-0 με καλάθι από κοντά για το 43-35, προτού ο Σαντ-Ρος μειώσει με 3 σε 43-38, περίπου τρία λεπτά για το ημίχρονο. Αυτό που έκανε στη συνέχεια ο Θρύλος, ήταν ρεσιτάλ μπάσκετ! Με δύο τρίποντα του Σλούκα, δύο καλάθια του Ζαν Σαρλ και ένα λέι απ του Βεζένκοβ σε υποδειγματική επίθεση, έφεραν το σκορ στο 55-40!

Το τρίτο δεκάλεπτο, στις αρχές του, δεν είχε τον ίδιο ρυθμό. Ο Ουόκαπ έστειλε τη διαφορά στο +17 (57-40), με τους Σίβα, Παπαπέτρου να... μειώνουν σε 57-44. Όμως, δύο συνεχόμενα τρίποντα του Βεζένκοβ έστειλαν τη διαφορά στα όρια της 20άρας. Στο +19 για την ακρίβεια (63-44). Οι δύο ομάδες είχαν αρκετές βιαστικές και άστοχες επιθέσεις, όπως φαίνεται και από το ότι το σκορ έμεινε χαμηλά, συγκριτικά με ό,τι είδαμε στο πρώτο ημίχρονο. Ο Νέντοβιτς μείωσε σε 63-50, ενώ ενδιάμεσα ο Παπαγιάννης είχε βάλει μία βολή, με τον Ολυμπιακό να δείχνει να «κολλάει» επιθετικά, έχοντας σκοράρει μόλις 8 πόντους σε ισάριθμα λεπτά στην 3η περίοδο. Ο Μποχωρίδης με 3 βολές (3/4) μείωσε σε 63-53 για τον Ολυμπιακό και είχε προηγηθεί άστοχο λέι απ του Σλούκα! Αυτό ήταν και το σκορ μετά από τρία δεκάλεπτα.

Όσους πόντους (8) έβαλε ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο, τους έβαλε στα πρώτα 1:43’’ του τέταρτου, με δύο τρίποντα του Σλούκα και ένα καλάθι του ΜακΚίσικ για το 71-56. Ο Αμερικανός σκόραρε και για το 73-56, προτού σκοράρουν ο Παπαγιάννης και ο Φαλ από 4 πόντους για το 77-62. Ο Βεζένκοβ έφτασε τους 22 πόντους με καλάθι στον αιφνιδιασμό για το 79-62 και όλα, πια, ήταν τυπική διαδικασία. Οι βολές του Παπανικολάου και το καλάθι και φάουλ του ΜακΚίσικ έστειλαν τη διαφορά στο +22 (84-62). Ο Παπανικολάου και ο Βεζένκοβ την έστειλαν και στο +23 (90-67), ο Λαρεντζάκης σκόραρε κι εκείνος για 3 (93-70). Τελικό σκορ; 93-74 και 3-0! ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 55-40, 63-53, 93-74