Εξαιρετικός ο Ολυμπιακός, 88-77 την Χαποέλ Χολόν!

Παρασκευή, 23 Σεπτεμβρίου 2022 - 22:28

Με το «δεξί» στο τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» στην Κύπρο, «μπήκε» ο Ολυμπιακός, ο οποίος με εξαιρετικό μπάσκετ και πρώτο σκόρερ τον Πίτερς, με 15 πόντους, επικράτησε με 88-77 της Χαποέλ Χολόν!

Σε ένα ματς που δεν αγωνίστηκε ο Σλούκας, ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε τον Πίτερς να σκοράρει 15 πόντους, με 3/6 τρίποντα στην τρίτη περίοδο. Σούπερ εμφάνιση και από τον Λαρεντζάκη, σε άμυνα και επίθεση, με 13 πόντους, δύο ασίστ, δύο μπλοκ και ένα ριμπάουντ. Από κοντά και οι Παπανικολάου, ΜακΚίσικ, με 10 πόντους, ενώ ο Γουόκαπ σκόραρε εννιά πόντους, με τρία τρίποντα, ενώ μέτρησε και επτά ασίστ!

Το ξεκίνημα των «ερυθρολεύκων» ήταν εντυπωσιακό. Με καλή άμυνα και επιθετική «αιχμή» τον Τόμας Γουόκαπ, προηγήθηκαν με 11 πόντους (13-2) μόλις στο 3'. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα διατήρησε σταθερά τον έλεγχο μέχρι και το 12' (25-14), όμως τα πολλά άστοχα περιφερειακά σουτ και τα αβίαστα λάθη επέτρεψαν στην Χολόν να «ροκανίσει» σταδιακά τη διαφορά και να ισοφαρίσει σε 36-36.

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα μας ανέκτησε τον έλεγχο (48-40 στο 22') και παρά τα αμυντικά της κενά, διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και το 30' (65-59). Αβίαστα λάθη και κακές επιθετικές επιλογές έδωσαν το δικαίωμα στην Χολόν να προσπεράσει για πρώτη φορά στο ματς, με ένα σερί 8-0 (65-67 στο 33'). Η είσοδος του Μουστάφα Φαλ στο παρκέ άλλαξε τα δεδομένα, σε άμυνα και επίθεση.

Ο Γάλλος σέντερ κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια, οι ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκης βρήκαν στόχο από την περιφέρεια και ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +10 (77-67 στο 36'). Οι Ισραηλινοί προσπάθησαν με σουτ τριών πόντων να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, όμως ο Σάσα Βεζένκοφ δήλωσε «παρών» και οδήγησε τον Ολυμπιακό σε άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-36, 65-59, 88-77

Οι μάχες του Ολυμπιακού σε Ελλάδα και Ευρώπη με live streaming 21+ και ενισχυμένες αποδόσεις | Ρυθμιστής: ΕΕΕΠ | Κίνδυνος Εθισμού & Απώλειας Περιουσίας | ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | Παίξε Υπεύθυνα.