Άλλη κλάση αυτός ο Ολυμπιακός, με μπασκετάρα ακόμη και «σβηστός»!

Δευτέρα, 24 Οκτωβρίου 2022 - 21:09

Αυτός ο Ολυμπιακός, είναι άλλη κλάση. Παίζει σε άλλη ταχύτητα, ειδικά στο ελληνικό πρωτάθλημα. Και μπορεί, παίζοντας μπασκετάρα ακόμη και «σβηστός» να κερδίζει δια περιπάτου. Όπως κέρδισε και στη Θεσσαλονίκη τον Άρη με 66-83. Κατέβασε ταχύτητες στο φινάλε αλλά ακόμη κι έτσι κέρδισε πολύ εύκολα. 15 πόντους έβαλε ο Βεζένκοβ που έπαιξε μόνο 20 λεπτά, 14 είχε ο Κάνααν, 12 είχε ο Μπολομπόι.

Ο Άρης μπήκε με δύο τρίποντα από Νότε και Χόρχλερ για το 6-1 (μία βολή ο Βεζένκοβ), προτού μειώσει ο Παπανικολάου με τον ίδιο τρόπο σε 6-4 και ισοφαρίζει ο Βεζένκοβ με καλάθι από κοντά. Οι γηπεδούχοι σκόραραν ξανά με τρίποντο, τον Χάγκινς για το 9-6, με τον Παπανικολάου από δικό του επιθετικό ριμπάουντ και λέι απ του Βεζένκοβ στον αιφνιδιασμό να «γράφουν» το 9-10 και το πρώτο «ερυθρόλευκο» προσπέρασμα. Ο Μπλακ με μία βολή, μετά τις δύο χαμένες του Μπολομπόι, ισοφάρισε σε 11-11. Μετά από καλή άμυνα και νέο καλάθι του Βεζένκοβ, ήρθε το 11-13 στη Θεσσαλονίκη. Οι δύο βολές του Κάνααν και το απίθανο καλάθι του Βεζένκοβ (πέφτοντας) έφεραν το 13-17, με τον Σάσα να φτάνει τους 9 πόντους ήδη! Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 13-20 με το τρίποντο του Ουόκαπ από τη γωνία, από την ασίστ του Σλούκα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με φόρα, σκόραρε με καλάθι του Ουόκαπ από κοντά και με δίποντο του Πίτερς για το 13-24, φτάνοντας το σερί του στο 0-11! Ο Άρης σκόραρε με τρίποντο του Σχίζα για το 16-24, προτού ο ΜακΚίσικ με τον ίδιο τρόπο, μετά από ωραία επίθεση, «γράψει» το 16-27. Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έκανε το 16-30 για το +14 του Ολυμπιακού, η μεγαλύτερη διαφορά ως εκείνο το σημείο στον αγώνα. Πήγε και στο νταμπλ σκορ με τον Μπλακ (16-34) και από την εντυπωσιακή φάση με ασίστ Λαρεντζάκη και καλάθι του ΜακΚίσικ (δεν κάρφωσε), ο Ολυμπιακός πήγε στο +18 (16-34). Ο Μπολομπόι έχασε ξανά ζευγάρι βολών και στην επόμενη επίθεση κάρφωσε δυνατά από ωραία ασίστ του Πίτερς για το 18-36, προτού ο Χόρκλερ ευστοχήσει σε τρίποντο για το 21-36. Ο Χάγκινς με δίποντο έκανε με 5-0 σερί το 23-26, με τον Μπολομπόι να σκοράρει ξανά, να βάζει και τη βολή και να κάνει το 23-39. Ο Σλούκας με δύο βολές έφερε τον Ολυμπιακό και πάλι στο +16 για το 25-41, σκορ που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε την ποιότητά του και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου το θετικό ήταν και η παρουσία του Μπολομπόι, αλλά και ότι ξεμπούκωσε ο Κάνααν με τέσσερα τρίποντα!! Το κυριότερο είναι ότι ο Βεζένκοβ συνέχισε το... βιολί του με άλλους έξι πόντους. Πρώτα έγραψε το 215-44, προτού ο Κάνααν κάνει το 27-47 για το +20 του Ολυμπιακού. Ο Μπολομπόι με 5 διαδοχικούς πόντους έφερε τον Ολυμπιακό στο +23 για το 29-52, με τον Θρύλο να κάνει επίδειξη δύναμης. Ο Βεζένκοβ και πάλι με τρίποντο έκανε το 31-55 για τους 15 δικούς του πόντους. Ο Αμερικανός σέντερ κάρφωσε δυνατά για το 33-57 και ακολούθησαν 3 διαδοχικά τρίποντα του Κάνααν για το 44-66 και το +22 του Ολυμπιακού, διαφορά που επανέφερε και ο Σλούκας με τις βολές (46-68). Αυτό ήταν και το σκορ μετά από 30 λεπτά αγώνα στη Θεσσαλονίκη...

Ο Ολυμπιακός πήγε και στο +25 τη διαφορά στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου με το καλάθι και φάουλ του Πίτερς (46-71). Ο Άρης μείωσε με 4-0 σερί και ο Μπλακ με κάρφωμα από ωραία επίθεση και ασίστ του Πίτερς και με νέο καλάθι από κοντά έκανε το 52-75. Μία βολή του Λαρεντζάκη και ένα καλάθι από κοντά από τον Πίτερς έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά με 54-78, ενώ στα τελευταία 4 λεπτά έπαιξε και ο Τζορτζ Πάπας. Ο Λαρεντζάκης ευστόχησε σε σουτ δύο πόντων για το 56-80, ο Πάπας με τρίποντο «έγραψε» το 61-83. Γενικά ο Ολυμπιακός κατέβασε ταχύτητες στα τελευταία λεπτά, αλλά ακόμη κι έτσι κατάφερε να κερδίσει με χαρακτηριστική άνεση. Τελικό σκορ στη Θεσσαλονίκη Άρης-Ολυμπιακός 66-83.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 25-41, 46-68, 66-83

Οι μάχες του Ολυμπιακού σε Ελλάδα και Ευρώπη με live streaming 21+ και ενισχυμένες αποδόσεις | Ρυθμιστής: ΕΕΕΠ | Κίνδυνος Εθισμού & Απώλειας Περιουσίας | ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | Παίξε Υπεύθυνα.