Με +8 στα αποδυτήρια ο Θρύλος

Πέμπτη, 1 Δεκεμβρίου 2022 - 20:12

Με καλάθι του Φαλ στο τέλος της επίθεσης μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο, σε ένα διάστημα που και οι δύο ομάδες βρήκαν εξαιρετικό ρυθμό μπροστά, ειδικά στο πρώτο πεντάλεπτο.

Ο Μπομπουά με δύο τρίποντα και ο Μίσιτς με ένα από τα 8 μέτρα βρήκαν ρυθμό, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με τρίποντο Λαρεντζάκη και πόντους και από τον Βεζένκοβ για το 22-27.

Ο Ντάνστον μείωσε σε 24-27 και ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έκανε το 24-30. Ο Μίσιτς νίκησε τον Μπολομπόι και ακολούθησε ένα γκολ φάουλ του Πίτερς και ένα τρίποντο του Σλούκα για το 26-36 και το +10! Ο Κλάιμπερν μείωσε φτάνοντας τους 9 πόντους (28-36), ακολούθησε μία βολή του Μπολομπόι και με 6-0 σερί από Μίσιτς, Μπομπουά και Πολονάρα η Εφές πλησίασε στο τρίποντο (34-37).

Ο Σλούκας έβαλε τέλος στο σερί με δίποντο για το 34-39, ο ίδιος έβαλε και τις βολές για το 33-41 (προφανώς οι διαιτητές είδαν μία φάση νωρίτερα και τη μέτρησαν για δύο) που ήταν και το σκορ στο πρώτο ημίχρονο.