Τον Θρύλο θα τον προσκυνάς... και το απίθανο 9-0 σερί!

Δευτέρα, 5 Δεκεμβρίου 2022 - 21:17

Μπορεί να μην ήταν καλός, μπορεί στο τέλος να το έκανε θρίλερ από το +5, όμως, ακόμη κι έτσι, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 68-66 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και έκανε καθοριστικό βήμα για την πρώτη θέση και το πλεονέκτημα έδρας. 9-0 το απίθανο σερί που τρέχει ο Θρύλος με τους «πράσινους»!

Οι δύο ομάδες μπήκαν κάπως νευρικά στο παιχνίδι και είναι χαρακτηριστικό πως δεν είχαμε καλάθι για περίπου ενάμιση λεπτό! Ο Βεζένκοβ με τρίποντο έκανε το 3-0 και ο Κάνααν με τον Φαλ το 7-3. Ο Μπέικον έβαλε 5 συνεχόμενους πόντους για το 7-8, με τον Φαλ, μετά τη μία βολή του Βεζένκοβ να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και να σκοράρει για το 10-8. Ο Μπέικον σκόραρε ξανά για το 10-10, φτάνοντας τους 7 πόντους. Ο Κάνααν σκόραρε κι εκείνος, με τρίποντο από τη γωνία, για το 13-10, προτού ο Φαλ ποστάρει τον Παπαγιάννη και καρφώσει για το 15-10. Η διαφορά πήγε και στο +7 από τις βολές του Βεζένκοβ (17-10) και από το καλάθι του Φαλ για το 19-12, ενώ ανέβηκε και στο +9 με τις νέες βολές του Σάσα για το 21-12. Ο Ουίλιαμς με 2/2 βολές έκανε το 21-14, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε στο 24-14 με τρίποντο.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο και έχασε τη διαφορά μέσα σε λίγα λεπτά. Είναι χαρακτηριστικό πως μέσα σε 3 λεπτά ο Παναθηναϊκός προσπέρασε στο σκορ! Οι «ερυθρόλευκοι» κόλλησαν επιθετικά και ο Παναθηναϊκός μείωσε αρχικά στον πόντο με τρίποντο του Παπαγιάννη (24-23) για το 0-9 σερί! Ο Μπολομπόι κάρφωσε για το 26-23, αλλά ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με καλάθι του Ουόλτερς στον αιφνιδιασμό για το 26-27. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε και στο -5 από 4 πόντους Μπέικον για το 26-31, με το επί μέρους σκορ να είναι 2-17! Ο Βεζένκοβ έδωσε τη λύση με το τρίποντο για το 29-31, αλλά ο Λι απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 29-34. Ο Μπέικον έκανε το 29-36 για το -7 του Ολυμπιακού, αλλά με ένα γρήγορο 4-0 μάζεψε τη διαφορά στο -3 με καλάθια του Σλούκα και του Βεζένκοβ για το 33-36. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 35-38 από το καλάθι του Φαλ, ο οποίος πήρε και το φάουλ αλλά αστόχησε στη βολή.

Ο Ολυμπιακός πάλι δεν μπήκε καλά, αυτήν τη φορά στο τρίτο δεκάλεπτο. Μείωσε με τη βολή του Παπανικολάου σε 36-38 και σκόραρε το πρώτο του καλάθι μετά από σχεδόν 4 λεπτά, όταν ο Ουόκαπ με τρίποντο έκανε το 39-40. Ο Βεζένκοβ με καλάθι και φάουλ έκανε το 42-40 δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, ενώ από δική του ασίστ και καλάθι του Φαλ έγινε το 44-40, με τον Ολυμπιακό να «τρέχει» 8-0 σερί. Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να είχαν πάρει και μεγαλύτερη διαφορά, αλλά ήταν νευρικοί και έκαναν κακές επιλογές στην επίθεση. Ο Ουόκαπ έδωσε τη λύση για το 47-42 με νέο τρίποντο, ενώ ο Λι απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 47-45 και ο ίδιος με τρίποντο από τα 8 μέτρα μπροστά στον Φαλ έκανε το 47-48. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 49-48 με το λέι απ του Σλούκα.

Ο Ουόκαπ με δίποντο στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό για το 51-50, με τον ΜακΚίσικ και τον Βεζένκοβ να σκοράρουν στον αιφνιδιασμό για το 55-50. Ο Ουόλτερς μείωσε με 4 διαδοχικούς πόντους για τους «πράσινους». Ο Βεζένκοβ από κοντά έκανε το 57-54, ο Ουόλτερς ξανά έκανε το 57-56 και ο Σλούκας σκόραρε για 3 για το 60-56. Ο Έλληνας γκαρντ έδωσε έτοιμο καλάθι στον Φαλ για το 62-57, 1:22’’ για το φινάλε στην αναμέτρηση. Ο Μπέικον σκόραρε στα 5’’ αφού γλίστρησε ο Ουόκαπ, μειώνοντας σε 62-59, αλλά ο Φαλ απάντησε με καλάθι και φάουλ για το 65-59. Ο Μπέικον, με υποψία βημάτων, έκανε το 65-61 και ο Λι έκλεψε από τον Σλούκα για να σκοράρει με λέι απ σε 65-63, 20 δευτερόλεπτα για το τέλος! Ο Βεζένκοβ με 2/2 βολές έκανε το 67-63 και ο Μπέικον σκόραρε για 3 με ταμπλό για το 67-66, 4,9’’ για το τέλος του αγώνα. Ο Πίτερς πήγε στην γραμμή των βολών, έβαλε μόνο τη μία (τη δεύτερη) για το 68-66, 4,1’’ για το τέλος, ο Μπέικον αστόχησε στην εκπνοή και έτσι ο Ολυμπιακός πήρε το παιχνίδι με 68-66.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 35-38, 49-48, 68-66