Ο Θρύλος γλέντησε ξανά τη Βασίλισσα Ρεάλ!

Παρασκευή, 20 Ιανουαρίου 2023 - 22:49

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και έφτασε σε μια μεγάλης σημασίας νίκη, κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης. Μια ομάδα με μεγάλο μπάτζετ, με πολλές επιλογές, αλλά η καρδιά του πρωταθλητή Ολυμπιακού ήταν αυτή που μίλησε.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, παρότι ήταν άστοχη από την περιφέρεια, βρήκε τις λύσεις που έπρεπε και κατάφερε να πάρει σχετικά άνετα το ματς απέναντι στη Ρεάλ με 73-60.

Ο Ολυμπιακός από την αρχή κατάφερε να πάρει μια διαφορά έξι πόντων, αλλά η Ρεάλ βρήκε το προβάδισμα στο 19-20, στο 12ο λεπτό. Από εκεί και πέρα, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τις λύσεις από τον Γουόκαπ και τον Μακίσικ και έκλεισαν το ημίχρονο με 36-28.

Το +8 ήταν ο οδηγός, δεν είναι να υποτιμάς τη Ρεάλ και η αστοχία από την περιφέρεια σίγουρα δημιουργούσε ερωτήματα για το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Κατάφερε, όμως, να «χτίσει» διαφορά, να πάει σε διψήφιο αριθμό πόντων και επί της ουσίας να μη δώσει κανένα δικαίωμα ως το τέλος, απέναντι στην έμπειρη και με πλούσιο ρόστερ, Ρεάλ Μαδρίτης.

Δεκάλεπτα: 19-15, 36-28, 54-44, 73-60.