Η Γερμανία στην κορυφή του κόσμου!

Κυριακή, 10 Σεπτεμβρίου 2023 - 17:40

Πρωταθλήτρια κόσμου είναι η Γερμανία, η οποία μετά τη μεγάλη νίκη της επί των ΗΠΑ στον ημιτελικό, κέρδισε και τη Σερβία του Νίκολα Μιλουτίνοβ, για να κατακτήσει την κορυφή του κόσμου.

Οι Γερμανοί ξεπέρασαν το ισχυρό εμπόδιο των Σέρβων και πήραν τη νίκη με 83-77 και μαζί το χρυσό μετάλλιο! Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το πρώτο ημίχρονο (47-47, 20'), ωστόσο η... παρέα του Σρέντερ ξέσπασε στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 22-10 ξέφυγε μπροστά στο σκορ, αφήνοντας το σύνολο του Πέσιτς πίσω. Το έργο των Σέρβων έγινε πολύ δύσκολο στη συνέχεια, ωστόσο το πάλεψαν με νύχια και με δόντια. Η Γερμανία υπερασπίστηκε το προβάδισμά της και παρά το 14-20 στο τέταρτο δεκάλεπτο, άντεξε μέχρι το φινάλε αφού είχε τα ψυχικά αποθέματα και πιο καθαρό μυαλό, για να φτάσει στη νίκη με 83-77.

Πρώτος σκόρερ των Γερμανών ήταν ο Σρέντερ με 22 πόντους, ενώ ο Βάγκνερ είχε 19 πόντους.

Από τη Σερβία ο Αβράμοβιτς είχε 21 πόντους, ενώ ο Μπογκντάνοβιτς σημείωσε 17 πόντους. Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ τελείωσε τον αγώνα με 2 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 47-47, 69-57, 83-77