Ψυχάρα ο απόλυτος Θρύλος, ξόρκισε τον «δαίμονα» Ερυθρό Αστέρα!

Πέμπτη, 16 Νοεμβρίου 2023 - 23:17

Πεισμωμένος και συνεπής, ο Ολυμπιακός ξόρκισε τον δαίμονα που λέγεται Ερυθρός Αστέρας και έκανε το 2/2 στην «διαβολοβδομάδα», επικρατώντας με 88-83 στο ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκοι» με τεράστια ψυχικά αποθέματα, απίστευτο πάθος και λυσσασμένη άμυνα και συγκλονιστικούς Πίτερς και Φαλ πήγαν στο 5-4 συνεχίζουν να ελπίζουν σε καλύτερες μέρες.

Με τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς, Φαλ, άρχισε το ματς ο Ολυμπιακός, με τον Φαλ να ανοίγει λογαριασμό και με τους Σέρβους να προηγούνται με 7-2, στα πρώτα δύο λεπτά. Ο Πίτερς με ένα προσωπικό 5-0 έβαλε σε θέση οδηγού τον Θρύλου για το 8-7. Ωστόσο, ο Νέντοβιτς με τρίποντο από την γωνία έκανε το 8-10 και ο κόουτς Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ-άουτ , 4:24’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου, βλέποντας την ομάδα του να χαλαρώνει και να κάνει λάθη. Ο Πίτερς ισοφάρισε σε 10-10, αλλά ο Νέντοβιτς με τρίποντο έκανε το 10-13, ενώ, ο Μπολομπόι ανέβασε τη διαφορά για τους Σέρβους για το 10-15. Ο Κάνααν μείωσε (13-15) με τρίποντο και ο Φαλ κάρφωσε για το 15-15. Στη συνέχεια, ο «καυτός» Κάνααν απάντησε με το ίδιο νόμισμα στα τρίποντα των Σέρβων κάνοντας το 20-18, αλλά οι Τεόντοσιτς με ένα τρίποντο και Μίτροβιτς με ένα buzzer beater καλάθι διαμόρφωσαν το 20-23 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με ένα δυναμικό κάρφωμα του Φαλ (22-23) ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο στο ΣΕΦ. Οι Σέρβοι είχαν ένα 5-0 σερί (25-30) «διαγράφοντας» το τρίποντο του Ουόκαπ. Ο Λαρεντζάκης μείωσε με τρίποντο, αλλά όχι για πολύ καθώς ο Τεόντοσιτς ευστόχησε από τα 6.25 για το 28-33, αναγκάζοντας έτσι τον Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ-άουτ, 7:14’ πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Οι Πειραιώτες έδειχναν να μην πατούν καλά και να μην είναι συγκεντρωμένοι και είχαν κολλήσει στους 28 πόντους για τρεισήμισι λεπτά. Ο Πίτερς ξεκόλλησε τον Θρύλο με τρίποντο για το 31-35. Ο Ερυθρός με ένα 4-0 σερί ανέβασε τη διαφορά στους 8 για το 31-39. Ο Λάρι κατάφερε να ψαλιδίσει τη διαφορά με προσωπικές ενέργειες και με ένα γκολ φάουλ έκανε το 37-39 και οι Πίτερς και Φαλ έβαλαν ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό (41-39). Στα εναπομείναντα λεπτά, οι Πειραιώτες μπλόκαραν καλά τους Σέρβους και κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο με το ισχνό προβάδισμα (45-44).

Οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά στο τρίτο δεκάλεπτο, χάνοντας εύκολα σουτ. Οι εκπληκτικοί Πίτερς και Φαλ ανέβασαν για πρώτη φορά στο ματς τη διαφορά στους 6 για το 50-44. Μίτροβιτς και Τεόντοσιτς μείωσαν σε 50-47 και ο Πίτερς με ένα jump-shoot έκανε το 52-47. Στη συνέχεια, αμφότερες έκαναν λάθη και το σκορ είχε κολλήσει το σκορ στο 52-47, για 2,5 λεπτά. Ο Κάνααν με ένα τρίποντο έβαλε τέλος στην αφλογιστία των δύο ομάδων κάνοντας το 55-47. Οι Πειραιώτες απέκτησαν ρυθμό και πρόσφεραν θέαμα και κατάφεραν να προηγηθούν με διψήφια διαφορά (61-50) 1:31’, με μπροστάρη τον Κάνααν. Ο Παπανικολάου «πυροβόλησε» για τρεις για το 64-50 και στην αμέσως επόμενη φάση ο Σίκμα «έσβησε τα φώτα» στον Νταβιντόβατς. Εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 64-53.

Με ένα τρίποντο του Τεόντοσιτς και ένα καλάθι του Κάνααν (66-56) ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο στο Φάληρο. O Λούντζης έδωσε τη λύση για τον Ολυμπιακό και με ένα τρίποντο έγραψε το 69-59. Ο Μπολομπόι μείωσε για το 69-61, αλλά ο Παπανικολάου μίλησε ξανά, με νέο τρίποντο για το 72-61. Ο Πίτερς με ένα γκολ-φάουλ και ένα τρίποντο ανέβασε τη διαφορά, κάνοντας το 78-63, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ καριέρας του (25 πόντους). Ο Ντος Σάντο μείωσε για το 78-66 και ο Παπανικολάου έκανε το 80-66. Οι Σέρβοι κατάφεραν στα τελευταία λεπτά να μειώσουν στους 5 (80-75), αναγκάζοντας τον κόουτς Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ-άουτ 2:25’ για το φινάλε. Ο Πίτερς έβαλε ένα ζευγάρι βολές (82-75) και έκανε ρεκόρ καριέρας φτάνοντας στους 27 πόντους. Ο Τεόντοσιτς μείωσε με τρίποντο για το 82-78. Η ψαλίδα μειώθηκε στους 3 (86-83) με τον Ολυμπιακό να δέχεται 2 καλάθια μέσα σε 5 (!) δευτερόλεπτα. Ο Παπανικολάου ευστόχησε σε ένα ζευγάρι βολών και διαμόρφωσε το τελικό 88-83.