Άνετος και ωραίος ο Θρύλος στην Πάτρα!

Κυριακή, 24 Μαρτίου 2024 - 18:56

Δίχως να... φορτσάρει, ο Ολυμπιακός κέρδισε (93-63) άνετα τον Απόλλωνα στην Πάτρα, στην τελευταία αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Οι Πειραιώτες που αγωνίστηκαν χωρίς τους Τόμας Γουόκαπ και Φιλίπ Πετρούσεφ, έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και πλέον είναι έτοιμοι να μπουν στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος.

Ο Θρύλος μπήκε... αγριεμένος στο παρκέ από το πρώτο δευτερόλεπτο, θέλοντας να επιβάλει το ρυθμό του και να... τελειώσει το ματς από νωρίς. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν συνολικά 28 πόντους και δέχτηκαν μόλις 9, έχοντας 7/10 δίποντα και 4/6 τρίποντα, με τον Αϊζάια Κάνααν να παίρνει «φωτιά». Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έριξαν το... τέμπο στη δεύτερη περίοδο, όμως κράτησαν το προβάδισμά τους, δίχως να αφήσουν καμία ελπίδα στους γηπεδούχους (35-46, 20'). Μετά το πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός τελείωσε τη δουλειά, ξεφεύγοντας με 23 πόντους (50-73, 30'). Έτσι το τελευταίο μέρος του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα για τον Θρύλο που δεν κοίταξε ποτέ πίσω και έφτασε στη νίκη με 93-63.

Τα δεκάλεπτα: 9-28, 35-46, 50-73, 63-93.