Νέο διαιτητικό... σπρώξιμο για τον ΠΑΟ!

Παρασκευή, 5 Απριλίου 2024 - 23:32

Απόψε (5/4), με τη... βοήθεια της διαιτησίας για άλλη μια φορά (ειδικά στην τέταρτη περίοδο), ο Παναθηναϊκός νίκησε στην Γερμανία την Μπάγερν Μονάχου με 75-82, για τη 33η αγωνιστική της Euroleague και πήρε, τελικά, το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Η νίκη του Παναθηναϊκού προκάλεσε για μία ακόμα φορά αντιδράσεις, λόγω των σφυριγμάτων, που ουσιαστικά του χάρισαν τη νίκη. Οι βολές ήταν 8-20 υπέρ του, ενώ στα τελευταία δύο λεπτά, δύο ανάποδα σφυρίγματα άνοιξαν τον... δρόμο προς τη νίκη. Αξίζει να αναφερθεί, ότι η Μπάγερν είχε συμπληρώσει τα πέντε φάουλ νωρίς στην τέταρτη περίοδο. Παρότι ο ΠΑΟ κυνηγούσε το σκορ και έπαιζε πιο σκληρή άμυνα, είχε μόλις ένα φάουλ, 4.48 πριν από το φινάλε!

Οι πίνακες, όμως, δεν αφήνουν περιθώριο αμφισβήτησης. Το διαιτητικό... σπρώξιμο που έχει ο Παναθηναϊκός φέτος από την Euroleague, είναι σοκαριστικό. Δεν γνωρίζουμε αν σχετίζεται αυτό με το ότι διοικεί τη Λίγκα ο πρώην παίκτης του ΠΑΟ, Ντέγιαν Μποντιρόγκα...

Ο Παναθηναϊκός παραμένει, λοιπόν, το... ευνοημένο παιδί της διαιτησίας, όπως συνέβαινε πάντα, από τη συγγνώμη της FIBA στην Μπαρτσελόνα το 1996, για την αντικανονική τάπα του Βράνκοβιτς, μέχρι το ρεκόρ βολών στον τελικό του 2007 στην Αθήνα. Φέτος, όμως, η κατάσταση ξεφεύγει επικίνδυνα. Και φαίνεται...

Ο Σέρβος αναμένεται να είναι στην «ερυθρόλευκη» 12άδα κόντρα στο Περιστέρι την Κυριακή (7/4, 15:00).