«Πάτησε» την ΑΕΚ ο Θρύλος στο «ρελαντί»

Τετάρτη, 15 Μαΐου 2024 - 19:03

Νικηφόρα «μπήκε» στα playoffs του πρωταθλήματος ο μπασκετικός Ολυμπιακός. Ο Θρύλος, με απόδοση στο «ρελαντί», επικράτησε με 92-75 της ΑΕΚ στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, για τον πρώτο προημιτελικό της Stoiximan Basket League και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Το ξεκίνημα των «ερυθρολεύκων» ήταν νωθρό. Κακές επιθετικές επιλογές, άσχημα ποσοστά και ολιγωρία στην άμυνα επέτρεψαν στην «Ένωση» να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με θετικό πρόσημο (19-20) και να προηγηθεί με +8 (19-27), στο 12’. Με καλή άμυνα και πρωταγωνιστές Μιχάλη Λούντζη και ΜακΚίσικ, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ισορρόπησε το ματς (30-30) και προηγήθηκε με 39-36, αλλά δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να αντιδράσουν και να προσπεράσουν με 42-41, στο 20’.

Η τρίτη περίοδος, ωστόσο, ήταν μια διαφορετική ιστορία… Με σκληρή άμυνα, περιφερειακή ευστοχία και τον Μιλουτίνοφ να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές του παρκέ, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε και ανέβασε τον δείκτη της διαφοράς στους 13 πόντους (72-59), στο 30’. Έκτοτε, το ματς μετατράπηκε σε μονόπρακτο, με την ομαδάρα του Πειραιά να φτάνει με χαρακτηριστική άνεση, στο τελικό 92-75.

Εκτός «ερυθρόλευκης» δωδεκάδας ήταν οι Γουόκαπ και Πετρούσεφ, καθώς και οι Μπραζντέικις, Ράιτ και Σίκμα, οι οποίοι δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 41-42, 72-59, 92-75