Όταν «ξύπνησε», ήταν αργά...

Σάββατο, 25 Μαΐου 2024 - 00:14

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός στον ημιτελικό του Final-4 της Euroleague στο Βερολίνο και ηττήθηκε με 87-76 από τη Ρεάλ Μαδρίτης, πραγματοποιώντας πολύ άσχημο πρώτο ημίχρονο.

O Ολυμπιακός ξεκίνησε με πολύ νευρικότητα και άγχος, σε αντίθεση με την Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία ήταν αποφασισμένη να πιέσει του παίκτες του Μπαρτζώκα και να τους οδηγήσει σε λάθη και βιαστικές αποφάσεις. Με την άμυνα του Θρύλου να μην παρουσιάζεται όπως μας έχει συνηθίσει, αλλά και τη μεγάλη αστοχία στις βολές, ο Θρύλος είδε τους Μαδριλένουνς να έχει τα ηνία, όμως παρέμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό, με το αποτέλεσμα, το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (28-10, 10'). Στη δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» φάνηκαν ότι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των «Μερένχες» με τα λάθη και την αστοχία να συνεχίζονται, με τη διαφορά να είναι στο -19 στο τέλος του ημιχρόνου (56-37, 20').

Μετά την ανάπαυλα ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να αλλάξει την εικόνα του. Μπήκε στο παρκέ έτοιμος για να επιστρέψει και να διεκδικήσει κάτι από το ματς. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα έκαναν καλή εμφάνιση στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Πίτερς να έχει πάρει φωτιά και να ηγείται της αντεπίθεσης του Ολυμπιακού μαζί με τον Γουίλιαμς-Γκος. Και πάλι όμως, η διαφορά ήταν στους 13 στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Το ματς έγινε... ροντέο στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με τον Θρύλο να επιστρέφει στο ματς, με τους Μαδριλένους να αντέχουν. Ξανά και ξανά. Κι όσο ο Ολυμπιακός πλησίαζε, αργά και βασανιστικά, τόσο πείσμωνε. Ο Γιουλ είχε 1/3 βολές για το 77-67, όμως μία τεχνική στον Μπαρτζώκα στο 35', ένα λάθος του Γουίλιαμς-Γκος και ακόμη ένα του Φαλ δεν έδωσαν στους Πειραίωτες την ευκαιρία να πιέσουν περισσότερο και μοιραία ήρθε ήττα με 87-76 και πλέον οι Πειραιώτες θα αγωνιστούν στον μικρό τελικό της Κυριακής κόντρα στην Φενέρμπαχτσε.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 4, Φερνάντεθ, Αμπάλδε, Καμπάσο 3 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χεζόνια 12 (3/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ροντρίγκεθ 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πουαριέ 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές), Ταβάρες 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γιουλ 9 (1), Γιαμπουσέλε 11 (2), Εντιαγέ, Μούσα 20 (5/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (2/5 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 15 (3/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπαουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ράιτ, Κάναν 7 (2/5 τρίποντα), Φαλ 2 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1/5 σουτ), Πίτερς 23 (3/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπαουντ), Πετρούσεβ 5 (1), Μιλουτίνοβ, ΜακΚίσικ 17 (2/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπαουντ, 3 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 19/28 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 13/19 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 8 επιθετικά), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 14 λάθη, 22 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 12/29 δίποντα, 14/33 τρίποντα, 10/15 βολές, 31 ριμπάουντ (17 αμυντικά - 14 επιθετιά), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη, 22 φάουλ