Να περάσει ο επόμενος

Σάββατο, 21 Απριλίου 2012 - 23:08

Αν και δεν πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση, ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΠΑΟΚ με 68-61 στην Πυλαία, έχοντας ως κορυφαίους τους Βασίλη Σπανούλη και Πέρο Άντιτς, με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα. Επόμενος αντίπαλος των «ερυθρολεύκων» στα ημιτελικά των πλέι οφ θα είναι ο Πανιώνιος.

Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς είχε προειδοποιήσει τους παίκτες του ότι το ματς στη Πυλαία, δεν θα είχε καμία σχέση με αυτό του ΣΕΦ. Κάτι τέτοιο βέβαια, μπορεί να μην φάνηκε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, μετά το αρχικό 2-7 του Ολυμπιακού (με Παπανικολάου και Σπανούλη) ωστόσο στη συνέχεια έγινε αντιληπτό από όλους. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Παππά και Πέτγουεϊ και όχι απλά ισοφάρισε σε 7-7 αλλά λίγο αργότερα, κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 12-11. Την ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» εμφανίζονταν άστοχοι και ιδίως ο Σπανούλης, ο Άντιτς, αποφάσισε να ηγηθεί της ομάδας. Ο 29χρονος με ένα προσωπικό σερί 7 πόντων, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 20-20, σκορ που αποτέλεσε και το τελικό για το 1ο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός έπρεπε να βελτιώσει αισθητά την άμυνά του, το κατάφερε εν μέρει, με την εκκίνηση του 2ου δεκαλέπτου, έστω κι αν αυτό το διάστημα ήταν κακό ποιοτικά. Παππάς και Καλλές έδωσαν προβάδισμα στον ΠΑΟΚ για το 26-22, ωστόσο ο Ολυμπιακός είχε την αντίδραση. Ντόρσεϊ και Λο μείωσαν σχετικά γρήγορα και έδωσαν το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 26-29, με ένα 7-0 σερί. Ο επίλογος γράφτηκε και πάλι από τον Αντιτς, ο οποίος έκλεισε το πρώτο 20άλεπτο με 31-37.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους Θεσσαλονικείς να εμφανίζονται πιο παθιασμένοι και με το «καλημέρα» να φέρνουν το ματς (κυρίως από τις βολές) στα ίσα με 37-37, ωστόσο οι Πειραιώτες, αντέδρασαν γρήγορα με τους Χάινς και Μάντζαρη. Οι δυο τους βοήθησαν την ομάδα να «χτίσει» ένα επιμέρους σκορ 2-11 και να πάρει προβάδισμα με 39-48, με τους Πελεκάνο και Σπανούλη να ανακατεύουν την άμυνα του ΠΑΟΚ. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού μάλιστα, δεν στάθηκε εκεί αλλά αποφάσισε να… το τελειώσει κάνοντας το 41-51, λίγο πριν τη λήξη του 30άλεπτου (46-55).

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, ο Ολυμπιακός έκανε απλά μία σωστή διαχείριση του ματς, διατηρώντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Λο και Σλούκας στα γκαρντ, αλλά και ο Ντόρσεϊ στη ρακέτα, διαμόρφωσαν το σκορ σε 50-59, ενώ στη συνέχεια, ο Σπανούλης ο οποίος πήρε αρκετές προσπάθειες, έκανε το 55-67, μειώνοντας αισθητά το ενδιαφέρον στο ματς, το οποία στα τελευταία δύο λεπτά πήγε στις ελεύθερες βολές… Το τελικό 61-68, κατέδειξε την «σβηστή» πρόκριση του Ολυμπιακού στα ημιτελικά των πλέι οφ.

Τα Δεκάλεπτα: 20-20, 31-37, 46-55, 61-68.

ΠΑΟΚ
(Μαρκόπουλος) Μπόγιοβιτς, Στίγκερς 5 (1), Άλεξιτς 5 (8ριμπ), Ντούβνιακ 5 (1), Ντικούδης 12 (1), Πέτγουεϊ 4 (8ριμπ), Παππάς 15 (1τριπ, 5ασ), Γιαννακίδης 2, Καλλές 13, Τσακαλέρης, Καλαμπάκας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
(Ίβκοβιτς) Χάινς 4, Λο 9, Άντιτς 12 (1/6τριπ), Σπανούλης 15 (4ασ), Ντόρσεϊ 11 (8ριμπ, 2κλεψ, 2λαθ, 2κοψ), Πελεκάνος 4, Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 6, Σλούκας 3.

Πριν 15 χρόνια ο Ολυμπιακός νίκησε την Μπαρτσελόνα με 73-58 στον τελικό της Ευρωλίγκας.

Το Τοπ-10 Μαρτίου

Καρφώματα, τάπες κι ωραίες πάσες από τους «ερυθρόλευκους» στις καλύτερες φάσεις του Μαρτίου.

Με Boeing του χορηγού

Με Boeing 737-800 της χορηγού εταιρείας της διοργάνωσης θα μεταβεί στην Πόλη ο Ολυμπιακός…