Ανέτοιμος για Γαλατά!

Κυριακή, 22 Ιανουαρίου 2012 - 15:30

Κακή εικόνα από τον Ολυμπιακό στο εκτός έδρας ματς με το Μαρούσι, παρά τη νίκη του με σκορ 89-84. Οι «ερυθρόλευκοι» έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πάρουν προβάδισμα μέχρι και 10 πόντων, όμως στη συνέχεια μπόρεσαν και ανέτρεψαν τη διαφορά, όμως και πάλι έκαναν τον αγώνα ντέρμπι.

Έτσι έδειξαν πως είναι ανέτοιμοι ενόψει της συνέχειας, που τους θέλει να αντιμετωπίζουν εκτός έδρας τη Γαλατά για την Ευρωλίγκα.

O Ολυμπιακός μπήκε καλά στο παρκέ του Αγίου Θωμά, κατάφερε να προηγηθεί με ένα γρήγορο 3-10 προερχόμενο από τον Σπανούλη ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Αμαρουσιώτες, έπαιξαν σκληρά, ο Κόμματος, διέκρινε κενά στη ρακέτα του Ολυμπιακού με αποτέλεσμα το Μαρούσι να τρέξει ένα σερί 12-0 και να πάρει προβάδισμα με 15-10. Η αμυντική αντίδραση των Πειραιωτών ήταν μηδαμινή, καθαρό μυαλό στην επίθεση δε υπήρχε με αποτέλεσμα ο Ίβκοβιτς να ανακατέψει νωρίς την τράπουλα. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου Σλούκας και Γλυνιαδάκης, μείωσαν κάπως τη διαφορά, έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 22-20, ωστόσο ήταν εμφανές ότι κάτι έπρεπε να αλλάξει.

Το Μαρούσι δεν ήταν διατεθειμένο να τα παρατήσει το ματς. Ο Κόμματος και Γκαγκαλούδης προκαλούσαν προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού, ο Χαρίτοπουλος πήρε με επιτυχία κάποιες επιθέσεις πάνω του, με αποτέλεσμα να ανεβάσει τη διαφορά στους 10 (33-23 στο 15΄).
Οι Πειραιώτες αποφάσισαν στα τελευταία 5 λεπτά του πρώτου μέρους να παίξουν άμυνα. Όταν το κατάφεραν αυτό, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 2-12, με αποτέλεσμα να μειώσουν σε 35-34. Πρίντεζης και Γκετσεβίτσιους ανέλαβαν στα τελευταία λεπτά αρκετές επιθέσεις πάνω τους και δικαιώθηκαν ολοκληρώνοντας το ημίχρονο ο Ολυμπιακός με 43-50.

Με την επανεμφάνιση των «ερυθρόλευκων» στο παρκέ, Σπανούλης και Παπανικολάου πήραν προσπάθειες πάνω τους, ο Ολυμπιακός είχε καλύτερη κυκλοφορία, με αποτέλεσμα να ανεβάσει τη διαφορά στους 11 (43-54). Οι «κιτρινόμαυροι» στη συνέχεια βελτίωσαν αρκετά την άμυνά τους, κατάφεραν κάποια κλεψίματα και έφυγαν στον αιφνιδιασμό, μειώνοντας σε 55-58 στο 18΄. Οι πάικτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς βγήκαν στο τρανζίσιον ενώ ο Σπανούλης προκάλεσε αρκετά ρήγματα στη ρακέτα του αντιπάλου. Κάποια ντράιβ του αρχηγού, ο Χάινς αλλά και ο πολύ καλός χτες Παπανικολάου ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά (59-69), για να κλείσει το σκορ στο 30 με 62-69.

Στα πρώτα λεπτά στο 4ο δεκάλεπτο το παιχνίδι του Ολυμπιακού διακρίθηκε από εκνευριστική αστοχία. Με μακρινές πάσες, το Μαρούσι έφευγε στη πλάτη του Ολυμπιακού, μείωσε και πάλι σε 67-69, αλλά Πρίντεζης και Γκετσεβίτσιους κρατούσαν το προβάδισμα για τον Ολυμπιακό (69-74 στο 35΄). Ό Ντούντα πέρασε μέσα τον Σπανούλη, ωστόσο το Μαρούσι βρήκε στη συνέχεια λύσεις από τα 6.75μ. (77-78 στο 36΄). Ο αρχηγός του Ολυμπιακού πήρε προσπάθειες πάνω του, ενώ αξιοποίησε και τον Πρίντεζη στη καρδιά της ρακέτας, με αποτέλεσμα 2΄πριν το τέλος ο Ολυμπιακός να διατηρεί βραχεία κεφαλή στο σκορ με 77-84. Ένα τρίποντο και φάουλ από τον Κόμματο (81-84) δεν είχε αντίκτυπο καθώς ο Γκετσεβίτσιους απάντησε αμέσως για το 81-87, σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα του (84-89).

Δεκάλεπτα: 22-20, 43-50, 62-69, 84-89.

Μαρούσι (Λινάρδος): Σακελλαρίου, Δεμερτζής 2, Νικολαϊδης 6(2), Ακεψιμαϊδης, Ελεγκαρ 10, Χαριτόπουλος 18, Γκαγκαλούδης 16(2), Τσόντζος, Κόμματος 32(2).

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 8, Λο 4, Αντιτς, Σπανούλης 16, Ντόρσεϊ 4, Πελεκάνος 3(1), Γκετσεβίτσιους 12(4), Γλυνιαδάκης 7, Πρίντεζης 13(1), Παπανικολάου 13(1), Μάντζαρης, Σλούκας 9.

«Αλέξανδρε κράτα γερά»

Σταθερή αλλά ακόμα κρίσιμη είναι η κατάσταση υγείας του Αλέξανδρου και η βοήθεια όλων μας κρίνεται αναγκαία...

Πρόκληση της Αστυνομίας

Πάνω από 120 άτομα μεταφέρθηκαν στη ΓΑΔΑ, χωρίς να έχει γίνει το παραμικρό. Στη ΓΑΔΑ και ο νομικός σύμβουλος της ΚΑΕ...

«Έπεσε» μαχόμενος...

Ο Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια την ΤΣΣΚΑ, ωστόσο απειρία, λάθη και… βολές, έφεραν την ήττα με 86-78