«Έπεσε» με ψηλά το κεφάλι

Κυριακή, 29 Ιανουαρίου 2012 - 00:58

Ο Θρύλος κόντρα στη Γαλατά γύρισε το ματς, το πήγε στην παράταση, αλλά λύγισε τσάμπα με 78-77 στο τέλος...

Οι Πειραιώτες βέβαια, ξεκίνησαν αρκετά συγκεντρωμένα στο παιχνίδι, παρά την εκκωφαντική ατμόσφαιρα. Καλές συνεργασίες στην επίθεση, με τον Σπανούλη να εκμεταλλεύεται τον Ντόρσεϊ, αλλά και με σωστή αμυντική αντίδραση, ο Ολυμπιακός κατέφερε να προηγηθεί με 0-4. Η Γαλατά, έχοντας εγκλωβιστεί στη ρακέτα, επιχείρησε κάποια μακρινά σουτ και… δικαιώθηκε! Οι Τούρκοι μάλιστα πήραν προβάδισμα με 12-8, με τον Ολυμπιακό όμως να καταφέρνει να βγάλει κάποιους αιφνιδιασμούς αλλά εκμεταλλευόμενους τις βολές, να κλείσει το 1ο δεκάλεπτο με 15-15.

Παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στο 2ο δεκάλεπτο ανακτώντας το προβάδισμα με τον Σλούκα (15-17), στη συνέχεια παρουσίασε μεταπτώσεις στην απόδοσή του, δίνοντας το δικαίωμα στη Γαλατά να επιβάλλει το παιχνίδι της. Οι Τούρκοι, παίζοντας καλή άμυνα, αλλά ευστοχώντας σε μακρινά σουτ, κατάφεραν να προηγηθούν με 24-19, ενώ στη συνέχεια βλέποντας τον Ολυμπιακό να μην έχει καθαρό μυαλό στην επίθεση και να επιδίδεται και πάλι σε ρεσιτάλ (άστοχων) τριπόντων (1/10), κατάφερε να τρέξει ένα σερί 7-0 σερί, μεταβάλλοντας το σκορ από 31-24 σε 38-24.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν εμφανές πρόβλημα στην άμυνα, είχαν δεχτεί 23 πόντους σε 7 λεπτά, δεν είναι και λίγο. Ο Ντόρσεϊ με τον Σλούκα κατάφεραν να μειώσουν προσωρινά σε 38-24, αλλά ο Οζέρ είχε αντίθετη άποψη, κλείνοντας το α΄ μέρος εκ νέου στους 14 πόντους για τη Γαλατά, με 42-28.

Για τους «ερυθρόλευκους» αποτελούσε μονόδρομο το ματς! Πάτησαν δυνατά και αποφασιστικά στο παρκέ για το 3ο δεκάλεπτο και με τους δύο… ηγέτες του, Σπανούλη και Πρίντεζη, κατάφεραν να τρέξουν ένα 9-0 σερί μειώνοντας τη διαφορά στους 5 (44-39). Ο… ασταθείς βέβαια Ολυμπιακός, ότι «έχτισε» σε 6 λεπτά, σε λιγότερο από ένα λεπτό κατάφερε να το… κλωτσήσει, καθώς Οζέρ και Σιπ αύξησαν και πάλι τη διαφορά στους 10 (53-43). Πάλι από την αρχή… Το σερί της Γαλατά βέβαια (με τον Ολυμπιακό να πελαγοδρομεί) έφτασε σε 2.30 λεπτά το 11-0 (57-43) με τον Αντριτς να κάνει ζημιά μέσα στη ρακέτα. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με 57-47 και ο Ολυμπιακός έπρεπε να αλλάξει πολλά στο παιχνίδι του…
Όλα για όλα για τους «ερυθρόλευκους» στα τελευταία 10 λεπτά λοιπόν, με τον Σπανούλη να ηγείται της προσπάθειας και τους Χάινς-Γκετσεβίτσιους να ακολουθούν. Ο Ολυμπιακός, βελτιώνοντας αισθητά την άμυνά του, κατάφερε με καθαρό μυαλό στην επίθεση να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 2-12 με αποτέλεσμα να φέρει το ματς στα ίσα με 59-59, 5΄πριν το τέλος.

Το ματς στα τελευταία λεπτά ήταν για γερά νεύρα, με τη Γαλατά να προηγείται με 63-61 με τον Γκόρντον και τον Χάινς στα 31΄΄ να μειώνει με σε 63-62. Ο Γκόρντον μάλιστα έκανε το 65-62, ο Σλούκας μείωσε με βολές σε 65-64 και ο Λάκοβιτς επίσης από τις βολές έκανε το 67-64. Ο Σπανούλης με τον ίδιο τρόπο διαμόρφωσε το 67-66, ο Λάκοβιτς δεν αστόχησε σκόπιμα ώστε να τελειώσουν τα 2΄΄, κάνοντας το 69-66 και ο Σλούκας, αρκετά μέτρα πίσω από το τζάμπολ, πετώντας τη μπάλα έστειλε με ένα απίστευτο τρίποντο το ματς στην παράταση (69-69).

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να προηγηθούν με 72-75 με τον Πρίντεζη, ωστόσο και πάλι στα 2 τελευταία ματς δεν είχαν καθαρό μυαλό στην άμυνα, επιτρέποντας στον Γκόρντον να τους κάνει ζημιά. Ο Αμερικανός γκαρντ που πέρσι αγωνίζονταν στον Ολυμπιακό, κατάφερε να βάλει μπροστά τη Γαλατά με 76-75. Ο Γκετσεβίτσιους έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Θρύλο με 76-77, ωστόσο ο Γκόρντον και πάλι, έκανε το 78-77. Όλη η επίθεση για τους Πειραιώτες στα τελευταία 16'' ωστόσο ο Σλούκας από το χάι ποστ και στη συνέχεια ο Γκετσεβίτσιους, δεν κατάφεραν να δώσουν τη νίκη στην ομάδα.

Τα Δεκάλεπτα: 15-15, 42-28, 57-47, 69-69 (κ.α.), 78-77 (παρ.)

Γαλατασαράι (Μαχμούτι): Σιπ 8, Λάκοβιτς 16 (1, Κοκσάλ, Σούμπερτ 5, Άντριτς 10, Αλντεμίρ 6, Γκόρντον 17 (1), Αρσλάν, Οζέρ 10 (2) Σάβοβιτς 6.
Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 11, Άντιτς 2, Σπανούλης 24 (2), Ντόρσεϊ 5, Πελεκάνος, Γκετσεβίτσιους 9 (1), Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης, Σλούκας 10 (2), Λο.