«Καθάρισε» και περιμένει Εφές

Δευτέρα, 30 Ιανουαρίου 2012 - 14:12

Εύκολη νίκη για τον Ολυμπιακό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας κόντρα στο Ρέθυμνο με σκορ 97-82 και πλέον περιμένει το ματς με την Εφές για την Ευρωλίγκα. Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσίασαν αρκετά καλό πρόσωπο στα τρία πρώτα δεκάλεπτα του αγώνα, αλλά στην τέταρτη και τελευταία περίοδο «χάλασαν» την άμυνά τους και έτσι δέχτηκαν συνολικά στον αγώνα 82 πόντους.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν αποφασιστικά στην αναμέτρηση, με τον Πέρο Άντιτς να κλέβει την παράσταση. Ο Ολυμπιακός μπήκε πιστός στο πλάνο του, πίεσε ψηλά στην άμυνα, ενώ τα γκαρντ πέρασαν αρκετές μπάλες στους ψηλούς. Ο Άντιτς (12 πόντους στο α΄) ξεκίνησε αρκετά δυνατά έκανε το αρχικό 8-5, ενώ στη συνέχεια μπήκε και ο Ντόρσεϊ στο σκοράρισμα, με τον Αμερικανό να διαμορφώνει σε 12-8. Την ίδια ώρα το Ρέθυμνο προσπαθούσε να αντιπαραβάλει το παιχνίδι του, τρίποντα και να πάει σε γρήγορες επιθέσεις, καταφέρνοντας να διατηρείται σχετικά κοντά στο σκορ. Η είσοδος των Σλούκα-Πρίντεζη, αλλά και η καλή δουλειά από τον Παπανικολάου (8 πόντους), είχαν σαν αποτέλεσμα η διαφορά να ξεπεράσει τους 10 πόντους (27-16) και να κλείσει στο α΄δεκάλεπτο σε 31-21.

Πιο επιθετικά μπήκαν οι Ρεθυμνιώτες στο β΄δεκάλεπτο, κατάφεραν να σημειώσουν ένα γρήγορο επιμέρους σκορ 2-6 και να μειώσουν σε 33-27, ωστόσο ο Ολυμπιακός ανταπάντησε γρήγορα με ένα 7-0 σερί κυρίως με τους Πρίντεζη και Χάινς για το 40-27. Το σερί του Ολυμπιακού συνεχίστηκε, έφτασε συνολικά το 14-0 (από το 33-27), ανεβάζοντας έτσι τη διαφορά στους 20 (47-27) δίνοντας έτσι διαφορετική οπτική στο ματς κι με τον Ολυμπιακό να εμφανίζεται-παρά τις αλλαγές στα σχήματα (τριάρι ο Πρίντεζης) πιστός στο πλάνο του. Στα τελευταία λεπτά πριν το ημίχρονο, ο ΑΓΟΡ κατάφερε να μειώσει με αιφνιδιασμούς σε 47-32 με τον Γκετσεβίτσιους απλά να διαμορφώνει σε 50-33.

Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς επέλεξε να ξεκινήσει με την ίδια «5άδα», με τον Λο να αναλαμβάνει την οργάνωση αλλά και να γράφει από τα 6.75μ. το 55-35 (στο 23΄). Ο Ντούντα άφησε αρκετή ώρα στο παρκέ τους δυο νεοαποκτηθέντες Αμερικανούς, τα πήγαν μια χαρά οι δυο τους, με τον Λο να εξοικειώνεται και να διαμορφώνει το 61-40, αλλά τον Ντόρσεϊ να ξεσηκώνει το ΣΕΦ με δυνατό κάρφωμα (63-41) ύστερα από την ασίστ του Άντιτς. Με τη διαφορά σταθερά στους 20 ο Ντούντα δοκίμασε αρκετά σχήματα, έδωσε χρόνο και στον Γλυνιαδάκη, με το γ΄δεκάλεπτο να κλείνει με 70-49, πάλι με τρίποντο του Γκετσεβίτσιους.

Στα τελευταία 10 λεπτά, ο Ντούσαν Ίβκοβιτς δεν παρέκλινε της τακτικής του δοκιμάζοντας διάφορα σχήματα. Ο Γκετσεβίτσιους με δύο απανωτά τρίποντα διαμόρφωσε το 79-54 (στο 32΄) ενώ και ο Σλούκας πήρε πρωτοβουλίες για το 82-57. Στην άμυνα βέβαια υπήρχαν κάποια προβλήματα με τους Κριστμας και Πέτγουεϊ να βρίσκουν λύσεις και να μειώνουν σε 82-65 (0-8 σερί για τον ΑΓΟΡ) στο 35΄. Οι Ρεθυμνιώτες δεν παράτησαν το ματς σε κανένα σημείο και με νέο σερί 9-0 αυτή τη φορά, κατέβασαν τη διαφορά στους 11 (85-74 στο 37΄). Χάινς και Γκετσεβίτσιους άνοιξαν και πάλι την επαφή με το αντίπαλο καλάθι, ωστόσο ο Κριστμας έμοιαζε ασταμάτητος, σημείωσε 41 πόντους, κλείνοντας το τελικό σκορ σε 97-82.

Τα Δεκάλεπτα: 31-21, 50-33, 70-49, 97-82.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 8 (8ρ.), Λο 6 (1), Άντιτς 12 (1 3τρ., 11ρ.), Σπανούλης 5 (1), Ντόρσεϊ 6 (10ρ.), Πελακάνος 2, Γκετσεβίτσιους 14 (4), Γλυνιαδάκης 2, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 13 (1), Μάντζαρης 6 (1), Σλούκας 11 (2).

ΑΓΟΡ (Κουφός): Κρίστμας 41 (8), Μοτσενίγος 2, Παπανικολάου 5, Ράιτ 8 (7ριμπ), Τσόχλας, Καλλινικίδης 2, Δορκοφίκης 3 (1), Τζόνσον 2, Λάτοβιτς, Πέτγουέι 16 (3), Δέδας, Κατσαρές.