Break ο Θρύλος στην Τοσκάνη!

Παρασκευή, 23 Μαρτίου 2012 - 03:30

Δεν ξανάγινε τέτοια νίκη. Με τον Σπανούλη στον πάγκο στο τελευταίο πεντάλεπτο και τον Ολυμπιακό πίσω ακόμα και με δέκα πόντους (68-58), με εννιά λεπτά να απομένουν για τη λήξη, η ομαδάρα του Ντούσαν Ίβκοβιτς νίκησε με 82-75 τη Σιένα και έκανε το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών, κάνοντας το break.

Οι Πειραιώτες μπήκαν αποφασιστικά στην «Πάλε Έστρα», ωστόσο ιδίως στα πρώτα λεπτά του ματς αντιμετώπισαν πρόβλημα στο να ακολουθήσουν τον ρυθμό της Σιένα, η οποία προεξέχοντος του Άντερσεν προηγήθηκε 11-5 στο 3΄). Με την πάροδο του χρόνου, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν και περιόρισαν την άμυνά τους, κοντρόλαραν το παιχνίδι και ξεκίνησαν να έχουν επαφή με το καλάθι. Ο Γιώργος Πρίντεζης πήρε επιθέσεις αλλά κοίταξε να αξιοποιήσει και τον Ντόρσεϊ, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός με μειώσει από 15-7 σε 15-13 (στο 5΄). Ο Ντέιβιντ Άντερσεν βέβαια πήρε τη Σιένα ξανά στις πλάτες του, ιδίως όταν Σπανούλης και Άντιτς μείωσαν σε 19-18, με αποτέλεσμα να τρέξει ένα προσωπικό σερί 5-0 και να διαγράψει το 24-18, λίγο πριν την εκπνοή του α΄δεκαλέπτου (26-21).

Ο Ολυμπιακός μπήκε ακόμα πιο δυνατά στο 2ο δεκάλεπτο… Ο Χάινς ξεκίνησε με γκολ φάουλ, ενώ σε συνδυασμό με ένα ωραίο ντράιβ του Άντιτς, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει και προβάδισμα στο σκορ 26-28 στο 12΄. Ο Αμερικανός σέντερ ήταν σε καλή κατάσταση, διατήρησε μπροστά τον Ολυμπιακό στο σκορ, ωστόσο μία τεχνική ποινή (στον Άντιτς) έδωσε το έναυσμα στους Ιταλούς… Αντερσεν και Μακάλεμπ, ανέκτησαν το προβάδισμα (35-31 στο 15΄) για τη Σιένα, ο Ολυμπιακός είχε αντίδραση, σημείωσε ένα 0-7 σερί και πέρασε εκ νέου μπροστά με 35-38, ωστόσο η Σιένα στηρίχθηκε στον ηγέτης της, τον Μακάλεμπ ο οποίος «απάντησε» με ένα 7-0 σερί κάνοντας το 42-38 στο 18’.

Στα τελευταία λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν μία προσπάθεια ώστε να πάρουν κεφάλι στο σκορ, μείωσαν σε 44-42 με τον Πρίντεζη, ωστόσο λάθη και κάποιες επιλογές στην επίθεση, επέτρεψαν στους Τοσκανούς, να κλείσουν το πρώτο 20άλεπτο με 48-42.

Με την επανεκκίνηση του ματς για το δεύτερο μέρος, Σπανούλης και Κέσελ σημείωσαν ένα σερί 7-0 για τον Ολυμπιακό με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να περάσει μπροστά με 48-49, ωστόσο η Σιένα βρήκε λύσεις με μακρινά σουτ του Άντερσεν για το 56-53 στο 24΄. Οι «ερυθρόλευκοι»-παρά το 4ο φάουλ του Άντιτς και τους Σπανούλη και Ντόρσεϊ να έχουν από 3, είχαν αντίδραση. Μάντζαρης και Σπανούλης εκμεταλλευόμενοι την καλή άμυνα, έβγαλαν την ομάδα στο τρανζίσιον και αξιοποίησαν τον Χάινς για το 60-58 (στο 28΄). Ο Σπανούλης υπέπεσε σε 4ο φάουλ, ενώ ο Ρακόσεβιτς από την άλλη, βρήκε την ευκαιρία, έτρεξε ένα 6-0 για τη Σιένα, κλείνοντας το γ΄δεκάλεπτο με 66-58.

Ο Ολυμπιακός μόνο τελειωμένος δεν ήταν. Ο Ντούντα ρίσκαρε, παρά τα φάουλ, έβαλε στο παρκέ τους Σπανούλη και Ντόρσεϊ με αποτέλεσμα, οι «ερυθρόλευκοι» να βγουν στο τρανζίσιον, να διαμορφώσουν το σκορ από 70-63 σε 70-67. Εκεί ήρθε η επιστροφή του Ολυμπιακού, ωστόσο από το 36΄περίπου, χωρίς τον… φορτωμένο Σπανούλη, καθώς τον… έβγαλαν εκτός με 5ο φάουλ. Όσο δεν τα παρατούσε, τόσο το ματς θύμιζε… τελικούς Α1. 4ο φάουλ στον Ντόρσεϊ, κάρφωμα όμως στην επόμενη φάση από τον Αμερικανό για το 70-71 του Ολυμπιακού, αφού νωρίτερα ο Πρίντεζης είχε μειώσει ακόμα περισσότερο το σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι», κόντρα σε όλα, δίχως υπερβολή, είχαν την ψυχή να διατηρήσουν το προβάδισμα στα τελευταία 2 λεπτά, με τον Λο να κάνει το 73-75 και τον Ντόρσεϊ να βγάζει εξαιρετικές άμυνες (4-13 επιμέρους σκορ).

Φάση και. διπλό και αυτός που είχε τη ψυχή, να πάρει την επίθεση, ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος από τα 6.75μ. σημείωσε το 73-78 με 1.28΄΄απομένει. Ο Μακάλεμπ δεν ήταν ψύχραιμος στο τελευταίο λεπτό, ο Χάινς δεν τον ακολούθησε (73-81 στα 39΄΄) ενώ ο Άντερσεν μείωσε σε 75-81. Η μπάλα θα βρίσκονταν στα χέρια των Σλούκα ή Λο, ο μικρός εν τέλει πήγε στη γραμμή των βολών, με μία εύστοχη έκανε 75-82 στα 23΄΄ και το ματς τελείωσε οριστικά στο άστοχο τρίποντο του Μος.

Τα Δεκάλεπτα: 26-21, 48-42, 66-58, 75-82.

Σιένα (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 15(1), Ζήσης 4, Άντερσεν 26(2), Ρακόσεβιτς 11(1), Καραρέτο, Θόρτον 4, Λαβρίνοβιτς, Ρες 2, Στόουνρουκ 6, Αραντόρι, Μος 5(1).

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 13, Άντιτς 4, Σπανούλης 15(1), Ντόρσεϊ 6, Κέσελ 8(2), Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 20(3), Παπανικολάου 5, Μάντζαρης, Σλούκας, Λο 8.