Πόλη με κάτι... φρύδια να!

Σάββατο, 31 Μαρτίου 2012 - 18:00

Τεράστιος Θρύλος! Στο Final 4 της Κωνσταντινούπολης προκρίθηκε ο Ολυμπιακός, που νίκησε στον τέταρτο προημιτελικό με 76-69 τη Σιένα. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν τους πάντες στο παρκέ του ΣΕΦ και, κυρίως, τους εαυτούς τους.

Ο κόσμος μπήκε μέσα στο παρκέ και η ατμόσφαιρα ήταν καταπληκτική. Η νίκη του Ολυμπιακού ήταν ένα μικρό αμυντικό αριστούργημα. Οι παίκτες του Ίβκοβιτς δέχθηκαν 21 στο πρώτο, 18 στο δεύτερο, 16 στο τρίτο και 14 στο τέταρτο δεκάλεπτο και με αιχμή του δόρατος τον απίστευτο Κάιλ Χάινς και τον Βασίλη Σπανούλη, οι παίκτες του Ίβκοβιτς βρήκαν τον τρόπο και δεν δέχθηκαν καλάθι εντός πεδιάς για 7 λεπτά στην τέταρτη περίοδο, ενώ το τρίποντο του Σλούκα έφερε το σκορ στο 72-64.

Και πάει στο Final 4 της Κωνσταντινούπολης. Όσοι το έπαιξαν στοίχημα στην αρχή της σεζόν, μπορούν να πάρουν τα κέρδη και να πάνε εκεί με... ιδιωτικό τζετ.

Ο Χάινς ξεκίνησε πολύ καλά στο ματς και σε συνεργασία με τον Σπανούλη, κατάφερε και έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 9-5 και στη συνέχεια με 16-11 στο 6΄. Το μόνο πρόβλημα βέβαια που είχε εντοπιστεί, ήταν ότι οι Πειραιώτες δέχονταν με σχετική ευκολία πόντους από τη Σιένα. Οι Πειραιώτες είχαν πλουραλισμό στην επίθεσή τους, πόντους έδωσε και ο Κέσελ, ο Χάινς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό (20-16 στο 9΄) ωστόσο, πίσω τα πράγματα δεν ήταν καλά με αποτέλεσμα η Σιένα να κλείσει το 1ο δεκάλεπτο, όντας πίσω με 21-18.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ρακόσεβιτς να βάζει την Σιένα μπροστά στο σκορ με 22-26. Επιθετικά οι Πειραιώτες, είχαν τον τρόπο να απειλήσουν τη Σιένα, με τους Σλούκα και Λο, ωστόσο το πρόβλημα συνεχίζονταν στο άλλο μισό. Ο Άντερσεν, διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα με 28-33 στο 16΄. Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς έριξε στο παρκέ τον Σπανούλη και με το «καλημέρα» κέρδισε φάουλ από τον Μος, πήρε προσπάθειες ο αρχηγός και ο Ολυμπιακός μέσα σε ένα λεπτό, μείωσε σε 34-35 (στο 18΄). Ο Αντερσεν βέβαια δεν είχε πρόβλημα απέναντι στον Χάινς, έκανε το 36-39, ωστόσο η καλή αντίδραση από τον Σλούκα και η αντίληψη του Χάινς, έκλεισαν το πρώτο 20άλεπτο με 38-39.

Με καθαρό μυαλό στην επίθεση και τον Χάινς να «διαβάζει» το παιχνίδι του Άντερσεν, ήρθε το ματς στα ίσα (42-42 στο 22΄), ωστόσο η Σιένα κατάφερε να ξεφύγει και πάλι με 42-48 (στο 25΄). Οι Τοσκανοί δε, παρουσιάστηκαν πιο βελτιωμένοι στο ριμπάουντ. Ο κόσμος φώναζε και στήριζε την ομάδα με τον τρόπο του, ωστόσο χρειάζονταν ένα καλό «ξέσπασμα». Ο Θρύλος μείωσε 46-48 την ώρα που ο Χάινς «δάγκωνε» στην άμυνα, κατέβαζε ριμπάουντ και μοίρζε κοψίματα. Στην άμυνα της Σιένα, ο Ολυμπιακός απαντούσε με ντράιβ και κερδισμένα φάουλ. Ο Παπανικολάου μείωσε στον πόντο (50-51) και κάποια στιγμή ο Ολυμπιακός έπρεπε να βάλει «στοπ» σε κάποια ελεύθερα περιφερειακά σουτ των Μος και Λαβρίνοβιτς. Εν μέρει αυτό έγινε με αποτέλεσμα Σλούκας και Λο, από τη γραμμή των βολών να μειώσουν στον πόντο, με την ολοκλήρωση του 30άλεπτου, με 54-55.

Στην τέταρτη περίοδο ο Χάινς συνέχισε να κάνει τη. δουλειά του, βάζοντας την ομάδα μπροστά με 56-55, με τον Άντιτς στη συνέχεια με τρίποντο να γράφει το 59-55. Τα πολλά φάουλ των Ιταλών σε συνδυασμό με την καλή άμυνα (32΄) παρέα με την κούραση των Τοσκανών γύρναγε ο ματς. Στο 51-55 του Χάινς και στα τέσσερα άστοχα τρίποντα του Ολυμπιακού, ο Λαβρίνοβιτς απάντησε με βολές, φέρνοντας το σκορ στο 61-59, ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Άντερσεν έφερε το ματς στα ίσα στο 35΄. Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση, με τον Πρίντεζη και τον Σπανούλη ενώ η εκπληκτική άμυνα από τον Λο, έδωσαν «αέρα» και πάλι στον Ολυμπιακό με 67-61 στο 37΄.

Ο Σπανούλης από την κορυφή είπε να το τελειώσει ωστόσο ο Ζήσης με τρίποντο, απάντησε κατευθείαν μειώνοντας σε 69-64, 1.40'' πριν τη λήξη. Η Σιένα με τον Έλληνα γκαρντ μείωσε σε 72-69 1.00΄΄ πριν το τέλος, ωστόσο ο αρχηγός τριάντα δεύτερα πριν την λήξη έκανε το 74-69. Δύο άστοχα τρίποντα του Ζήση βοήθησαν στο να σπαταληθεί ο χρόνος, ο Μακάλεμπ στα 10΄΄ έχασε και τις δύο βολές και ο Λο απλά σφράγισε μία τεράστια πρόκριση. 76-69. Ραντεβού στη Πόλη!

Δεκάλεπτα: 21-21, 38-29, 54-55, 76-69

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 19, Άντιτς 5 (1) , Σπανούλης 19 (1), Βασιλόπουλος, Κέσελ 3, Γκετσεβίτσιους , Παπαδόπουλος, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3 (1), Σλούκας 7(1), Λο 8.

Σιένα (Πιανιτζάνι): Μακάλεμπ 10(2), Ζήσης 15 (2), Άντερσεν 15 (1), Ρακόσεβιτς 11, Καραρέτο, Θόρντον, Λαβρίνοβιτς 10, Ρες, Λεχτάλερ, Στόουνρουκ 3 (1), Αραντόρι , Μος 5.

Αύριο ξεκινάει η διάθεση των εισιτηρίων από τα εκδοτήρια του ΣΕΦ για τον αγώνα του Ολυμπιακού με την Σιένα.