Έκανε το πρώτο βήμα...

Τετάρτη, 25 Απριλίου 2012 - 11:59

Ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα από τον Πανιώνιο στον πρώτο ημιτελικό αγώνα για τα πλέι οφ της Α1 των ανδρών. Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς, μπορεί να μην ξεκίνησαν καλά τον αγώνα, αλλά από ένα σημείο και μετά σοβαρεύτηκαν και μπόρεσαν να φτάσουν στη νίκη με 83-67. Η σειρά ολοκληρώνεται στις τρεις νίκες και ο επόμενος αγώνας θα γίνει την Πέμπτη ξανά στο ΣΕΦ.

Οι Πειραιώτες, λοιπόν ενώ φάνηκε να μπαίνουν προσηλωμένοι στο παρκέ και να προηγούνται με 6-4, «πληγώθηκαν» στην άμυνά τους από τον Ντίμπλερ. Ο Αμερικανός έχει πολύ καλό χέρι, το εκμεταλλεύτηκε και με τους Ξανθόπουλο και Κις να συνεισφέρουν, κατάφερε και έβαλε μπροστά τον Πανιώνιο με 11-17. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, κυρίως με τον Σπανούλη (7 πόντους στο α΄) ο οποίος πήρε βοήθειες από Αντιτς και Κέσελ, με αποτέλεσμα να κλείσει γρήγορα η ψαλίδα. Να ανακτήσει το προβάδισμα με 20-19 και να κλείσει το α΄ δεκάλεπτο με 23-23. Δεν θα τα παράταγε εύκολα ο Πανιώνιος.

Ένας Πανιώνιος μαχητικός, που αρκέστηκε στο σκληρό παιχνίδι στην άμυνα και είχε λύσεις επιθετικά με τους Μπάρλο και Ξανθόπουλο. Οι Νεοσμυρνιώτες, κατάφερναν να κρατάνε το προβάδισμα και στο β΄ δεκάλεπτο με 38-35, ωστόσο όταν έσφιξε την άμυνά του ο Ολυμπιακός, κατάφερε να τρέξει με τους Ντόρσεϊ και Πρίντεζη ένα επιμέρους σκορ 11-2 και να ανακτήσει το προβάδισμα με 42-38 (σκορ ημιχρόνου) με τον Κώστα Σλούκα να έχει μεγάλο μερίδιο σε αυτή την ανατροπή καθώς οργάνωσε ιδανικά την ομάδα.

Ο Ολυμπιακός, με την είσοδο των ομάδων για το δεύτερο μέρος, πλήρωσε κάποιες αδράνειες στην άμυνα, με αποτέλεσμα με τον Κις ο Πανιώνιος να κάνει το 40-43, ωστόσο προεξέχοντος του Χάινς, οι Πειραιώτες ανάκτησαν το προβάδισμα με 47-43 και 51-45 στη συνέχεια με τους Αντιτς και Σπανούλη. Οι Πειραιώτες στη συνέχεια ανέβασαν την άμυνά τους, λειτούργησε καλύτερα και με τους Σπανούλη και Πρίντεζη να παίρνουν προσπάθειες, αύξησε το σκορ σε 57-49. Ο Ολυμπιακός πλέον είχε βρει τον ρυθμό του, είχε ανακτήσει σε ψυχολογία και απελευθερώθηκε το παιχνίδι του, με αποτέλεσμα ο Ντόρσεϊ με κάρφωμα (άλει ουπ από τον Σλούκα) να κάνει 63-49 και να ανεβάσει στο +14, μετά από ένα 10-0 σερί. Το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 67-54.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν αρκετά επιθετικά στο δ΄ δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα οι Γκετσεβίτσιους και Ντόρσεϊ (ακόμα ένα κάρφωμα) να ανεβάσουν εκ νέου στους 15 πόντους τη διαφορά κάνοντας το 72-57. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, έκανε συντήρηση στα τελευταία λεπτά με τους Λο και Άντιτς να διαμορφώνουν σε 79-67, διατηρώντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Τελικό σκορ 83-67 με τον Ολυμπιακό να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στους τελικούς της Α1. Την Πέμπτη (17:00) οι δύο ομάδες θα συναντηθούν εκ νέου στο ΣΕΦ για το δεύτερο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς.

Τα Δεκάλεπτα: 23-23, 42-38, 67-54, 83-67

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 8, Λο 5, Άντιτς 9 (1), Σπανούλης 13, Ντόρσεϊ 13, Κέσελ 9 (1), Γκετσεβίτσιους 10 (2), Γλυνιαδάκης, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου, Μάντζαρης 2, Σλούκας 2.

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 8 (1), Κις 14 (2), Αθανασούλας 2, Ντίμπλερ 17 (2), Μπατής, Καββαδάς 6, Ιωάννου 5 (1), Σαρικόπουλος 2, Νάτζφεϊ 7 (1), Παραγυιός, Μπάρλος 6.

Καρφώματα, τάπες κι ωραίες πάσες από τους «ερυθρόλευκους» στις καλύτερες φάσεις του Μαρτίου.

Το σήκωσε στη Ρώμη

Πριν 15 χρόνια ο Ολυμπιακός νίκησε την Μπαρτσελόνα με 73-58 στον τελικό της Ευρωλίγκας.