Στο Final 4 η Ρεάλ!

Τετάρτη, 17 Απριλίου 2013 - 15:50

Η Ρεάλ Μαδρίτης έγινε η πρώτη ομάδα που έκλεισε θέση για το Final 4 του Λονδίνου, καθώς με τη νίκη της στο Τελ Αβίβ επί της Μακάμπι με 57-69 έκανε το 3-0 στη σειρά, «καθαρίζοντας» με συνοπτικές διαδικασίες την «ομάδα του λαού».

Με βομβαρδισμό έξω από τα 6.75 η Ρεάλ Μαδρίτης έκλεισε το πρώτο εισιτήριο για το Λονδίνο, μετά το σε βάρος της Μακάμπι. Οι Μαδριλένοι σημείωσαν 12 τρίποντα και είχαν σε έξοχη μέρα τον Τζέισι Κάρολ που είχε 16 πόντους και τον Σέρχιο Γιουλ με 13, ενώ ο Ροντρίγκεθ σημείωσε 12. Από την πλευρά των Ισραηλινών, ο Τζέιμς είχε 18.

Η Μακάμπι βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, πραγματοποιώντας μια τραγική πρώτη περίοδο. Παρά το γεγονός πως και η Ρεάλ εμφανίστηκε νευρική, η ομάδα του Τελ Αβίβ χρειάστηκε κάτι παραπάνω από 4 λεπτά για να σημειώσει το πρώτο καλάθι με αποτέλεσμα να βρεθεί 1:53 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, 9 πόντους πίσω από την «βασίλισσα» (5-14). Ένα γρήγορο 5-0, μάζεψε την διαφορά στους τέσσερις, για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 16-10, υπέρ της Ρεάλ.

Στην δεύτερη περίοδο, η Μακάμπι άρχισε να βρίσκει στόχο, έξω από τα 6.75 με τον Λόγκαν και τον Χίκμαν, ωστόσο και πάλι η Ρεάλ κατόρθωνε να έχει ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ, βρίσκοντας λύσεις από τον Ροντρίγκεθ και τον Ρέγιες στην δεύτερη περίοδο. Ο Οχαγιόν για πρώτη φορά από το 2-2, ισοφάρισε σε 30-30, όμως ένα τρίποντο του Σέρχι Ροντρίγκεθ διαμόρφωσε το 33-30, υπέρ της Ρεάλ για το ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος, άρχισε με την Μακάμπι να προσπαθεί να πάρει τα ηνία του αγώνα σιγά-σιγά. Με τον Οχαγιόν και τον Λόγκαν να δίνουν λύσεις στην περίοδο αυτή και να δίνουν προβάδισμα με 42-38, ωστόσο ένα επί μέρους 14-2 για την «βασίλισσα» θα την ξαναβάλει στη θέση του οδηγού στο τέλος της 3ης περιόδου με τον Τζέισι Κάρολ να είναι εκείνος που πρωταγωνίστησε στην αντεπίθεση της Ρεάλ με 9 πόντους στην 3η περίοδο.

Με τον αέρα των 8 πόντων, η Ρεάλ μπήκε στην τελευταία περίοδο με σκοπό να «τελειώσει» το ματς και με τρία τρίποντα (δύο του Ρούντι και ένα του Μίροτιτς) ανέβασε την διαφορά στους 13 (61-48). Η Ρεάλ κράτησε τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος και πήρε το εισιτήριο για το φάινλ-φορ του Λονδίνου.

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Χίκμαν 11 (2), Σμιθ 2, Οχαγιόν 11, Κέινερ – Μέντλεϊ, Τζέιμς 18, Λόγκαν 11 (2), Ελιγιάου, Πνίνι 2, Ροθ 2.

Ρεάλ Μαδρίτης: Γιουλ 13(3), Σουάρεθ, Ρ. Φερνάντεθ 9(3), Μίροτιτς 7 (2), Μπέγκιτς 6, Κάρολ 16 (2), Ροντρίγκεθ 12 (2), Ρέγιες 6, Σλότερ.

Η ατάκα του Ιωαννίδη προς τον Πολίτη και η ήττα του Μπόζινταρ Μάλκοβιτς από το δημιούργημά του.