Τώρα... σκίστε την Εφές!

Τρίτη, 23 Απριλίου 2013 - 23:33

Παίζοντας κατά διαστήματα καλό μπάσκετ, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Πανελευσινιακού στο τιμωρημένο ΣΕΦ με 85-60 για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 και πλέον οι πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας στρέφουν εξ ολοκλήρου την προσοχή τους στο ματς της Παρασκευής με την Εφές στο ΣΕΦ.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Πρίντεζης με 17 ενώ ακολούθησαν οι Περπέρογλου και Πάουελ με 15.

Ο Ολυμπιακός λοιπόν ξεκίνησε αποφασιστικά στο ματς, παίζοντας σφικτά στην άμυνά του και προσπαθώντας να τρέξει στον αιφνιδιασμό. Το κατάφερε εν πολλοίς με τον Πρίντεζη κυρίως, παίρνοντας ένα αρχικό προβάδισμα 8-0. Η Ελευσίνα έπαιξε ελεύθερα, πήρε κάποια σουτ και με τους Γκίμπσον και Λιακόπουλο έφτασε να μειώσει σε 14-8 αλλά και 17-16, εκμεταλλευόμενη μία δίλεπτη καθίζηση των «ερυθρόλευκων», λόγο άστοχων επιλογών από τον Πάουελ και από τα 6.75μ. Ο Αμερικανός ωστόσο στα τελευταία λεπτά είχε αποκόλλησε τον Ολυμπιακό κλείνοντας το 1ο δεκάλεπτο σε 21-18.
Οι Πειραιώτες δεν παρέκλιναν της φιλοσοφίας τους ούτε στο 2ο δεκάλεπτο με τον Περπέρογλου να είναι σε καλή κατάσταση και να κάνει το 27-18 με προσωπικές του επιλογές. Ο Πέρκινς που ξεκούρασε τον Κατσίβελη, έπαιξε καλά, μοίρασε ασίστ και προσπάθησε να δώσει ρυθμό στην ομάδα, ωστόσο στο κουπί στο σκορ συνέχισε να το… τραβάει ο «Πέρπε» με κάποια διαλλείματα του Σερμαντίνι. Ο Έλληνας φόργουορντ έκανε το 34-25 και στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έχοντας θεμελιώσει την άμυνά του, έτρεξε ξανά στον αιφνιδιασμό με τον Σπανούλη να δίνει ρυθμό. Ο Σερμαντίνι εκμεταλλεύτηκε τις ασίστ του αρχηγού για το 42-25, με το πρώτο 20άλεπτο να κλείνει εν τέλει με 46-30.
Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο 3ο δεκάλεπτο με τον Χάινς να κάνει εξαιρετική δουλειά στη ρακέτα και τον Πρίντεζη να καρφώνει στον αιφνιδιασμό, για το 50-35. Οι «ερυθρόλευκοι» στη συνέχεια αύξησαν τον ρυθμό με τον Σπανούλη να ευστοχεί από τα 6.75μ. αλλά και να βγάζει μία εκπληκτική ασίστ στον Πέρκινς για το άλει ουπ κάρφωμα (59-41). Ο αρχηγός του Ολυμπιακού και ο Πρίντεζης συνέχισαν να παίρνουν τις επιθέσεις πάνω τους κλείνοντας το 3ο δεκάλεπτο με 65-46.
Οι Πειραιώτες δεν μπήκαν καλά στο 4ο δεκάλεπτο, είχαν κενά στην άμυνά τους με αποτέλεσμα η Ελευσίνα να ροκανίσει κάπως τη διαφορά διαμορφώνοντας το σκορ 66-53. Πρίντεζης (από τα 6.75μ.) και Περπέρογλου έδωσαν λύσεις στην επίθεση, σε μία γενικότερη μέτρια εικόνα για τον Ολυμπιακό σε εκείνο το διάστημα και στη συνέχεια ο Πάουελ με ένα προσωπικό κρεσέντο έκανε το 77-58. Το ματς ολοκληρώθηκε με 85-60 και πλέον η προσοχή είναι εξ ολοκλήρου στραμμένη στον τελικό με την Εφές.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αποφασιστικά στο ματς, παίζοντας σφικτά στην άμυνά του και προσπαθώντας να τρέξει στον αιφνιδιασμό. Το κατάφερε εν πολλοίς με τον Πρίντεζη κυρίως, παίρνοντας ένα αρχικό προβάδισμα 8-0. Η Ελευσίνα έπαιξε ελεύθερα, πήρε κάποια σουτ και με τους Γκίμπσον και Λιακόπουλο έφτασε να μειώσει σε 14-8 αλλά και 17-16, εκμεταλλευόμενη μία δίλεπτη καθίζηση των «ερυθρόλευκων», λόγο άστοχων επιλογών από τον Πάουελ και από τα 6.75μ. Ο Αμερικανός ωστόσο στα τελευταία λεπτά είχε αποκόλλησε τον Ολυμπιακό κλείνοντας το 1ο δεκάλεπτο σε 21-18.

Η εξέλιξη του αγώνα από το gavros.gr

4ο Δεκάλεπτο:

40ο Λεπτό: Τέλος της αναμέτρησης... Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 85-60 του Πανελευσινιακού και στρέφει την προσοχή του πλέον στον τελικό με την Εφές.

38ο Λεπτό: Ο Πάουελ δίνει λύσεις στην επίθεση της ομάδας, με προσωπικές του ενέργειες, με τον Αμερικανό να κάνει το 79-58 για τον Ολυμπιακό.

36ο Λεπτό: Περπέρογλου και Πάουελ έδωσαν σκορ στον Ολυμπιακό ο οποίος όμως δεν έχει βελτιώσει τα αμυντικά του κενά με το σκορ να είναι στο 73-58.

34ο Λεπτό: Ο Ολυμπιακός δεν πατάει δυνατά, λάθη συνοδεύουν το παιχνίδι του με τον Πανελευσινιακό να πλησιάζει σε 66-53, ωστόσο ο Πρίντεζης από τα 6.75μ. να γράφει το 69-53.

32ο Λεπτό: Δεν μπήκε καλά ο Ολυμπιακός στο 4ο δεκάλεπτο, άναρχες επιθέσεις και κακή κυκλοφορία στην επίθεση, με την Ελευσίνα στην άμυνα να βρίσκει λύσεις και να μειώνει σε 66-50.

3ο Δεκάλεπτο:

30ο Λεπτό: Τέλος της 3ης περιόδου με τον Ολυμπιακό να προηγείται της Ελευσίνας με 65-46 με τρίποντο στην εκπνοή του Μαγκουνή.

28ο Λεπτό: Ο Ολυμπιακός έχει φτιάξει κάπως την άμυνά του και στην επίθεση κυκλοφορεί καλά τη μπάλα. Ο Σπανούλης με νέο τρίποντο (πέρασε στην 8η θέση των πρώτων σκόρερ όλων των εποχών στην Α1) έκανε το 59-41.
26ο Λεπτό: Εντυπωσιακή φάση με τον Σπανούλη να βγάζει άλεϊ ουπ πάσα στον Πέρκινς και τον Αμερικανό να καρφώνει για το 54-39. Ο Χάινς συνεχίζει να αποτελεί δύναμη κάτω από τη ρακέτα ενώ ο Σπανούλης με τρίποντο αύξησε σε 59-41.

24ο Λεπτό: Χάινς και Πρίντεζης παίρνουν τις επιθέσεις πάνω τους για το 50-37.

22ο Λεπτό: Ο Πανελευσινιακός ξεκίνησε καλά στο 3ο δεκάλεπτο μειώνοντας σε 46-35 με τον Λιακόπουλο.

2ο Δεκάλεπτο:
20ο Λεπτό: Τέλος του α΄20άλεπτου, ο Ολυμπιακός προηγείται με 46-30.

18ο Λεπτό: Έχει δώσει καλό ρυθμό ο Σπανούλης με τον Ολυμπιακό να έχει τρέξει ένα σερί 12-0 με τον Σερμαντίνι να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο, κάνοντας το 44-25.

16ο λεπτό: Πολύ καλό απόγευμα για τον Περπέρογλου που κάνει με σουτ το 32-22 και 34-25 για τον Ολυμπιακό με τους Σπανούλη και Σερμαντίνι στη συνέχεια να ανεβάζουν σε 38-25.

14ο λεπτό: Ο Σερμαντίνι με φόλοου κάρφωμα κάνει το 29-20 με τον ρυθμό στο ματς να έχει πέσει.

12ο Λεπτό: Ο Στράτος Περπέρογλου έχει μπει δυνατά στο ματς κάνοντας το 25-18 ενώ ο Πέρκινς κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το 27-18.

1ο Δεκάλεπτο:

10ο λεπτό: Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 21-16 με τον Πάουελ από ασίστ του Πέρκινς ωστόσο η άμυνα αδράνησε και έκλεισε η 1η περίοδος με 21-18.
8ο Λεπτό: Αστοχα σουτ από τον Ολυμπιακό με Πάουελ και Πρίντεζη, με την ομάδα της Ελευσίνας να παίζει ελεύθερα και να μειώνει σε 17-16.

6ο Λεπτό: Ο Ντόρον Πέρκινς μπήκε στη θέση του Δημήτρη Κατσίβελη. Η άμυνα του Ολυμπιακού έχει χαλαρώσει κάπως με την Ελευσίνα να έχει μειώσει στο 15-11, με τους Λιακόπουλο και Γκίμπσον.Ο Πέρκινς πάντως αύξησε σε 17-11.

4ο λεπτό: Ο Πανελευσινιακός προσπαθεί να τρέξει, μήπως απεμπλακεί από την άμυνα του Ολυμπιακού, ωστόσο ο Ολυμπιακός το… βιολί του με τον Πρίντεζη να μην συναντά πρόβλημα από την αντίπαλη άμυνα. 12-6 με τον Πάουελ.

2ο λεπτό: Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παρκέ με τους Πειραιώτες να φεύγουν στον αιφνιδιασμό, απόρροια της καλής τους άμυνας και να προηγούνται με 8-0 με τους Πρίντεζη και Παπανικολάου. Εντυπωσιακό μπλοκ από τον Πάουελ.

- Ο Ολυμπιακός ξεκινάει στην «πεντάδα» του με Κατσίβελη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Πάουελ.

Ελάτε στον Περαία!

Τα εισιτήρια για τον αγώνα με αντίπαλο την Εφές εξαφανίστηκαν και οι Τούρκοι θα προσκυνήσουν τον αυτοκράτορα.

ΠΑΝΖΟΥΡΛΙΣΜΟΣ!

Χαμός από τον κόσμο του Θρύλου για το ματς με την Εφές, καθώς έχουν πουληθεί αρκετά εισιτήρια.