Ξεμούδιασαν οι κορυφαίοι

Παρασκευή, 17 Μαΐου 2013 - 02:07

Τη νίκη με σκορ 81-70 πήρε ο Ολυμπιακός για την 23η εξ αναβολής αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεμούδιασαν μετά από τον θρίαμβό τους στο Λονδίνο και έδειξαν ότι βρίσκονται σε καλή κατάσταση παρά την κούρασή τους.

Μπορεί ο Ολυμπιακός να μην μπήκε δυνατά στο παρκέ με το ξεκίνημα του ματς και να έδωσε το δικαίωμα στον Ηλυσιακό να πάρει ακόμη και μία διαφορά στο ματς με οκτώ πόντους, αλλά από τη δεύτερη περίοδο και μετά οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους. Έτσι το -8 της πρώτης περιόδου με το τελείωμα της δεύτερης έγινε... +1 για τον Ολυμπιακό και στο ημίχρονο οι Πειραιώτες προηγούνταν στον αγώνα!

Από εκεί και πέρα τα πάντα πλέον έγιναν πολύ πιο εύκολα για τον Θρύλο αφού με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» πήραν ένα προβάδισμα μέχρι και 10 πόντων στο ματς και ολοκλήρωσαν τον αγώνα με +11 με σκορ 81-70. Το χαλαρό ξεκίνημα των Πειραιωτών στο ματς ήταν απολύτως φυσιολογικό, αφού οι «ερυθρόλευκοι» είχαν και την κούραση από το Final 4 της Ευρωλίγκας αλλά όσο περνούσε η ώρα στο ματς έμπαιναν στο κλίμα του αγώνα και έκαναν αυτό που έπρεπε.

Έτσι οι Πειραιώτες ξεμούδιασαν εν όψει της συνέχειας του πρωταθλήματος της Α1 και των πλέι οφ του πρωταθλήματος, δείχνοντας ότι παρά την κούραση τους παραμένουν σε καλή κατάσταση. Παράλληλα στον αγώνα με τον Ηλυσιακό ο τεχνικός της ομάδας του Πειραιά, Γιώργος Μπαρτζώκας, είχε την ευκαιρία να δώσει και πολύ περισσότερο χρόνο συμμετοχής στους Κατσίβελη, Πέρκινς και Γεωργάκης.

Δεκάλεπτα: 20-19, 38-39, 55-63, 70-81.

Ηλυσιακός: Καυκής 2, Αναγκονιέ 15 (1), Αποστολίδης, Χατζής 12 (1), Δορκοφίκης, Αντωνάκης 2, Μόρισον 19 (1), Γουίσε 5 (1), Μάρας 8, Παραγυιός 2, Στόγκλιν 5.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Xάινς 13, Λο 14, Άντιτς 8 (2), Σπανούλης 14 (2), Περπέρογλου 5 (1), Σλούκας, Πάουελ 8, Πέρκινς 5, Πρίντεζης 5 (1), Παπανικολάου 3 (1), Γεωργάκης 1, Κατσίβελης 5 (1).

To live του αγώνα

Η τέταρτη περίοδος

* Τέλος του ματς με νικητή τον Ολυμπιακό με σκορ 81-70.

* Στους δέκα πόντους η διαφορά με τον Θρύλο να προηγείται ένα λεπτό πριν τη λήξη της τέταρτης και τελευταίας περιόδου με 78-68.

* Τη μεγαλύτερή του διαφορά έχει πάρει ο Ολυμπιακός στον αγώνα με δέκα πόντους έχει ξεφύγει από τον Ηλυσιακό, καθώς προηγείται με 74-64.

* Ο Ολυμπιακός έχει ξεφύγει στο σκορ με 8 πόντους και όλα δείχνουν ότι έχει άλλη μία νίκη στο... τσεπάκι του. Με σκορ 72-64 μπροστά ο Θρύλος στο κλειστό των Ιλισίων.

Η τρίτη περίοδος

10ο λεπτό

Ο Θρύλος ξέφυγε και πάλι στο σκορ και είναι μπροστά με 63-55, παρά το γεγονός ότι ο Ηλυσιακός κατάφερε και πλησίασε στο καλάθι.

8ο λεπτό

Ο Ηλυσιακός σε αυτές τις τελευταίες αγωνιστικές παίζει για τη σωτηρία του στην κατηγορία, οπότε είναι λογικό και να μην παρατάει το ματς παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός είχε πάρει τη διαφορά. Για αυτό και οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι σε 55-57.

6ο λεπτό

Στο +7 η διαφορά για τον Ολυμπιακό με σκορ 55-48. Οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και δεν έχουν χάσει καθόλου το προβάδισμα που είχαν πάρει από το τέλος του πρώτου μέρους της αναμέτρησης.

4ο λεπτό

Μέχρι και 9 πόντους έφτασε η διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού στον αγώνα με σκορ 47-38. Αλλά ο Ηλυσιακός έχει μειώσει στους πέντε με σκορ 49-44.

2ο λεπτό

Με ένα σερί 6-0 ο Ολυμπιακός έχει πάρει διαφορά επτά πόντων στο ματς με σκορ 45-38. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά σε αυτό το τρίτο δεκάλεπτο και είναι αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς.

Η δεύτερη περίοδος

10ο λεπτό

Μπορεί ο Ολυμπιακός να βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμη και με 8 πόντους στην πρώτη περίοδο του ματς με τον Ηλυσιακό, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγούνται κιόλας με έναν με σκορ 39-38.

8ο λεπτό

Με... μπροστάρηδες τους Λο και Άντιτς ο Ολυμπιακός περνάει μπροστά στο σκορ στον αγώνα με τον Ηλυσιακό με σκορ 36-35.

6ο λεπτό

Προηγείται ο Ηλυσιακός με σκορ 31-29, λίγο μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου του αγώνα του Ολυμπιακού.

4ο λεπτό

Ελεύθερο μπάσκετ στο κλειστό των Ιλισίων, με τον Ηλυσιακό να περνάει και πάλι μπροστά στο σκορ με 29-25, μετά την ισοφάριση του Ολυμπιακού με δύο συνεχόμενα τρίποντα σε 25-25.

2ο λεπτό

Ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός τον αγώνα με σκορ 25-25. Ανεβασμένος σε όλα τα επίπεδα ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης στο κλειστό του Ηλυσιακού.

Η πρώτη περίοδος

10ο λεπτό

Στο τέλος της πρώτης περιόδου ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο τον Ηλυσιακό με σκορ 20-19.

8ο λεπτό

18-12 το σκορ στο κλειστό των Ιλισίων με τον Ηλυσιακό να έχει μπει δυνατά στον αγώνα, ενώ οι Πειραιώτες δεν έχουν πιεστεί ιδιαίτερα μέχρι τώρα στο ματς για να βγάλουν στο παρκέ την ενέργεια που χρειάζεται για να πάρουν το προβάδισμα.

6ο λεπτό

Συνεχίζει να προηγείται ο Ηλυσιακός στο πρώτο δεκάλεπτο του ματς με σκορ 15-11. Ο Ολυμπιακός έχει φτιάξει κάπως την επίθεσή του, αλλά όχι και την άμυνα αφού δέχεται εύκολα καλάθια από τους γηπεδούχους.

4ο λεπτό

Ο Ολυμπιακός ανεβάζει κάπως την απόδοσή του και ιδιαίτερα στην επίθεση και το σκορ έχει μετατραπεί στο 11-8 με τους «ερυθρόλευκους» να δείχνουν πως αρχίζουν να παίρνουν τα... πανω τους!

2ο λεπτό

Ο Ηλυσιακός έχει μπει δυνατά στο ματς και προηγείται με 7-4, εν αντιθέσει με τους «ερυθρόλευκους» που ξεκίνησαν κάπως χαλαρά στον αγώνα.

Πάντα κοντά στον αρχηγό!

Η οικογένεια του Βασίλη Σπανούλη, βρίσκεται πάντα στο πλευρό του αρχηγού των πρωταθλητών Ευρώπης.