Πάτησε γκάζι και... 1-0!

Σάββατο, 25 Μαΐου 2013 - 05:00

Την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζεται για την πρόκρισή του στα ημιτελικά πέτυχε ο Ολυμπιακός, που επιβλήθηκε πιο δύσκολα απ' ό,τι μαρτυράει το τελικό 77-63 στο ΣΕΦ, τον Απόλλωνα Πάτρας.

Οι «ερυθρόλευκοι», χωρίς να εντυπωσιάσουν έφτασαν με χαλαρό ρυθμό στην τελική επικράτηση, έχοντας καλύτερό τους παίκτη τον Τζος Πάουελ, ωστόσο, με την συνολική τους απόδοση έδειξαν ότι χρειάζεται να αποκτήσουν μεγαλύτερα διαστήματα καλής απόδοσης, εν όψει των επερχόμενων τελικών της Α1.

Ο Ολυμπιακός με τον Τζος Πάουελ να βρίσκει δίοδο προς το καλάθι του Απόλλων αΠατρών προηγήθηκε με 31-26, με τον Αμερικανό σέντερ να πετυχαίνει 12 πόντους στην πιο παραγωγική του ημέρα, αλλά οι Πατρινοί με τον Πέτροβιτς να βλέπει το καλάθι σαν... βαρέλι από την περιφέρεια με 4/5 τρίποντα έμεναν κοντά στο σκορ.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης με «όπλο» την πολύ καλή τους άμυνα, προηγήθηκαν 41-32 με δύο εύστοχες βολές του Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους, που επέστρεψε στην Α1 μετά από πάροδο δύο μηνών και την κοινή συναινέσει λύση του συμβολαίου του Ντορόν Πέρκινς , για να μειώσει ο Απόλλωνας σε 43-39 με την λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου χάρη στο τρίποντο του Λιανού.

Με τον Έισι Λο να... παίρνει μπρος και με τον αρχηγό Βασίλη Σπανούλη άξιο συμπαραστάτη του, ο Ολυμπιακός άνοιξε τη διαφορά στους 9 πόντους στο 29' (58-47 και 60-49), αλλά η ομάδα της Πάτρας μ’ ένα σερί 0-7 μείωσαν σε 60-56 στο 30'. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον Θρύλο να προηγείται με 62-56 χάρη σε 2/2 βολές του Κώστα Σλούκα

Ο Ολυμπιακός, που τελείωσε την αναμέτρηση με 3/23 τρίποντα είχε να αντιμετωπίζει την σύνθετη ζώνη άμυνας του Δημήτρη Κουστένη, με άμεση συνέπεια το ματς από ένα σημείο και μετά να δυσκολέψει. Οι Αχαιοί μείωσαν σε 62-59 στο 33' όμως σ' εκείνο το σημείο «μίλησε» και πάλι η καρδιά του Κάιλ Χάινς. Ο Αμερικανός σέντερ, με πέντε συνεχόμενους πόντους έφερε στο +8 τον Ολυμπιακό στο 35' (67-59) και κάπου εκεί η δουλειά τελείωσε για τους Πειραιώτες, ο οποίοι έφτασαν στην νίκη με 77-63.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 43-39, 62-56, 77-63.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 7, Λο 9, Άντιτς 7(1), Σπανούλης 10(1), Περπέρογλου 5(1), Σλούκας 6, Πάουελ 18, Γκετσεβίτσιους 3, Πρίντεζης 5, Παπανικολάου 2, Κατσίβελης 5.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 6, Αργυρόπουλος 4, Γκραντ 8, Λιανός 7(1), Πέτροβιτς 14(4), Πελεκούδας 6, Κλάιμπερ, Ζαφίρης 4, Μολφέτας 6, Τέρνερ 8.

Η live εξέλιξη...

4ο Δεκάλεπτο

40ο λεπτό: 72-63 από τον Γκραντ και 72-62 για τους Πατρινούς. Εκτός ο Γκραντ διότι συμπλήρωσε τα 5 φάουλ. Ο Σπανούλης στην γραμμή των βολών. 1/2 για τον αρχηγό των πρωταθλητών Ευρώπης για το 73-63. Βολές τώρα για τον Κατσίβελη. 1/2 και για τον νεαρό γκαρντ (74-63).

Τρίποντο για τον Περπέρογλου για το τελικό 77-63. Ο Ολυμπιακός κάνει το 1-0 στην σειρά.

38ο λεπτό: 69-61 για τον Απόλλωνα τώρα. Ωραία κίνηση του Κατσίβελη που με δεξί λέι απ πετυχαίνει το καλάθι για το 71-61. 1/2 βολές για τον Πρίντεζη και 72-61. Τάιμ άουτ για τον Απόλλωνα...

36ο λεπτό: Τρομερό κάρφωμα του Κάιλ Χάινς, μετά από εκπληκτική ασίστ του Σπανούλη και 67-59. Αντιαθλητικό φάουλ του Λιανού πάνω στον Κατσίβελη. 2/2 βολές για τον νεαρό γκαρντ των πρωταθλητών Ευρώπης και 69-59.

34ο λεπτό: Τάιμ άουτ για τον Ολυμπιακό. Δεν υπάρχει σκορ εδώ και περίπου 2 λεπτά στον αγώνα. Φάουλ ο Λιανός στον Κατσίβελη. Ο Άντιτς πέρασε εκτός και την θέση του πήρε ο Πρίντεζης. Καλάθι και φάουλ για τον Κάιλ Χάινς για το 64-59. Ευστοχεί και στην βολή και 65-59.

32ο λεπτό: 62-58 για τον Απόλλωνα Πάτρας με τον Τέρνερ. Τάιμ άουτ για τον Ολυμπιακό κάλεσε ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Εντυπωσιακά σταματάει την επίθεση του Απόλλωνα Πάτρας ο Χάινς.

3ο Δεκάλεπτο

30ο λεπτό: 58-49 μειώνει ο Μακ Κόλουμ για τον Απόλλων Πάτρας. 60-49 για τους Πειραιώτες με τις εύστοχες βολές του αρχηγού, Βασίλη Σπανούλη. 1' 29'' για το τέλος της περιόδου και βολές για τους Πατρινούς. 60-50 τώρα, στους 10 πόντους η διαφορά.

Ο Μακ Κόλουμ συνεχίζει να σκοράρει εντυπωσιακά για το 60-52. 60-56 για την ομάδα της Πάτρας. 2/2 βολές για τον Κώστα Σλούκα και 62-56 για τον Θρύλο.

28ο λεπτό: Ο Έισι Λο ανοίγει λίγο την διαφορά σε 53-47. Ο Λο κλέβει και πάλι την μπάλα και πετυχαίνει το καλάθι και το φάουλ. 56-47 τώρα για τους πρωταθλητές Ευρώπης, με τον Αμερικανό να ευστοχεί στην βολή. Κάρφωμα από τον Γιώργο Πρίντεζη για το 58-47 του Θρύλου.

26ο λεπτό: Τάιμ άουτ τώρα στο ματς. Ο Πελεκούδας μειώνει και πάλι σε δυο την διαφορά (49-47). Δυο εύστοχες βολές και πάλι για τον Τζος Πάουελ που έφτασε τους 18 πόντους και έκανε το 51-47 στο παιχνίδι.

24ο λεπτό: Ο Πέτροβιτς πάσαρε στον Τέρνερ και ο Αμερικανός κάρφωσε για να μειώσει στους δυο πόντους. 45-43. Πολύ καλή άμυνα του Πρίντεζη στον Πέτροβιτς, που τον αναγκάζει να κάνει βήματα. Η μπάλα στον Ολυμπιακό τώρα. Ο Πάουελ καρφώνει για το 47-43 και φτάνει τους 14 πόντους.

Ο Πάουελ ευστοχεί στις δυο βολές και ανεβάζει την διαφορά στους 4. (49-45).

22ο λεπτό: Ο Έισι Λο πετυχαίνει τους πρώτους πόντους του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο για το 45-41. Φάουλ του Γιώργου Πρίντεζη στον Πέτροβιτς και η μπάλα στον Απόλλων Πατρών.

2ο Δεκάλεπτο

20ο λεπτό: Ο "Γκέτσε" ευστοχεί και στις δυο βόλες για το 41-32. Ο Τέρνερ μειώνει σε 41-36 για τον Απόλλων Πάτρας. Δίποντο για τον Κώστα Σλούκα μετά από ωραία προσπάθεια του γκαρντ των Πειραιωτών και 43-36. Ο Λιανός μειώνει σε 43-39 με το τρίποντό του.

Τελειώνει το πρώτο ημίχρονο με σκορ 43-39.

18ο λεπτό: 36-32 για την ομάδα της Πάτρας. Στη συνέχεια της φάσης ο Χάινς καρφώνει για το 38-32. Καλάθι και φάουλ για τον Γκετσεβίτσιους που ανοίγει λογαριασμό στο παιχνίδι και αυτός με την σειρά του.

16ο λεπτό: Ο Γκραντ μειώνει για τον Απόλλωνα σε 31-28. Τρίποντο από τον Πέρο Άντιτς για το 34-28 για τον Ολυμπιακό. 36-28 για τους Πειραιώτες με τις δυο εύστοχες βολές του Άντιτς.

14ο λεπτό: Ο Σλούκας μπαίνει τώρα στο παρκέ και λίγα λεπτά αργότερα θα πετύχει τους πρώτους του πόντους στο παιχνίδι. Και πάλι τρίποντο ο Πέτροβιτς για το 27-26. 4/5 τρίποντα για τον παίκτη του Απόλλωνα. Δίποντο για τον Στράτο Περπέρογλου που ανοίγει λογαριασμό στο παιχνίδι.

Ο Πέρο Άντιτς κάρφωσε για το 31-26 του Ολυμπιακού.

12ο λεπτό: Κατσίβελης και Περπέρογλου τα νέα πρόσωπα του Ολυμπιακού στην δεύτερη περίοδο. Ο Πρίντεζης ευστοχεί στις δυο βολές για το 20-18. Ο Πελεκούδας ισοφαρίζει σε 20-20.

Οι Χάινς και Άντιτς σηκώνονται από τον πάγκο για να μπουν στο παρκέ και αποθεώνονται από τους ΓΑΥΡΟΥΣ. Ο Πάουελ σημειώνει τον δωδέκατο πόντο του στο ματς για το 22-20. Τρίποντο από τον αρχηγό Βασίλη Σπανούλη για το 25-23.

1o Δεκάλεπτο

10ο λεπτό: Αστοχεί από τα 6,75 ο Γιώργος Πρίντεζης και δεν βάζει μπροστά στο σκορ και πάλι τον Ολυμπιακό. Ωραία κίνηση του Πάουελ μέσα στην ρακέτα για το 18-18. Με αυτό το σκορ έληξε η πρώτη περίοδος του παιχνιδιού στο ΣΕΦ.

8ο λεπτό: Τρομερή κίνηση μέσα στην ρακέτα από τον Λο για την ισοφάριση (14-14). Ο Πέτροβιτς συνεχίζει τα... δικά του, αλλά στην συνέχεια της φάσης των επισκιάζει ο Σπανούλης, ο οποίος πετυχαίνει ένα πολύ όμορφο καλάθι για το 16-18.

6ο λεπτό: Ο Τζος Πάουελ έχει μπει δυνατά στο παιχνίδι και δίνει ανεβάζει τον δείκτη του σκορ. Ο Πέτροβιτς και πάλι με τρίποντο βάζει μπροστά την ομάδα της Πάτρας με 10-11. 2/2 για τον παίκτη της Πάτρας. Ο Βασίλης Σπανούλης πετυχαίνει τους πρώτους δυο πόντους του στο παιχνίδι.

4ο λεπτό: Ο Απόλλων Πάτρας μείωσε το σκορ σε 4-2. Ο Πέτροβιτς βάζει μπροστά στο σκορ την ομάδα του με 4-5. Ωστόσο, ο Θρύλος περνάει και πάλι μπροστά με 6-5 και στη συνέχεια και πάλι ο Πάουελ γράφει το 8-5.

2ο λεπτό: Το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού και της αναμέτρησης, πετυχαίνει ο Τζος Πάουελ, γράφοντας το 2-0 για τους πρωταθλητές Ευρώπης. Δυο χαμένες βολές για τον Απόλλων Πάτρας. 4-0 για τον Θρύλο και πάλι ο Πάουελ.

Ο Ολυμπιακός ξεκινάει το παιχνίδι με τους εξής πέντε στην σύνθεσή του: Πάουελ, Πρίντεζης, Λο, Παπανικολάου, Σπανούλης.

Να αγιάσει το σάλιο σου!

Μη μας... τρελαίνετε και μας κάνετε άγιο κιόλας τον Διαμαντίδη! Το παρελθόν δεν διαγράφεται επιλεκτικά.

Η φωτογράφιση των κορυφαίων!

Δείτε τις φωτογραφίες των πρωταθλητών Ευρώπης με το βαρύτιμο τρόπαιο ανά χείρας, για την διαφημιστική καμπάνια της Ευρωλίγκας.