Στο τέλος νικάει πάντα ο Ολυμπιακός!

Παρασκευή, 13 Δεκεμβρίου 2013 - 01:02

Πλάκα κάνει ο Ολυμπιακός με τους αντιπάλους του σε κάθε ματς που δίνει στην Ευρωλίγκα! Αυτό φάνηκε και στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι στην πρώτη φάση των ομίλων της διοργάνωσης κόντρα στη Σιένα, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν τη νίκη 78-73.

Για να φτάσουν όμως στο νικηφόρο σκορ, έπρεπε πρώτα να... παίξουν λίγο με τους Ιταλούς αλλά και με όλους όσους παρακολουθούσαν το ματς! Και αυτό γιατί ο Ολυμπιακός, ως συνήθως δηλαδή, άφησε τον αντίπαλό του να περάσει μπροστά στο σκορ μέχρι που έμεινε πίσω ακόμη και με 15 πόντους (52-37)!

Όπως φάνηκε όμως αυτό δεν πτόησε καθόλου τους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι στην τέταρτη περίοδο της αναμέτρησης ανέβασαν ρυθμό και άρχισαν να... πυροβολούν από παντού, ενώ δυνάμωσαν και την άμυνά τους με συνέπεια το -15 να το κάνουν +5 με το τελικό 78-73!

Ο Στράτος Περπέρογλου σημείωσε 18 πόντους, όλους στο δεύτερο ημίχρονο, και μαζί με τον αρχηγό της ομάδας Βασίλη Σπανούλη, στην τέταρτη περίοδο ήταν αυτοί που έδωσαν την ώθηση στον Ολυμπιακό στην επίθεση και η ομάδα έφτασε στο νικηφόρο αποτέλεσμα, για να διατηρήσει το αήττητο σερί σε όλες τις διοργανώσεις που έχει 21/21 και στην Ευρώπη 9/9!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πέτγουεϊ 9 (1), Λο 6, Ντάνστον 7, Σπανούλης 16 (2), Περπέρογλου 18 (4), Σλούκας 8, Αγραβάνης, Μάντζαρης (1), Καββαδάς 1, Λοτζέσκι 10.

Το live του αγώνα

Η τέταρτη περίοδος

10ο λεπτό

Τέλος του αγώνα με τον Ολυμπιακό να παίρνει άλλη μία νίκη με ανατροπή αφού είχε μείνει πίσω με 15 πόντους και τελικά έφτασε στη νίκη με σκορ 78-73!

* 15'' πριν το τέλος και ο Ολυμπιακός είναι μπροστά στο σκορ με 76-73!!! Έχει στην τέταρτη περίοδο 6/6 δίποντα και 5/5 τρίποντα! Πέρασαν μπροστά οι «ερυθρόλευκοι» με τρίποντη... βόμβα του Σπανούλη και με δίποντο του Λοτζέσκι!

8ο λεπτό

Ο Ολυμπιακός έχει μειώσει σε 68-72 και παίζει τώρα με τον χρόνο προκειμένου να μπορέσει να ανατρέψει και αυτό το ματς. Ο Ντάνστον χτύπησε στον καρπό σε φάουλ που του έγινε και έχει κάτσει στον πάγκο

6ο λεπτό

Συνεχόμενα τρίποντα από Σπανούλη και Περπέρογλου και ο Ολυμπιακός μειώνει σε 61-68. Αν συνεχίσει έτσι ο Θρύλος τότε θα μπορέσει να κάνει μία ακόμη ανατροπή, αν και ο χρόνος πιέζει!

4ο λεπτό

Με τον Περπέρογλου να έχει φτάσει στους 12 πόντους, ο Ολυμπιακός μειώνει σε 55-64. Οι «ερυθρόλευκοι» αν θέλουν να κρατήσουν το αήττητό τους σερί και να μην το χάσουν από τη Σιένα θα πρέπει να δυναμώσουν την άμυνά τους και να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό στις επιθέσεις τους

2ο λεπτό

Πάλι μείωσε ο Ολυμπιακός στους 8 με 51-59 με το τρίποντο του Περπέρογλου, αλλά ξανά ο Γκριν με τρίποντο από αρκετά μέτρα μακριά διαμόρφωσε το σκορ 62-51

* Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την τέταρτη και τελευταία περίοδο με τους Μάντζαρη, Σλούκα, Λο, Περπέρογλου και Πέτγουεϊ

Η τρίτη περίοδος

10ο λεπτό

Παρότι ο Ολυμπιακός κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά με το 46-54, ένα τρίποντο του Γκριν με τη λήξη της περιόδου το σκορ έγινε 46-57

8ο λεπτό

Με τρίποντο του Περπέρογλου ο Ολυμπιακός μειώνει σε 41-52. Χαμηλό ποσοστό στις βολές οι «ερυθρόλευκοι» αφού έχουν χάσει αρκετούς εύκολους πόντους

6ο λεπτό

Στο -14 ο Ολυμπιακός με 35-49. Κακές επιλογές των «ερυθρόλευκων» σε επίθεση και άμυνα. Η πεντάδα αποτελείται από τους Σλούκα, Σπανούλη, Λοτζέσκι, Περπέρογλου και Πέτγουεϊ. Σχήμα χωρίς σέντερ δοκιμάζει ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας

4ο λεπτό

Συνεχίζει να είναι άστοχος ο Ολυμπιακός, με τους «ερυθρόλευκους» να είναι πίσω με 10 πόντους, με σκορ 43-33

2ο λεπτό

Στο -11 παραμένει ο Ολυμπιακός αφού το σκορ είναι 38-27 υπέρ της Σιένα. Το μοναδικό καλάθι του Θρύλου στην τρίτη περίοδο έχει βάλει ο Ντάνστον

* Ο Ολυμπιακός ξεκινάει με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Λοτζέσκι, Πέτγουεϊ και Ντάνστον.

Η δεύτερη περίοδος

10ο λεπτό

Παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά τη δεύτερη περίοδο και μάλιστα μπόρεσε να περάσει και μπροστά στο σκορ, τελικά βρέθηκε να τελειώνει το πρώτο ημίχρονο και να είναι πίσω με 11 πόντους με 36-25! Κακή άμυνα από τους Πειραιώτες και λάθος επιλογές στην επίθεση έφεραν αυτό το -11

8ο λεπτό

Άστοχος ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μισό της δεύτερης περιόδου του αγώνα και οι Ιταλοί προηγούνται με 30-25

6ο λεπτό

Μπροστά η Σιένα με 4 πόντους με σκορ 28-24. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έχουν καταφέρει ακόμα να βρουν την κατάλληλη χημεία στην άμυνά τους και αυτό φαίνεται στο παρκέ

4ο λεπτό

Οι Ιταλοί ανακτούν και πάλι το προβάδισμα με το σκορ να είναι 24-22 υπέρ της Σιένα. Στην πεντάδα του Ολυμπιακού έχει περάσει ο Καββαδάς αντί του Ντάνστον

2ο λεπτό

Με 5 συνεχόμενους πόντους του Πέτγουεϊ και ένα δίποντο του Λοτζέσκι ο Ολυμπιακός περνάει μπροστά με 22-19. Άλλο ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Πέτγουεϊ μετά από ασίστ του Σλούκα

* Η πεντάδα του Θρύλου αποτελείται από τους Λο, Σλούκα, Περπέρογλου, Πέτγουεϊ και Ντάνστον

Η πρώτη περίοδος

10ο λεπτό

Τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τη Σιένα να είναι μπροστά με 17-15. Μέχρι στιγμής οι σκόρερ του Θρύλου έχουν ως εξής: Πέτγουεϊ 2, Ντάνστον 4, Σπανούλης 5, Σλούκας 1, Μάντζαρης 3 (1)

8ο λεπτό

13-11 προηγούνται οι Ιταλοί με τον Πέτγουεϊ όμως να προσφέρει θέαμα με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα και μαζί με τον Ντάνστον στην άμυνα να σβήνουν τα... φώτα στους παίκτες της Σιένα με τις τάπες που μοιράζουν!

6ο λεπτό

8-5 υπέρ της Σιένα είναι το σκορ με τον Θρύλο να σημειώνει δύο πόντους από τη γραμμή των ελευθέρων βολών με τον Βασίλη Σπανούλη. Στο παρκέ ο Πέτγουεϊ είναι το νέο πρόσωπο στην πεντάδα των Πειραιωτών, ο οποίος πέρασε αντί του Αγραβάνη

4ο λεπτό

Μειώνει ο Ολυμπιακός σε 6-3 με εύστοχο τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη. Δεν έχει αλλάξει κάτι μέχρι στιγμής στην πεντάδα των «ερυθρόλευκων», με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να συνεχίζει με το ίδιο σχήμα

2ο λεπτό

Αρκετά χαλαρά έχει μπει ο Ολυμπιακός στο παρκέ σε αυτά τα πρώτα λεπτά, δίνοντας το δικαίωμα στη Σιένα να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 6-0

* Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Λοτζέσκι, Αγραβάνη και Ντάνστον.

Στράτος... on fire!

Εκπληκτικός ο Στράτος Περπέρογλου, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους στο παιχνίδι με την Σιένα στο ΣΕΦ...

ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΠΟΤΕ!!!

Αρνείται την ήττα ο Ολυμπιακός που φέτος θα μας τρελάνει. Όπου και να παίζει, κερδίζει και «καρφώνει».