Έκανε πλάκα, τώρα πάει ΟΑΚΑ

Παρασκευή, 14 Φεβρουαρίου 2014 - 12:15

Πιστοποιώντας την επιστροφή του στις καλές εμφανίσεις, ο Ολυμπιακός σάρωσε την Αναντολού Εφές στο ΣΕΦ με 78-60, έφτασε τις τρεις σερί νίκες και τις τέσσερις σε έξι ματς στο TOP 16 και οδεύει με την καλύτερη ψυχολογία στον εμφύλιο με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ την επόμενη Πέμπτη.

Ένα ξέσπασμα στο πρώτο δεκάλεπτο έβαλε τις βάσεις κι ένα ακόμη στο τρίτο «καθάρισε» το ματς για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που έπαιξε όμορφο μπάσκετ και γέμισε χαμόγελα τους περίπου 10.000 ΓΑΥΡΟΥΣ του στις κερκίδες. Κορυφαίοι Σπανούλης με 16, Ντάνστον και Λοτζέσκι με 13 πόντους, αλλά και πολύτιμοι Πέτγουεϊ και Μπέγκιτς...

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ζεστός και προηγήθηκε 7-2, αλλά η Εφές με τρίποντο του Βασιλειάδη ισοφάρισε 7-7 στο 4’. Οι πρωταθλητές Ευρώπης πάτησαν… γκάζι στη συνέχεια και προσπέρασαν 13-7. Μάλιστα στο 8’ προηγήθηκαν 19-10 έχοντας 8/8 δίποντα! Με τον Σπανούλη να φτάνει τους 10 πόντους και τον Λοτζέσκι τους 7, το σκορ έγινε 24-10 με 11/13 σουτ εντός πεδιάς!

Δυο - τρεις χαλαρές άμυνες και ισάριθμες κακές επιλογές στην επίθεση, έδωσαν το δικαίωμα στην Εφές να πλησιάσει στους 8 (24-16) στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου. Ο Ολυμπιακός έψαχνε ρυθμό, ριμπάουντ, πήγαινε σε σετ επιθέσεις και η Αναντόλου Εφές «έχτισε» ένα επί μέρους 9-16, μειώνοντας 33-26 στο 16'. Με τον Μπέγκιτς να εκμεταλλεύεται τον τραυματισμό του Γκονλούμ και να πετυχαίνει τους 7 από τους 12 πόντους του Ολυμπιακού στην 2η περίοδο (!), το ημίχρονο έκλεισε 36-29.

Ένα ξέσπασμα του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα της επανάληψης, που μεταφράστηκε σε σερί 15-0, μετέτρεψε το 38-33 του 21’ σε 53-33 στο 26'! Με μαξιλαράκι το +20 και τον Ντάνστον να φτάνει τους 13 πόντους με 5/5 δίποντα (!), όλα έγιναν εύκολα για τους πρωταθλητές Ευρώπης... Η 3η περίοδος τελείωσε με σκορ 62-43, χάρη σε μια φάση για highlights, που χάρισαν στους φιλάθλους τους οι Σλούκας που και Πέτγουεϊ που με άλμα στο… Θεό κάρφωσε την μπάλα στο καλάθι των Τούρκων.

Σπανούλης, Λοτζέσκι, Ντάνστον πήραν ανάσες, ο Γιώργος Μπαρτζώκας, απαλλαγμένος από το άγχος, κάθισε στην άκρη του πάγκου του και είδε την ομάδα του να «σβήνει» τις μηχανές και το 70-46 (στο 35’) να γίνεται 70-56 στο 37' με ένα 0-10 των Τούρκων.

Tα δεκάλεπτα: 24-12, 36-29, 62-43,

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9 (1), Ντάνστον 13, Σπανούλης 16 (1), Περπέρογλου 6, Σλούκας 5 (1), Κόλινς 2, Σίμονς 2, Μπέγκιτς 10, Πρίντεζης 2, Μάντζαρης, Κατσίβελης, Λοτζέσκι 13 (3).

Αναντολού Εφές (Αγγέλου): Μπάλμπαϊ 9, Οσμάν 8 (1), Βασιλειάδης 4 (1), Μπατούκ 6 (2), Ερντέν 2, Γκονλούμ 2, Σαβάνοβιτς 5, Πλάνινιτς 13, Κοσούτ 4, Μπιέλιτσα 7 (1).

To live του παιχνιδιού...

4ο Δεκάλεπτο 78-60

10ο λεπτό

Τρίποντο από τον Σλούκα και 77-56 για τον Θρύλο. Ο Πλάνινιτς σκοράρει για το 77-58. 1/2 βολές για τον Μπέγκιτς και 78-58. Στο +20 και πάλι το σκορ.

8ο λεπτό

1/2 βολές από τον Οζμάν για το 70-56. 2/2 βολές για τον "Πέρπε" και 72-56. 2/2 βολές από τον Πέτγουεϊ που ανεβάζει τη διαφορά στους 18 πόντους. 74-56.

6ο λεπτό

Φοβερή κίνηση από τον Μπέγκιτς που καρφώνει για το 70-46. Σε παράσταση για έναν ρόλο έχει μετατραπεί το ματς στο ΣΕΦ. Τρίποντο για την Εφές που μειώνει σε 70-49. Κι άλλο τρίποντο από τους Τούρκους και 70-51. Η Εφές κατεβάζει κι άλλο τη διαφορά με δίποντο στο 70-53. Λάθος του Κατσίβελη και καλάθι για τους Τούρκους που τρέχουν ένα σερί 9-0 και 70-55 το σκορ στο φαληρικό κλειστό.

4ο λεπτό

Μειώνουν οι Τούρκοι σε 66-46. Ο Περπέρογλου σκόραρε για το 68-46.

2ο λεπτό

Ο Σλούκας σκόραρε, ενώ οι Τούρκοι με βολές μείωσαν σε 64-44. 2/2 βολές από τον Σίμονς και 66-44.

3ο Δεκάλεπτο 62-43

10ο λεπτό

2/2 βολές για τον Ντάνστον και 60-37. Τρίποντο από τον Μπιέλιτσα και 60-40. Κι άλλο τρίποντο από τον Μπατούκ και 60-43. Στους +17 η διαφορά. Τρομερό κάρφωμα από τον Πέτγουεϊ βγαλμένο από ΝΒΑ! 62-43.

8ο λεπτό

Ο Σπανούλης σκοράρει για το 53-33 και το +20. Οι Τούρκοι κατεβάζουν τη διαφορά για το 53-37. 56-37 από το τρίποντο του Λοτζέσκι. Ο Ντάνστον σκοράρει για το 58-37 του Ολυμπιακού.

6ο λεπτό

Τρίποντο από τον αρχηγό των πρωταθλητών Ευρώπης και 48-33. Γέρνει η πλάστιγγα προς τον Θρύλο. Γκολ-φάουλ από τον Ντάνστον και μία βολή στην οποία ευστοχεί για το 51-33.

4ο λεπτό

Ο Ντάνστον καρφώνει για το 40-33. Τρίποντο από τον Λοτζέσκι και 43-33 και πάλι στους 10 η διαφορά. Φοβερή φάση και κάρφωμα στο τέλος από τον Πέτγουεϊ για το 45-33. Ο Θρύλος ξεκίνησε την αντεπίθεση...

2ο λεπτό

Ο Ντάνστον καρφώνει στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου για το 38-29. Ο Πλάνινιτς σκόραρε για το 38-31. Κι άλλο καλάθι για τους Τούρκους και 38-33. Πλησιάζει επικίνδυνα η Εφές στο σκορ.

2ο Δεκάλεπτο 36-29

10ο λεπτό

1/2 βολές για τον Βασιλειάδη για το 35-27. 2/2 βολές από τον Σαβάνοβιτς και 35-29. 1/2 βολές για τον ηγέτη του Ολυμπιακού Βασίλη Σπανούλη και 36-29 το σκορ.

8ο λεπτό

Κι άλλο κάρφωμα από τον Μπέγκιτς και 35-26 για τους πρωταθλητές Ευρώπης.

6ο λεπτό

Ο Μπέγκιτς σκοράρει για το 29-20 του Θρύλου. Ο "Πέρπε" μπήκε και σκόραρε για το +10. 31-21. Ο Σαβάνοβιτς σκόραρε για το 31-23. Ο Μπέγκιτς καρφώνει για το 33-23. Ο Μπατούκ με τρίποντο γράφει το 33-26.

4ο λεπτό

2/2 βολές από τον Μπιέλιτσα και 26-18 για τους Τούρκους. 1/2 βολές για τους Πειραιώτες και 27-18. Ο πρώτος πόντος ήταν αυτός του Σλοβένου σέντερ.

2ο λεπτό

Ο Οζμάν σκοράρει για το 24-14. Στους 10 τώρα η διαφορά. Ο Μπιέλιτσα σκοράρει για την Εφές για το 24-16. Ο Κόλινς σκοράρει για το 26-16.

1ο Δεκάλεπτο 24-12

10ο λεπτο

Τρομερός ο Σπανούλης που σκοράρει για το 24-10. Ο Μπαλμπάι σκοράρει και μειώνει για το 24-12.

8ο λεπτό

Ο Λοτζέσκι με φοβερή κίνηση γράφει το 17-8 και στην αντεπίθεση ο Μπαλμπάι απαντάει για το 17-10. Ο Σπανούλης σκοράρει για το 19-10. Ο Πέτγουεϊ με τρίποντο γράφει το 22-10.

6ο λεπτό

Ο Πρίντεζης στο λόου ποστ γράφει το 11-7, ενώ εν συνεχεία ο Σπανούλης γράφει το 13-7. 1/2 βολές για την Εφές και 11-8. Ο αρχηγός κάνει ό,τι θέλει την άμυνα των Τούρκων και σκοράρει για το 15-8.

4ο λεπτό

Ο Σπανούλης γράφει το 7-2. Στην αντεπίθεση οι Τούρκοι μειώσαν στους τρεις. 7-4. Ο Βασιλειάδης ισοφαρίζει για την Εφές με τρίποντο για το 7-7. Ο Λοτζέσκι σκοράρει για το 9-7 του Θρύλου.

2ο λεπτό

Ο Ολυμπιακός ξεκινάει το παιχνίδι με το τρίποντο του Λοτζέσκι και... 3-0. Ο Ντάνστον σκόραρε για το 5-0 των πρωταθλητών Ευρώπης. Ο Πλάνινιτς μειώνει για την Εφές σε 5-2.

-Περίπου 10.000 κόσμος στο ΣΕΦ που... βράζει!

-Μάντζαρης, Σπανούλης, Λοτζέσκι, Πρίντεζης και Ντάνστον είναι η αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού.

Γουστάρει να καρφώνει!

Το κάρφωμα του Μπρεντ στον αγώνα με την Εφές ήταν η καλύτερη φάση της έκτης αγωνιστικής του Top 16.

Και τώρα οι δυο μας

Με… σπρώξιμο ο ΠΑΟ πέρασε τον Αρη, επικρατώντας στο ΟΑΚΑ με 84-68. Την Πέμπτη ο πρώτος τελικός με τον Θρύλο στο ΣΕΦ.
Γλεντήστε την Εφές!

Σήμερα ο Θρύλος (20:00 live στο gavros.gr/ΝS3) νικάει την Αναντόλου Εφές και συνεχίζει με νίκες.