Τρέχει με... 100 για την Πόλη!

Κυριακή, 23 Φεβρουαρίου 2014 - 23:25

Πάνω στο... Ρέθυμνο ξέσπασε ο Ολυμπιακός μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στην Ευρωλίγκα. Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν μια πολύ «γεμάτη» εμφάνιση σχεδόν και στα 40 λεπτά, φτάνοντας στο επιβλητικό 105-64 επί του Ρεθύμνου!

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας παρέταξε πεντάδα με... βασικούς (Μάντζαρης, Σπανούλης, Λοτζέσκι Πρίντεζης και Ντάνστον) η οποία μπήκε με μεγάλη διάθεση παρά την κούραση από τα συνεχή παιχνίδια. Με πολυφωνία, υψηλά ποσοστά ευστοχία και τον Ντάνστον να σημειώνει τους περισσότερους από τους συνολικά 14π. στο α' ημίχρονο ο Ολυμπιακός πέτυχε 30π. στο πρώτο δεκάλεπτο, φτάνοντας την διαφορά στους 11 (30-19).

Ωστόσο, στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (μετά και τις αλλαγές του Μπαρτζώκα) έχασαν τον ρυθμό τους, επιτρέποντας στο Ρέθυμνο να πλησιάσει (με μπροστάρη τον Λάτοβιτς) μέχρι τους 4 (32-28 στο 13'). Στα τελευταία λεπτά όμως οι ερυθρόλευκοι φόρτσαραν εκ νέου, βγάζοντας διάθεση, πάθος και ενέργεια και πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με «αέρα» 16π. Από το πρώτο μέρος οι Πειραιώτες είχαν ήδη μοιράσει 12 ασίστ, ενώ είχαν εξαιρετικά ποσοστά στα δίποντα με 67% (16/24)!

Το ζητούμενο για τους πρωταθλητές Ευρώπης στο δεύτερο μέρος ήταν να παραμείνουν σοβαροί και να ολοκληρώσουν μια πειστική εμφάνιση, όπως και έκαναν. Παρά τις διάφορες δοκιμές του Μπαρτζώκα (χρησιμοποίησε και τους 12 παίκτες που είχε στην διάθεσή του) ο Ολυμπιακός όχι μόνο δεν έχασε τη συνοχή, αλλά έπαιξε γρήγορο κι ομαδικό μπάσκετ, διατήρησε τα υψηλά ποσοστά και έβγαλε ωραίες συνεργασίες προσφέροντας πολλά καρφώματα και θέαμα!

Έτσι η διαφορά ολοένα και αυξανόταν (58-41, 85-58), και «χτύπησε» την μεγαλύτερη τιμή της στο φινάλε του ματς μετά από ένα γκολ-φάουλ του Σίμονς, με το οποία άγγιξε τους 41 πόντους!

Δεκάλεπτα: 30-19, 50-34, 72-50, 105-64

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Μουν 15 (3), Ντάνστον 18, Σπανούλης 10 (2), Παπαπέτρου 12 (2), Σλούκας 5 (1), Κόλινς 4, Σίμονς 13, Λοτζέσκι 10 (2), Μπέγκιτς 2, Πρίντεζης 14, Μάντζαρης, Κατσίβελης 2.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Καλαφατάκης): Χαρτ 21 (2), Καλλινικίδης, Κουμπούρας 7, Αγγελόπουλος 3 (1), Ράιτ 3 (1), Αντωνόπουλος, Κανονίδης, Λάτοβιτς 20 (2), Εζιόκου 4, Ντρτσα, Γκάμπριελ 6.

Το live της αναμέτρησης...

4ο Δεκάλεπτο

10ο λεπτό

Κι άλλο κάρφωμα από το Σίμονς και 100-64. Ο Κατσίβελης με λέι απ γράφει το 102-64. Γκολ-φάουλ από τον Σίμονς για το 105-64.

8ο λεπτό

Ο Μουν με τρίποντο γράφει το 93-61. Κι άλλο τρίποντο από τον Αμερικανό φόργουορντ για το 96-61. Ο Λάτοβιτς με 2/2 βολές μειώνει σε 96-63. Με βολές και πάλι μειώνει στο σκορ ο ΑΓΟΡ για το 96-64. Ο Σίμονς με φόλοου κάρφωμα σκοράρει για το 98-64.

6ο λεπτό

Ο Παπαπέτρου πετυχαίνει ένα φοβερό κάρφωμα και γράφει το 85-58. Σκοράρει ξανά ο Πρίντεζης για το 87-58. Ο Αγγελόπουλος σκοράρει τρίποντο για τον ΑΓΟΡ και μειώνει σε 87-61. Ο Παπαπέτρου με τρίποντο γράφει το 90-61.

4ο λεπτό

Ο Πρίντεζης γράφει το 79-56 με το γνωστό του... πεταχτάρι. Ο Χαρτ σκοράρει για το 79-58. Καλάθι και φάουλ από τον Πρίντεζη και 81-58 για τους πρωταθλητές Ευρώπης. Ωραίο καλάθι από τον Πρίντεζη ξανά που σκοράρει για το 83-58.

2ο λεπτό

Ο Ντάνστον πετυχαίνει ακόμα δύο πόντους στο παιχνίδι για το 74-50. Τρίποντο από τον Σλούκα για το 77-50. Ξεφεύγει τώρα ο Θρύλος στο σκορ. Ο Γκάμπριελ παίρνει το γκολ-φάουλ για τον ΑΓΟΡ και γράφει το 77-56.

3ο Δεκάλεπτο 72-50

10ο λεπτό

Στα τελευταία δύο λεπτά ο ΑΓΟΡ σκόραρε για το 72-50.

8ο λεπτό

Με 2/2 βολές ο Λοτζέσκι γράφει το 66-46 και εκτινάζει τη διαφορά στους 20 πόντους. Ο Μπέγκιτς μετά την πάσα του Κόλινς σκοράρει για το 68-48. Ο Παπαπέτρου εκτελεί φοβερά για το 70-48. Ο Σπανούλης δίνει στον Μουν που καρφώνει για το 72-48.

6ο λεπτό

Ο Μουν με φοβερό κάρφωμα γράφει το 60-46 για τον Θρύλο. Ο Σπανούλης σκοράρει για το 62-46. Ο Κόλινς στον αιφνιδιασμό γράφει το 64-46.

4ο λεπτό

Ο Σπανούλης με τρίποντο γράφει το 58-41 στο παιχνίδι. Ο Λάτοβιτς γράφει το 58-46 με τρίποντο.

2ο λεπτό

Ο Μουν απαντάει στις βολές του Λάτοβιτς με τρίποντο, για το 53-37. Ο Χαρτ μειώνει σε 53-39. Ο Ντάνστον κάνει... πάρτι μέσα στη ρακέτα για το 55-39.

2ο Δεκάλεπτο 50-34

10ο λεπτό

Ο "Πριντ" νικάει εύκολα τον Γκάμπριελ και 48-31. Ο ΑΓΟΡ σκοράρει για το 48-34. Ο Πρίντεζης γράφει το 50-34.

8ο λεπτό

Ο Σλούκας σκοράρει για το 42-31 και στη συνέχεια ο Σίμονς σκοράρει για το 44-31. Ο Λοτζέσκι σκοράρει από κοντά για το 46-31.

6ο λεπτό

Ο Κόλινς σκοράρει για το 38-31. Ωραία κίνηση από τον Αμερικανό που σκοράρει με το ένα χέρι! 2/2 βολές για τον Πρίντεζη και 40-31.

4ο λεπτό

Ο ΑΓΟΡ μειώνει σε 32-28. Με 2/2 βολές από τον Παπαέτρου γράφει το 34-28 για τον Ολυμπιακό. 1/2 βολές από τον Χαρτ για το 34-29. Ο Σίμονς με τον Κόλινς συνδυάζονται και πάλι πολύ ωραία και ο πρώτος σκοράρει για το 36-29.

2ο λεπτό

Ο Χαρτ σκοράρει μπροστά από τον Μουν για το 30-21. Εκπληκτική φάση από Σίμονς και Κόλινς. Ο δεύτερος πάσαρε στον Αμερικανό ο οποίος καρφώνει για το 32-21. Ο Λάτοβιτς μειώνει σε 32-26.

1ο Δεκάλεπτο 30-19

10ο λεπτό

Ο Ντάνστον παίρνει το ριμπάουντ και καρφώνει και πάλι το καλάθι του ΑΓΟΡ για το 23-13. 1/2 βολές για τον ΑΓΟΡ και 23-14. Ο Ντάνστον δεν έχει σταματήσει να καρφώνει! Με το πέμπτο του κάρφωμα στο ματς γράφει το 25-14. Άλλοι δύο πόντοι για τον Αμερικανό σέντερ για το 27-14. Ο Χαρτ με σουτ τριών πόντων κατεβάζει και πάλι τη διαφορά στους 10. 27-17. Ο Παπαπέτρου με τρίποντο γράφει το 30-19.

8ο λεπτό

Ο Ντάνστον καρφώνει για το 16-11 των πρωταθλητών Ευρώπης. Ο Λοτζέσκι με τρίποντο γράφει το 19-11 υπέρ του Ολυμπιακού και στέλνει τη διαφορά στο +8. Ο Χαρτ σκοράρει για τον ΑΓΟΡ και μειώνει σε 19-13. Ο Ντάνστον έχει μπει... αγριεμένος και καρφώνει για το 21-13.

6ο λεπτό

Με 2/2 βολές ο ΑΓΟΡ περνάει μπροστά στο σκορ με 10-11. 2/2 βολές από τον Σπανούλη που βάζει και πάλι μπροστά στο σκορ τον Θρύλο. Ο Μουν με ωραία κίνηση και σουτ γράφει το 14-11.

4ο λεπτό

Ο Ντάνστον κέρδισε βολές σκόραρε και στις δύο και έγραψε το 7-4. Ο ΑΓΟΡ ισοφάρισε με τρίποντο σε 7-7 και στη συνέχεια πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με 7-9. Ο Σπανούλης ωστόσο με τρίποντο, έγραψε το 10-9 δίνοντας και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του.

2ο λεπτό

Στα πρώτα δύο λεπτά ο ρυθμός του παιχνιδιού είναι γρήγορος και το 5-4 το μαρτυράει από μόνο του.

-Μάντζαρης, Σπανούλης, Λοτζέσκι, Πρίντεζης και Ντάνστον είναι η αρχική πεντάδα των πρωταθλητών Ευρώπης.

Ανάσες σε «Πέρπε»!

Κανονικά προπονήθηκε ο Βαγγέλης Μάντζαρης και την Τετάρτη θα δοκιμάσει και ο Περπέρογλου.

Αναμενόμενο...

Μετά λένε ότι άλλοι προάγουν τη βία. Σοβαρά ρε παιδιά; Ο Πρετεντέρης δηλαδή τι κάνει με τα εμετικά άρθρα που γράφει;

Δείξτε ότι είστε καλύτεροι

Μια ακόμα ήττα για τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό. Ίσως αυτή να μην αποδειχτεί στο μέλλον σημαντική.