Οι δοκιμές έφεραν... άγχος!

Τρίτη, 18 Μαρτίου 2014 - 02:28

Όχι και τόσο εύκολη νίκη για τον Ολυμπιακό στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Άρη με σκορ 64-59. Οι «ερυθρόλευκοι» στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν πίσω στο σκορ, αλλά στα τελευταία λεπτά κατάφεραν και πήραν το προβάδισμα και έφτασαν στην κατάκτηση της νίκης εν όψει του αγώνα της Ευρωλίγκας με την Λαμποράλ την Παρασκευή στο ΣΕΦ. Κορυφαίος και πάλι για τον Θρύλο ήταν Μπράιαντ Ντάνστον με 17 πόντους.

Ο Ολυμπιακός για άλλο ένα ματς στην φετινή Α1 δεν ήταν αυτός που έπρεπε στο πρώτο του δεκάλεπτο. Οι Πειραιώτες δεν είχαν λύσεις απέναντι στον φορμαρισμένο Βεζένκοφ στην άμυνα, ενώ στην επίθεση ο Ντάνστον με φόρα από την Βαρκελώνη έκανε σμπαράλια την ρακέτα των αντιπάλων του. Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 16-11 χάρη στην χαλαρότητα των Πειραιωτών με τον Θρύλο να μειώνει σε 18-17 για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι «ερυθρόλευκοι» για πέντε λεπτά στην δεύτερη περίοδο ανέβασαν στροφές. Η είσοδος του Σλούκα αλλά και του Καββαδά τους έδωσε το δικαίωμα να πάρουν πόντους από την ρακέτα, αφού ο πρώτος έσπαγε την άμυνα του Αρη με μπασίματα, ενώ ο δεύτερος ποστάροντας τους πιο αδύναμους «κίτρινους» κοντά στο καλάθι.

Η χαλαρότητα όμως του Θρύλου επέστρεψε κάτι που έδωσε στους γηπεδούχους το δικαίωμα για να απαντήσουν. Έτσι σιγά σιγά, αν και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 32-28 χάρη σε τέσσερις σερί πόντους του Καββαδά, το παιχνίδι ήρθε στα μέτρα του Αρη. Οι γηπεδούχοι βασίστηκαν στην ξεκούραστη ομάδα τους, όσο οι Πειραιώτες έμειναν κολλημένοι στο σκορ.
Το ημίχρονο βρήκε τους παίκτες του Μίνιτς να προηγούνται 40-36 με τον Μπαρτζώκα να ψάχνει τι φταίει για την… αδιαφορία των παικτών του στα μετόπισθεν.

Οι Πειραιώτες έσφιξαν την άμυνα τους στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν είχαν την ίδια προσήλωση και στην επίθεση. Ο Μάντζαρης έδινε πνοή στον Θρύλο με τους πόντους του, όμως για να νικήσει ο Ολυμπιακός θα έπρεπε να πάρει λύσεις και από τους υπόλοιπους παίκτες. Ο Γκίκας με τρίποντο έκανε το 47-43 για το συγκρότημα του Μίνιτς, αλλά ο Λοτζέσκι με τον 11ο πόντο του μείωσε σε 47-45. Εντέλει οι γηπεδούχοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 52-48.

Ο Ντάνστον στην τελευταία περίοδο έτρεξε το δικό του σόου, αφού οι «ερυθρόλευκοι» περιόρισαν ακόμα περισσότερο τους γηπεδούχους. Με ένα σερί 11-2 οι Πειραιώτες έσπασαν την αντίσταση του Αρη, με τον Αμερικανό σέντερ να είναι ο πρωταγωνιστής της ομάδας του με εννιά προσωπικούς του πόντους στο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός νίκησε μεν με 64-59, όμως σε κανένα σημείο δεν ενθουσίασε με την εμφάνιση του. Σίγουρα υπάρχει κούραση για τους «ερυθρόλευκους» αφού περισσότερο βρίσκονται στο αεροπλάνο παρά στο παρκέ, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να υπάρχει αυτή η εικόνα στα ματς της Α1.

Τα πάντα πλέον στρέφονται στο παιχνίδι με την Λαμποράλ Κούτσα την προσεχή Παρασκευή για το Top 16 της Ευρωλίγκας στο ΣΕΦ.

Άρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης 8, Πελεκάνος 9 (1), Γκίκας 6 (2), Ασημακόπουλος, Χαρίσης 6, Βεζένκοφ 15 (1), Σαρικόπουλος 2, Μούρτος 8, Αθηναίου 5 (1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 5 (1), Ντάνστον 17, Περπέρογλου 2, Παπαπέτρου 3 (1), Σλούκας 8 (1), Κόλινς 2, Σίμονς 1, Λοτζέσκι 15 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 7 (1), Καββαδάς 4.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-36, 52-48, 59-64

Το live του αγώνα

Η τέταρτη περίοδος

10ο λεπτό

Δύο χαμένα σουτ δύο πόντων του Σλούκα στις τελευταίες επιθέσεις, αλλά ο Ντάνστον στο δεύτερο πήρε το ριμπάουντ και έβαλε το καλάθι που «κλείδωσε» και τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα με σκορ 64-59.

8ο λεπτό

Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Ντάνστον ο Ολυμπιακός έχει πάρει το προβάδισμα με 62-58 με τον σέντερ του Θρύλου να έχει σημειώσει τους επτά από τους τελευταίους έντεκα πόντους της ομάδας!

6ο λεπτό

Ισοπαλία στο ματς με δίποντο του Πέτγουεϊ και 58-58. Νωρίτερα είχε υπάρξει άλλη μία ισοπαλία με 56-56 με καλάθι του Λοτζέσκι με τον Ολυμπιακό όμως στη συνέχεια να χάνει την ευκαιρία να περνάει μπροστά.

4ο λεπτό

Στο καλάθι μειώνει ο Ολυμπιακός με ένα κάρφωμα του Ντάνστον με σκορ 56-54. Συνεχίζει όμως ο Θρύλος να είναι άστοχος στα μακρινά σουτ που επιχειρούν οι «ερυθρόλευκοι».

2ο λεπτό

Μείωσε ο Ολυμπιακός προσωρινά στον πόντο με τρίποντο του Παπαπέτρου, αλλά ο Άρης πήρε και πάλι τη διαφορά με 56-52. Αρκετά άστοχος ο Ολυμπιακός στις μέχρι τώρα προσπάθειές του για αυτό και η μικρή επιθετική συγκομιδή.

* Η πεντάδα του Ολυμπιακού αποτελείται από τους Μάντζαρη, Σλούκα, Παπαπέτρου, Περπέρογλου και Σίμονς.

Η τρίτη περίοδος

10ο λεπτό

Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 49-48 με το πρώτο καλάθι του Περπέρογλου σε αιφνιδιασμό, αλλά στα 3 δευτερόλεπτα που είχαν μείνει για να τελειώσει η τρίτη περίοδος ο Άρης κατάφερε να σκοράρει με τον Γκίκα και να διαμορφώσει το 52-48.

8ο λεπτό

Στο καλάθι έχει μειώσει ο Ολυμπιακός με σκορ 47-45. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν αρχίσει στις τελευταίες επιθέσεις να παίζουν πιο δυνατή άμυνα, έτσι ώστε να μη βρίσκει ο Άρης εύκολους πόντους.

6ο λεπτό

Δεν έχει αλλάξει καθόλου το σκορ, αφού δεν σημειώθηκε κανένα καλάθι σε αυτό το διάστημα. Έτσι το σκορ παραμένει στο 44-41 υπέρ του Άρη.

4ο λεπτό

Σταθερά στους τρεις πόντους μπροστά ο Άρης με σκορ 44-41.

2ο λεπτό

Μπροστά ο Άρης με σκορ 42-39 με τους «ερυθρόλευκους» να συνεχίζουν να είναι χαλαροί στην άμυνά τους.

* Ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό να παίζει με τους Μάντζαρη, Λοτζέσκι, Περπέρογλου, Πέτγουεϊ και Ντάνστον.

Η δεύτερη περίοδος

10ο λεπτό

Ο Άρης συνέχισε το σερί του στην επίθεση με τον Ολυμπιακό να μην έχει καλή παρουσία στην άμυνά του και οι Θεσσαλονικείς με τη λήξη του ημιχρόνου προηγούνται με 40-36.

8ο λεπτό

Στον πόντο συνεχίζει να πηγαίνει το ματς με τον Άρη τώρα να προηγείται με 33-32. Έπαιξε λίγο γρήγορο μπάσκετ ο Άρης και κατάφερε έτσι να πάρει και πάλι το προβάδισμα.

6ο λεπτό

Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του νεαρού σέντερ Καββαδά ο Ολυμπιακός έχει το πάνω χέρι με το υπέρ του σκορ 32-28.

4ο λεπτό

Προβάδισμα για τον Ολυμπιακό με μία πολύ ωραία προσπάθεια του Σλούκα και 25-24 για τον Θρύλο. Στην πεντάδα των Πειραιωτών έχει περάσει και ο Αγραβάνης.

2ο λεπτό

Με τρίποντο του Κώστα Σλούκα ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα με 20-18 με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όμως ο Άρης κατάφερε να ισοφαρίσει σε 20-20. Ο Κόλινς στο παρκέ αντί του Μάντζαρη.

* Η πεντάδα του Θρύλου αποτελείται από τους Μάντζαρη, Σλούκα, Περπέρογλου, Πέτγουεϊ και Σίμονς.

Η πρώτη περίοδος

10ο λεπτό

Τέλος της πρώτης περιόδου στον αγώνα με τον Άρη να έχει το προβάδισμα με 18-17, ενώ ο προπονητής του Ολυμπιακού Γιώργος Μπαρτζώκας άφησε σε όλο το δεκάλεπτο τον νεαρό Παπαπέτρου στο παρκέ, αφού πρόθεσή του είναι να τσεκάρει και τους πιτσιρικάδες σε τι κατάσταση βρίσκονται.

8ο λεπτό

Στον πόντο το ματς με τον Άρη να προηγείται με 18-17 του Ολυμπιακού στο Αλεξάνδρειο. Δεν υπάρχουν άμυνες στο ματς μέχρι τώρα από καμία ομάδα και φαίνεται άλλωστε από το σκορ.

6ο λεπτό

Προβάδισμα και πάλι πέντε πόντων για τον Άρη με το τρίποντο του Αθηναίου και το σκορ έχει διαμορφωθεί 16-11 υπέρ των γηπεδούχων.

4ο λεπτό

Ο φορμαρισμένος Ντάνστον ισοφαρίζει σε 9-9 με δικό του καλάθι. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν μπει χαλαρά ως τώρα στο παρκέ, όσον αφορά την άμυνά τους.

2ο λεπτό

Ο Άρης ξεκίνησε το ματς με ένα σερί 5-0, με τον Ματ Λοτζέσκι να μειώνει σε 5-2 με μία δύσκολη προσπάθεια.

* Ο Ολυμπιακός ξεκινάει το ματς με τους Μάντζαρη, Παπαπέτρου, Λοτζέσκι, Πέτγουεϊ και Ντάνστον.

Ο κ. Βαρδάλος θα είναι ο πρώτος διαιτήτης, με δεύτερο τον κ. Μπίκα και τρίτο τον κ. Αναστόπουλο.

Με το μυαλό στη Λαμποράλ!

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τη Δευτέρα (18:00-Live στο gavros.gr), τον Άρη στο «Αλεξάνδρειο» για την 21η αγωνιστική της Α1.