Ακούραστα το πρώτο βήμα...

Τετάρτη, 14 Μαΐου 2014 - 00:43

Εύκολη νίκη για τον Ολυμπιακό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας κόντρα στον Πανιώνιο με σκορ 78-43, στον πρώτο ημιτελικό του πρωταθλήματος της Α1, με τους «ερυθρόλευκους» να μην αντιμετωπίζουν κανένα απολύτως πρόβλημα στο να κάνουν το πρώτο βήμα για την πρόκρισή τους στον τελικό.

Οι Πειραιώτες από την πρώτη κιόλας περίοδο μπήκαν δυνατά στον αγώνα και πήραν τη διαφορά που ήθελαν απέναντι στους «κυανέρυθρους». Και όσο κυλούσε ο χρόνος ο Ολυμπιακός τόσο και μεγάλωνε τη διαφορά του στο σκορ από την ομάδα της Νέας Σμύρνης! Έτσι ήρθε και η εύκολη νίκη για τον Θρύλο απέναντι στον Πανιώνιο.

Με τον προπονητή του Ολυμπιακού, Γιώργο Μπαρτζώκα, να βγάζει το δικά του συμπεράσματα εν όψει των τελικό του πρωταθλήματος και παρά το γεγονός ότι ο αγώνας εξελίχθηκε σε μία καλή προπόνηση για την ομάδα, ο κόουτς ζητούσε συνεχώς από τους «ερυθρόλευκους» σοβαρότητα και συγκέντρωση. Και αυτό γιατί οι αγώνες με τον Πανιώνιο αποτελούν προετοιμασία για τον Ολυμπιακό, προκειμένου να παρουσιαστεί όσο το δυνατόν πιο έτοιμος γίνεται στους τελικούς της Α1!

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 43-29, 60-39, 78-43

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πέτγουεϊ 9 (2), Σερμαντίνι 5, Ντάνστον 3, Σπανούλης 9 (1), Περπέρογλου 8 (1), Παπαπέτρου 3 (1), Σλούκας 7 (1), Κόλινς 16 (3), Σίμονς, Λοτζέσκι 11 (2), Πρίντεζης 7, Μάντζαρης.

Το live του αγώνα

Τέταρτη περίοδος

10ο λεπτό: Τέλος αγώνα. Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Πανιωνίου με 78-43. Μια εύκολη νίκη για τους Πειραιώτες που έκαναν το 1-0 στη σειρά.

8ο λεπτό: 78-41 με ακόμα ένα τρίποντο από τον Κόλινς.

6ο λεπτό: 75-41 με βολές του Σλούκα.

4ο λεπτό: 71-39 με τρίποντο του Σλούκα.

2ο λεπτό: 63-37 με έμμεσο τρίποντο του Σερμαντίνι.

Τρίτη περίοδος

10ο λεπτό: 60-35 και τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

8ο λεπτό: 58-35 με τρίποντο του Λοτζέσκι.

6ο λεπτό: 53-32 οι ερυθρόλευκοι που έχουν κυριαρχήσει πλήρως στο ματς.

4ο λεπτό: 51-31 με κάρφωμα του Ντάνστον από ασίστ του Σπανούλη.

2ο λεπτό: 47-31 με τρίποντο του Σπανούλη.

Δεύτερη περίοδος

10ο λεπτό: 43-29 με τρίποντο του Μάρντι Κόλινς. Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

8ο λεπτό: 38-25 με τις βολές του πολύ καλού και σήμερα Σπανούλη.

6ο λεπτό: 35-20 με τις βολές του Λοτζέσκι. Αυτή είναι και η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα.

4ο λεπτό: 30-17 με δίποντο του Σλούκα.

2ο λεπτό: 25-17 ο Ολυμπιακός που έχει πάρει τα ηνία του αγώνα.

Πρώτη περίοδος

10ο λεπτό: 21-15 και τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με δίποντο του Κόλινς.

8ο λεπτό: 17-10 προηγούνται οι ερυθρόλευκοι με εκπληκτικό καλάθι του Σπανούλη.

6ο λεπτό: 13-9 ο Ολυμπιακός.

4ο λεπτό: 5-3 με τρίποντο του Περπέρογλου.

2ο λεπτό: 2-1 ο Ολυμπιακός με δίποντο του Σπανούλη.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκινάει με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Περπέρογλου, Πρίντεζη και Ντάνστον.

Από το Σάββατο ξεκίνησε η διάθεση για τα μαγικά χαρτάκια απέναντι στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

«Άμεση η ανταπόκριση»

Τα Σωματεία Πειραιά εξέδωσαν ανακοίνωση στήριξης προς τον συνδυασμό, «Πειραιάς Νικητής».