Πάλεψε αλλά...

Τετάρτη, 24 Οκτωβρίου 2018 - 20:54

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού γνώρισε την ήττα με 54-63 από την Φενέρμπαχτσε στην πρεμιέρα της στη φάση των ομίλων της Ευρωλίγκας.

Η διακοπή που έγινε στην αναμέτρηση λίγο μετά το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, λόγω τηλεφωνήματος για βόμβα στο κλειστό της Χαλκίδας, επηρέασε αρκετά τα κορίτσια του Γιώργου Παντελάκη που βρήκαν ρυθμό προς το τέλος και έτσι δεν μπόρεσαν να γυρίσουν το ματς.

Οι νταμπλούχες Ελλάδας ήταν ανταγωνιστικότατες στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο η τουρκική ομάδα στο δεύτερο έλεγξε τον ρυθμό, πήγε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο και έτσι πήρε τη νίκη.

Κορυφαία του ματς η Πλαμ η οποία είχε 20 πόντους με 4/8 τρίποντα ενώ για τον Ολυμπιακό Τόμας και Σωτηρίου είχαν 11 πόντους.

Βέβαια μην ξεχνάμε ότι ο Ολυμπιακός είναι μια νέα ομάδα στη διοργάνωση, ενώ οι φιλοξενούμενες είναι αρκετά πιο έμπειρες κάτι που φάνηκε και στα κρίσιμα σημεία του ματς.

Στα του αγώνα, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά στην πρώτη περίοδο παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν να χάνουν 9-12. Οι γηπεδούχες αντέδρασαν και πήγαν μπροστά στο σκορ με το τέλος του δεκαλέπτου στο +6 (21-15).

Στο δεύτερο η Φενέρ αντέδρασε έφερε το ματς στα ίσα (31-31) με τις τουρκάλες τελικά να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με δύο πόντους (34-36).

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενες βρήκαν ρυθμό (σ.σ. έπαιξε ρόλο και η προσωρινή διακοπή μετά από τηλεφώνημα για βόμβα) και πήγαν την διαφορά στο +8. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να αντιδράσει και χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το γεγονός ότι οι «ερυθρόλευκες»« πέτυχαν μόλις οκτώ πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο η Μάζιτς με τρίποντο μείωσε σε 49-54 αλλά η Πλαμ συνέχισε να βάζει τα πάντα και έτσι οι τουρκάλες έφυγαν με το διπλό με 54-63.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 34-36, 42-52, 54-63

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τζόνσον 10 (8 ριμπάουντ), Παυλοπούλου 6, Σπυριδοπούλου 6, Σταμάτη 3 (1), Τόμας 11 (1)), Αυτζή, Κοσμά, Λίτση, Μάζιτς 4 (1), Νικολοπούλου 3 , Σωτηρίου 11 (1),

Φενέρμπαχτσε (Γκαρνιέ): Τσατίνεζ, Πλαμ 20 (4), Βον 11 , Βεραμεγιένκα 6, Ζανταλασίνι 4 (1), Τσόρα 11 (1), Σοτάνα 7 (1), Ντεμιρμέν 4, Γιαβάς.