Με το μυαλό στην Ευρώπη

Σάββατο, 27 Οκτωβρίου 2018 - 16:57

Με το... δεξί ξεκίνησαν οι νταμπλούχες Ελλάδας και το φετινό πρωτάθλημα. Πιάνοντας καλή απόδοση στα δύο από τα τέσσερα δεκάλεπτα, νίκησαν στην πρεμιέρα τον ΓΑΣ Καλυβίων με 79-56. Και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο ματς με την Σοπρόν για την Ευρωλίγκα, το απόγευμα της Πέμπτης. Συνεχίζοντας την αήττητη πορεία της εντός συνόρων και στην εκκίνηση ενός ακόμα πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Κακή άμυνα στην αρχή, στη συνέχεια πάτησαν... γκάζι

Ο Γιώργος Παντελάκης επέλεξε για αρχική πεντάδα τις Νικολοπούλου, Τόμας, Σταμάτη, Σπυριδοπούλου και Τζόνσον. Στην πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός δεν είχε ρυθμό. Νευρικότητα, αστοχία, ενώ είχε και θεματάκια σε ό,τι αφορά την άμυνα. Κι αυτό επέτρεψε στον ΓΑΣ Καλυβίων να βρει εύκολους πόντους και να προηγηθεί με +5 (12-7). Σωτηρίου και Μάζιτς πέτυχαν πόντους, οι «ερυθρόλευκες» πλησίασαν στον πόντο (13-14) και το δεκάλεπτο έκλεισε στο -2 (15-17). Με το δεύτερο δεκάλεπτο να έχει το ίδιο μοτίβο και τα Καλύβιθα να φτάνουν και στο +7 (16-23) με σερί 6-1.

Από εκείνο το σημείο, τα κορίτσια του Παντελάκη άλλαξαν το τέμπο, έφεραν το ματς στα μέτρα τους και με δικό του σερί 8-0 με Παυλοπούλου, Αυτζή, Σπυριδοπούλου και Τζόνσον προσπέρασαν στο 14' (24-23). Ο Ολυμπιακός είχε βρει ρυθμό στην επίθεση, έπαιρνε πόντους από όλες τις παίκτριες και η διαφορά όλο και μεγάλωνε (34-27), με το σερί να έχει φτάσει στο 18-4! Με το καλάθι της Τόμας το σκορ βρέθηκε στο +11 (38-27), για να κλείσει το ημίχρονο με 41-32.

Είχε ρυθμό στην επίθεση και έκανε... προπόνηση

Οι «ερυθρόλευκες» επέστρεψαν στο παρκέ για το δεύτερο ημίχρονο με πεντάδα τις Παυλοπούλου, Τόμας, Σωτηρίου, Μάζιτς και Τζόνσον. Είχαν πλέον βρει ρυθμό, η άμυνα είχε βελτιωθεί και η επίθεση είχε ρολάρει. Η διαφορά πλέον παγιώθηκε σε διψήφιο αριθμό. Αρχικά στους 12 (44-32 και 48-36) για να μεγαλώσει κι άλλο με τον Ολυμπιακό να παίρνει πόντους από την περιφέρεια. Στο +15 (55-40) με το τρίποντο της Σταμάτη. Η άμυνα δεν άφηνε στον ΓΑΣ Καλυβίων να φτάνει εύκολα στο καλάθι, τη διαφορά έφτασε στο +17 (57-40) και το δεκάλεπτο έκλεισε στο +18 (63-45).

Στην τελευταία περίοδο ο ρυθμός έπεσε, αλλά αυτό που δεν άλλαξε ήταν η προσήλωση στην άμυνα. Οι «ερυθρόλευκες» δέχθηκαν μόλις 11 πόντους και σκόραραν 16. Με την Μάζιτς η διαφορά πέρασε τους 20 πόντους στο 33' (67-47) και η 86η συνεχόμενη για τις «ερυθρόλευκες» ήταν πλέον γεγονός. Η διαφορά σταθεροποιήθηκε πάνω από τους 20 και έφτασε στη μέγιστη τιμή της, το +23 με το τρίποντο της Λίτσι (75-52) για να κλείσει το ματς με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 79-56.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 41-32, 63-45, 79-56.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Παντελάκης): Τόμας 7 (1/2 τριπ., 4 ασ., 3 κλεψ), Μάζιτς 11 (4 ριμπ.), Εβ. Σταμάτη 9 (2/3 διπ., 3 ασ., 2 κλεψ.), Αυτζή 2, Σπυριδοπούλου 13 (5/7 διπ., 1/3 τριπ., 6 ριμπ., 2 ασ., 2 κλεψ.), Παυλοπούλου 6 (3 ασ.), Νικολοπούλου 2 (6 ασ., 5 κλεψ.), Σωτηρίου 8 (2/2 τριπ., 3 ριμπ., 2 ασ.), Λίτση 6, Τζόνσον 8 (4 ριμπ., 3 ασ.), Κοσμά 7 (3/3 διπ., 2 κοψ.).

ΓΑΣ Καλυβίων (Δ. Αναγνώστου): Αλιξ 12, Ντέιβις 16, Ρεντζεπέρη 3, Κόνιαλη 5 (1), Πολίτη, Μαστρογιαννίδου, Σεμανιάκου 5 (1), Γκιαρόζ 15, Γ. Σταμάτη.

Οι άνθρωποι του Ολυμπιακού, πριν το τζάμπολ του ματς με τον ΓΑΣ Καλυβίων, για την προσφορά της στα 3 προηγούμενα χρόνια.