Έμεινε από δυνάμεις...

Πέμπτη, 1 Νοεμβρίου 2018 - 20:38

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην περσινή φιναλίστ της Ευρωλίγκας, Σοπρόν, αλλά τελικά ηττήθηκε με 85-69 στην Ουγγαρία.

Ο Θρύλος δέχθηκε ένα 13-0 στο τέλος του β' δεκαλέπτου και από εκεί και μετά κυνηγούσε συνέχεια στο σκορ. Στο τέλος δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον φρενήρη ρυθμό της Σοπρόν με αποτέλεσμα να ηττηθεί για την 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Πρώτη σκόρερ από πλευράς Ολυμπιακού ήταν η Λικέντρα Τζόνσον με 14 πόντους, ενώ την ακολούθησε η Τόμας με 12.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με τις Παυλοπούλου, Τόμας, Σωτηρίου, Μάζιτς και Τζόνσον και βρέθηκαν να προηγούνται με 11-15. Η Σοπρόν επέστρεψε άμεσα με την Ντουπρί να κάνει το 16-15. Ο Θρύλος συνέχισε να είναι ανταγωνιστικός με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 29-25.

Στο δεύτερο όμως ο Ολυμπιακός πλήρωσε ένα κακό σερί επιλογών όταν παρά το 21-25 η Σοπρόν έκανε ένα σερί 8-0 και πέρασε μπροστά με 29-25.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρά το γεγονός ότι οι «ερυθρόλευκες» ήταν πίσω με έξι πόντους, πέντε σερί πόντοι της Σπυριδοπούλου έφεραν το ματς στον πόντο (31-30). Το δίποντο της Παυλοπούλου οδήγησε τον Ολυμπιακό στο σερί 7-0 για το 31-32 με την Τέρνερ να δίνει εκ νέου προβάρισμα στην ομάδα της (33-32). Η Sopron με 4’33’’ για το δεκάλεπτο ξέφυγε με 37-32, οι «ερυθρόλευκες» από την μεριά τους πέρασαν ένα άγονο επιθετικό διάστημα, το οποίο ήταν και η αιτία για να πάει το ματς στο 42-32.

Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός ο οποίος είχε να σκοράρει για πάνω από τρία λεπτά, είδε τις ουγγαρέζες να κάνουν ένα σερί 13-0 και ουσιαστικά να «κλειδώνουν» το ματς.

Ο Θρύλος δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει στο ρυθμό των γηπεδούχων και έτσι η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με την Σοπρόν να παίρνει τη νίκη με 85-69.

Τα δεκάλεπτα: 29-25, 51-39, 68-59, 85-69

Sopron (Ινίγκεθ): Φεγκιβερνέκι 5, Σαλβαντόρεζ 12, Κρβέντακιτς 11, Χατάρ 9, Ζάουι 4, Τέρνερ 19, Ντουπρί 14, Ντουμπέι 11

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 13, Μάζιτς 6, Σταμάτη 4 (1/3 τρ),Αυτζή, Σπυριδοπούλου 10 (1/4 τρ. 4 ριμπ), Παυλοπούλου 9 (1/2 τρ.), Νικολοπούλου 5 , Σωτηρίου 8, Λίτση, Τζόνσον 14 (6/10 δίπ., 9 ριμπ.), Κοσμά

Σοπρόν - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Live TV (vid)

Παρακολουθήστε σε Live streaming την εξέλιξη της αναμέτρησης της γυναικείας ομάδας μπάσκετ του Θρύλου κόντρα στην ομάδα της Ουγγαρίας για την Ευρωλίγκα.

Matchday...

Matchday...

Οι «ερυθρόλευκες» δίνουν το απόγευμα της Πέμπτης το πρώτο εκτός έδρας ματς τους στον όμιλο, στην Ουγγαρία.