Την κοίταξε στα μάτια...

Τετάρτη, 7 Νοεμβρίου 2018 - 20:09
Αρθρογράφος: Γιώργος Ουσταμανωλάκης
ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΥΣΤΑΜΑΝΩΛΑΚΗΣ

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού πάλεψε μέχρι το τέλος κόντρα στην Ντιναμό Κούρσκ, ωστόσο, στο τέλος δεν τα κατάφερε γνωρίζοντας την ήττα με 73-67.

Οι «ερυθρόλευκες» το πάλεψαν αρκετά ειδικά στα τρία δεκάλεπτα ωστόσο στην τελευταία περίοδο δεν ήταν το ίδιο καλές με αποτέλεμα να γνωρίσουν την ήττα.

Όσον αφορά τον αγώνα, στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς, και προηγήθηκε με 4-0 με δύο καλάθια της Τζόνσον. Η Σταμάτη με τρίποντο έκανε το 7-5 με την Σωτηρίου με δικό της τρίποντο να διαμορφώνει το 21-19 το οποίο ήταν και το σκορ της περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο η ρωσική ομάδα έτρεξε ένα σερί 9-2 και πήγε το σκορ στο 23-29 ωστόσο στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ανέβασε και πάλι το ρυθμό του και με τις Μάζιτς και Τζόνσον μείωσε σε 27-29 και με πέντε σερί πόντους της Τόμας σε 35-35. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε υπέρ της Κουρσκ με 35-39.

Η τρίτη περίοδος ήταν η καλύτερη για τις νταμπλούχες Ελλάδας. Με δύο τρίποντα από Σπυριδοπούλου και Τόμας ο Θρύλος προηγήθηκε με 44-39 φτάνοντας τη διαφορά και στο +7 (50-43) για να κλείσει το δεκάλεπτο με 54-51 υπέρ των «ερυθρολεύκων».

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ρωσική ομάδα «έτρεξε» ένα σερί 10-0, ξεφεύγοντας στο σκορ με 54-64. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός κατέθεσε ψυχή και πάθος στο παρκέ, έδωσε τα πάντα για να πραγματοποιήσει μία μυθική ανατροπή. Και παρά το γεγονός ότι μείωσε στο σκορ, δεν κατάφερε να φτάσει στην πολυπόθητη νίκη, η οποία θα ήταν η πρώτη στη διοργάνωση, γνωρίζοντας την ήττα με 67-73.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 35-39, 54-51, 67-73

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 12 (1), Μάζιτς 5, Σταμάτη 6 (1), Αυτζή, Σπυριδοπούλου 11 (3), Παυλοπούλου 3, Νικολοπούλου, Σωτηρίου 16 (3), Λίτσι, Τζόνσον 13, Κοσμά 1.

Ντιναμό Κουρσκ (Μοντέλο): Ξαργκάι 2, Ζέντικ 2, Πέτροβιτς 10 (2), Λεφτσένκο, Λογκούνοβα, Βίντμερ 10, Κιρίλοβα 5 (1), Κρουζ 12 (1), Στιούαρτ 18 (1), Τσαρλς 14, Ανοΐκινα.