«Πλήρωσε» την αστοχία του

Τετάρτη, 5 Δεκεμβρίου 2018 - 19:47
Αρθρογράφος: Γιώργος Ουσταμανωλάκης
ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΥΣΤΑΜΑΝΩΛΑΚΗΣ

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού δεν τα κατάφερε κόντρα στη Ρίγα. Οι νταμπλούχες Ελλάδας αν και ήταν αρκετά ανταγωνιστικές στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο έκαναν αρκετά λάθη, έχασαν πολλά σουτ με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα από την Ρίγα στο ΣΕΦ με 51-70 για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων της Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά την άμυνα και πήρε τα ηνία, με τις παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης. Η Ρίγα μείωσε, όμως οι Πειραιώτισες με ένα σερί 4-0 στο τέλος έκλεισαν το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 19-14.

Η Ρίγα μπήκε με ένα σερί 8-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο, παίρνοντας το προβάδισμα με 19-22. Οι φιλοξενούμενες κρατούσαν τα ηνία στην αναμέτρηση, με τις γηπεδούχες να παραμένουν όμως κοντά στο σκορ. Ένα μικρό σερί της Ρίγα έκανε το σκορ 28-34 λίγο πριν το τέλος, όμως ένα τρίποντο της Παυλοπούλου στην εκπνοή διαμόρφωσε το 31-34 του ημιχρόνου.

Η τριτη περίοδος ξεκίνησε με την Πέντι να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι για το +5 της Ρίγα, ενώ η ίδια παίκτρια έγραψε το 31-39. Ωστόσο ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα με δύο τρίποντα από Κοσμά και Σταμάτη για το 37-39. Όμως ένα ακόμα σερί 6-0 των Λετονών πήγε το σκορ στο 37-45. Στη συνέχεια είχαμε ένα μπαράζ λαθών και από τις δύο ομάδες οι οποίες δεν μπόρεσαν να σκοράρουν για περισσότερα από τέσσερα λεπτά, με την Μάζιτς να γράφει το 39-45 για να έρθει στη συνέχεια η Σλότερ με ντράιβ και να διαμορφώσει το 39-47 το οποίο ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τον Ολυμπιακό. Τα εύκολα λάθη έκαναν την εμφάνισή τους, τα σουτ δεν έμπαιναν και οι φιλοξενούμενες βρήκαν την ευκαιρία να μεγαλώσουν τη διαφορά η οποία πέρασε και τους 20 πόντους για να κλείσει τελικά το ματς στο 51-70.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 31-34, 39-47, 51-70

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Κοσμά 5 (1/3 τρ.), Μάζιτς 4, Νικολοπούλου 2, Σταμολάμπρου 9, Τόμας 5 (1), Τζόνσον 13 (12 ριμπ.), Παυλοπούλου 5 (1/4 τρ.), Σωτηρίου, Σταμάτη 8 (1/5 τρ.).

Ρίγα (Ζίμπαρτς): Μπάσκο 8, Εγκλίτ 2, Κρεσλίνα 7 (1), Κουλίτε, Μπρούμερμαν, Πέντι 17 (3), Πουλβέρε 18 (1), Σλότερ 12, Βιτόλα 6.

«Δεν ήμασταν τόσο σκληροί»

Στα πολλά λάθη και την αστοχία του Ολυμπιακού στο ματς με την Ρίγα στάθηκε ο Γιώργος Παντελάκης σε δηλώσεις του.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Ρίγα Live

Με έξτρα «όπλο» τον κόσμο του, ο Ολυμπιακός υποδέχεται (18:00, live στο gavros.gr/ΕΡΤ2) την Ρίγα στο ΣΕΦ, για την Ευρωλίγκα.