Γκάζωσε και πήρε μια ακόμα άνετη νίκη!

Σάββατο, 8 Δεκεμβρίου 2018 - 15:35
Αρθρογράφος: Γιώργος Ουσταμανωλάκης
ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΥΣΤΑΜΑΝΩΛΑΚΗΣ

Μία ακόμα εύκολη νίκη πήρε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 91-58 του Αθηναϊκού για το πρωτάθλημα της Α1 και έτσι συνεχίζουν την αήττητη πορεία τους στο πρωτάθλημα.

Πλέον η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη στρέφει την προσοχή της στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Καρόλο για την Ευρωλίγκα των γυναικών.

Στα του αγώνα, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με τις Παυλοπούλου, Σταμάτη και Σταμολάμπρου στα γκαρντ και τις Μάζιτς και Τζόνσον στο 4-5. Η ΜακΚάι ξεκίνησε εξαιρετικά για τις γηπεδούχες έχοντας πετύχει και τους επτά πόντους της ομάδας της στα τρία πρώτα λεπτά του ματς. Η Παυλοπούλου θα κλέψει την μπάλα και στο τρανζίσιον έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον Ολυμπιακό (9-12). Με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Μάζιτς και Σταμάτη η διαφορά πήγε για πρώτη φορά σε δηψίφιο νούμερο (10-20) στα μισά της πρώτης περιόδου ωστόσο η διαφορά μειώθηκε στο τέλος της (20-24).

Στη δεύτερη περίοδο η είσοδος της Τόμας στο παρκέ έδωσε ενέργεια στον Ολυμπιακό. Η Αμερικανίδα γκαρντ με ντράιβ έκανε το 20-26 για να έρθει ο Αθηναϊκός στη συνέχεια και να μειώσει στο σκορ με 24-28. Ωστόσο η Τόμας και πάλι είχε την απάντηση και με τρίποντο διαμόρφωσε το 24-31. Με το ημίχρονο να τελειώνει τελικά με τον Ολυμπιακό μπροστά με δέκα (30-40).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Θρύλος έδειξε τις διαθέσεις του. Με το πόδι πατημένο στο γκάζι και πίεση σε όλο το γήπεδο, ο Ολυμπιακός έκελψε μπάλες έτρεξε στο παρκέ και με το τρίποντο της Μάζιτς πήγε τη διαφορά στο +17 (30-47). Η Σταμάτη με συνεχόμενους πόντους πήγε το ματς στο +20 (32-53) για να ολοκληρωθεί τελικά η περίοδος στο 61-39.

Το ματς είχε πάρει το δρόμο του, ο Ολυμπιακός κατέβασε όσο μπορούσε στροφές στην τελευταία περίοδο για να πάρει τελικά τη νίκη με 91-58.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 30-40, 39-61, 58-91

Αθηναϊκός (Καλογερόπουλος): Τζανετάτου 1, Στούπα 2, Δορδοκίδη 1, Τσιάδη 9, Λουκάτου 2, Λέιφιλντ 4, Γιαμπάνη 6, Κόστοβιτς 25, Μακέι 10 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Μάζιτς 10 (2), Σταμάτη 12 (2), Παυλοπούλου 13 (3), Τόμας 15 (2), Λίτση 4, Νικολοπούλου 5 (1), Σωτηρίου 2, Τζόνσον 8, Κοσμά 12 (2), Σταμολάμπρου 10 (2), Σπυριδοπούλου, Αυτζή

«Η προσοχή μας πλέον στην Καρόλο»

Ο Γιώργος Παντελάκης τόνισε ότι έμεινε ικανοποιημένος από την εμφάνιση των παικτριών του ενώ έστρεψε ήδη την προσοχή όλων στο ματς της Ευρωλίγκας.

Αθηναϊκός-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Live ενημέρωση

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Θρύλου αντιμετωπίζει στις 14:00 εκτός έδρας τον Αθηναϊκό με στόχο να διευρύνει το αήττητο σερί της σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις.