Εύκολη πρόκριση στο Φάιναλ-4

Παρασκευή, 21 Δεκεμβρίου 2018 - 17:58

Με τον ιδανικότερο τρόπο ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2018 η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 64-46 του Πρωτέα Βούλα στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας και έτσι πήραν την πρόκριση στο Φάιναλ-4 της διοργάνωσης.

Ο Θρύλος ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και ουσιαστικά κλείδωσε το ματς από το πρώτο ημίχρονο. Πρώτο σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν η Εβίνα Σταμάτη με 13 πόντους και τον ακολούθησαν οι Λικέντρα Τζόνσον και Άννα Νίκη Σταμολάμπρου με 12.

Με το ξεκίνημα του ματς ο Θρύλος ο οποίος ξεκίνησε το ματς με τις Τόμας, Νικολοπούλου, Σταμάτη, Μάζιτς και Τζόνσον αλλά δεν ξεκίνησε καλά. Ο Πρωτέας πήρε προβάδισμα με τέσσερις (2-6) για να μειώσουν οι «ερυθρόλευκες» με την Τόμας (4-6) για να ισοφαρίσουν στην συνέχεια σε 8-8. Ένα δίποντο της Σωτηρίου και ένα τρίποντο της Παυλοπούλου πήγαν το σκορ στο 19-13 για να φτάσει η διαφορά σε διψήφιο νούμερο χάρη σε ντράιβ της Σπυριδοπούλου (26-15). Οι «ερυθρόλευκες» μάλιστα μπήκαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους σκορ με 37-21.

Στο δεύτερο μέρος ο Θρύλος δεν αντιμετώπισε πρόβλημα διαχειρίστηκε σωστά το ματς και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 49-35.

Ο Ολυμπιακός είχε κολλήσει στο σκορ μέχρι να σκοράρει για τρεις η Σταμάτη για το 55-41 με τρία λεπτά να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης. Μια βολή της Τζόνσον και ένα τρίποντο της Σταμολάμπρου έκαναν το 59-41, με την γκαρντ του Θρύλου να πετυχαίνει και το 61-44. Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας με το τελικό 64-46 επί του Πρωτέα Βούλας, κλείνοντας με ιδανικό τρόπο το 2018.

Τα δεκάλεπτα: 14-8, 37-21, 49-35, 64-46

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 7, Μάζιτς 2, Σταμάτη 13 (3/7 τρ.), Σπυριδοπούλου 5 (10 ριμπ.), Παυλοπούλου 3, Νικολοπούλου 1, Σωτηρίου 5, Λίτση 2, Τζόνσον 12 (4/5 δίπ.), Κόσμα 2 (6 ριμπ.), Σταμολάμπρου 12 (2/4 τρ.)

Πρωτέας Βούλας (Κονιδάρης): Χατζηβασιλείο, Μπουντούρη, Θεοδώρου, Κολλάτου 8 (1), Σακελλαρίου 2, Χατζηγιακουμή 12 (2), Ντάνου 5 (1), Καλογερία 1, Αναστασοπούλου, Πέρκινς 8, Ντέλβα 10