Δέκα «γλέντια» με κάθε τρόπο!

Παρασκευή, 22 Μαρτίου 2019 - 23:17

Νίκη με 78-37 στον ημιτελικό του Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας που διεξάγεται στα Χανιά για τον Ολυμπιακό με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Νίκη με 41 πόντους διαφορά, 78-37 και άνετη πρόκριση στον τελικό. Αυτή ήταν η δέκατη (10η) νίκη για τις «ερυθρόλευκες» κόντρα στις «πράσινες» σε ισάριθμα ματς από το 2015/16 και μετά. Καθαρά πελατειακή η σχέση που έχουν τα κορίτσια του Θρύλου με εκείνα του ΠΑΟ. Το πιο ενδιαφέρον είναι πώς αυτές οι δέκα έχουν έρθει με όλους τους τρόπους.

Με μεγάλη διαφορά (73 πόντοι), με μικρή διαφορά (3 πόντοι), εντός έδρας στην κανονική περίοδο (τρεις φορές), εκτός έδρας στην κανονική περίοδο (τρεις φορές), εντός έδρας στα πλέι οφ (μία φορά), εκτός έδρας στα πλέι οφ (μία φορά), σε ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας (μια φορά), σε τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας (μια φορά), στη Γλυφάδα (4 φορές), στη Λεωφόρο ( 4 φορές), στη Λευκάδα (μία φορά), στα Χανιά (μια φορά). Με νταμπλ σκορ (74-37), με υπέρ τριπλάσια διαφορά (102-29), με 46 πόντους εκτός έδρας (79-33), κάνοντας... 31 (74-43), με 40άρα στο Κύπελλο (78-37)!

Με το σερί του Ολυμπιακού να μην έχει τελειωμό, όπως και τα γλέντια με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Αυτό πρέπει να συνεχιστεί, να μην σταματήσει ποτέ. Να μην τους χαριστεί ποτέ ο Θρύλος. Με κάθε τρόπο, σε κάθε γήπεδο, σε κάθε διοργάνωση. Όπου τις πετυχαίνει να τις γλεντά!

2015-16 / Πρωτάθλημα

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 61-66 (5 πόντοι)

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 82-59 (23 πόντοι)

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 74-37 (37 πόντοι)

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 38-50 (12 πόντοι)

2015-16 / Τελικός Κυπέλλου

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 60-63 (3 πόντοι)

2016-17 / Πρωτάθλημα

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 74-43 (31 πόντοι)

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 59-69 (10 πόντοι)

2017-18 / Πρωτάθλημα

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 102-29 (73 πόντοι)

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 33-79 (46 πόντοι)

2018-19 / Ημιτελικός Κυπέλλου

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 78-37 (41 πόντοι)

Σκέψεις από τους ανθρώπους του Παναθηναϊκού να καταθέσουν ένσταση και στο γυναικείο μπάσκετ, ζητώντας να γίνει το ματς ξανά από το 9-8 του 1ου 10λεπτου κόντρα στον Ολυμπιακό, προκειμένου να προσπαθήσουν να γλιτώσουν το διασυρμό...