ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Πρωτέας Βούλας 80-64 (Τελικό)

Κυριακή, 31 Μαρτίου 2019 - 14:50

Μετά την 4η συνεχόμενη κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας, η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού στρέφει και πάλι την προσοχή της στο πρωτάθλημα.

Ο Θρύλος φιλοξενεί τον Πρωτέα Βούλας στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής και αναζητά το θετικό αποτέλεσμα που θα διατηρήσει το αήττητο σερί του σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις.

Η διακύμανση του σκορ της αναμέτρησης:

1ο δεκάλεπτο:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με τις Νικολοπούλου, Σταμάτη, Τόμας, Σπυριδοπούλου και Τζόνσον.

13-6: Αρκετά ανταγωνιστικός ο Πρωτέας σε αυτά τα πρώτα λεπτά του ματς.

19-10: Τα κορίτσια του Ολυμπιακού είναι μπροστά στο σκορ με το τέλος της πρώτης περιόδου.

2ο δεκάλεπτο:

Σταμολάμπρου, Παυλοπούλου, Σωτηρίου, Κοσμά και Τίκβιτς η πεντάδα των «ερυθρολεύκων».

30-19: Για πρώτη φορά στο ματς στο +11 ο Ολυμπιακός με τις Τζόνσον και Σωτηρίου να κάνουν εξαιρετικό ματς μέχρι τώρα. Από κοντά και η Τόμας.

41-29: Ο Ολυμπιακός είναι εξαιρετικός στην άμυνα, ενώ στην επίθεση ψάχνει τον αιφνιδιασμό στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

3ο δεκάλεπτο:

Ο Ολυμπιακός ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο με τις Νικολοπούλου, Σωτηρίου, Σταμολάμπρου, Τίκβιτς και Τζόνσον.

52-38: Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη διατηρεί το προβάδισμά της στο ματς.

58-44: Στο +14 οι «ερυθρόλευκες» με το τέλος της τρίτης περιόδου.

4ο δεκάλεπτο:

73-53: Η διαφορά έχει εκτοξευτεί στους 20, με τον Ολυμπιακό να είναι έτοιμος για ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα χωρίς καν να φορτσάρει.

80-64: Ο Ολυμπιακός παίρνει μια ακόμα νίκη στο φετινό πρωτάθλημα ενώ στο τέλος προσέφερε και θέαμα στον κόσμο που βρέθηκε στη Γλυφάδα.

Χωρίς καν να φορτσάρει!

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού επικράτησε του Πρωτέα Βούλας με 80-64 και έφτασε τις 107 συνεχόμενες νίκες στις εγχώριες διοργανώσεις.

Συνέχεια κόντρα στον Πρωτέα

Την ομάδα της Βούλας αντιμετωπίζει ο Ολυμπιακός στο πρώτο του ματς μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου στο μπάσκετ γυναικών. Live ενημέρωση στις 15:00 στο gavros.gr.