Για τέταρτη σερί χρονιά στους τελικούς

Τετάρτη, 24 Απριλίου 2019 - 15:49

Την πρόκρισή του στους τελικούς του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών για τέταρτη διαδοχική χρονιά πανηγύρισε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 79-51 της Νίκης Λευκάδας στο Δ.Α.Κ. της Γλυφάδας φτάνοντας στο 3-0 στην ημιτελική σειρά.

Στα του αγώνα, η ομάδα της Λευκάδας έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό. Αλλά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 23-17.

Από εκεί και μετά, όμως, οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, έφτασαν στο +17 στο ημίχρονο (39-22), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν για άλλη μια φορά εξαιρετικός, ειδικά στην άμυνα, μιας και δέχθηκε μόλις 11 πόντους, για το 60-33, ενώ μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με τον Θρύλο τελικό να παίρνει τη νίκη με 79-51.

Η Τζέσικα Τόμας με 15 πόντους, ήταν η πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού, με την Σταμολάμπρου να προσθέτει 11 και την Τίκβιτς να κάνει double – double με 10 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Από πλευράς Νίκης, η Παπαμιχαήλ είχε 17 πόντους και η Νάιτ 14.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 39-22, 60-33, 79-51