Σαρωτικός κόντρα στη Ναμούρ και τώρα ΠΑΟΚ!

Τετάρτη, 16 Οκτωβρίου 2019 - 20:16
Αρθρογράφος: Γιώργος Ουσταμανωλάκης
ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΥΣΤΑΜΑΝΩΛΑΚΗΣ

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στον όμιλο του Eurocup, η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και άμυνα για σεμινάριο, επικράτησαν με 70-41 της Ναμούρ από το Βέλγιο παίρνοντας την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση.

Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη έδειξε εξαιρετικά στοιχεία ενόψει και του ματς του Σαββάτου κόντρα στον ΠΑΟΚ στη Γλυφάδα για το πρωτάθλημα της Α1. Την επόμενη εβδομάδα οι «ερυθρόλευκες» αγωνίζονται στην Ισπανία στην έδρα της Βαλένθια.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και προηγήθηκε με το τρίποντο της Σωτηρίου μετά από ασίστ της Γέμελος από τη γωνία. Τρομερό ντράιβ της Τόμας στη συνέχεια με τον Θρύλο να είναι μπροστά με 5-0 και να συνεχίζει να ρίχνει... ξύλο στην άμυνα παίρνοντας τόσο τα αμυντικά όσο και τα επιθετικά ριμπάουντ. Ένα ντράιβ της Σίλβα ήταν το πρώτο καλάθι για τη Ναμούρ για το 5-2, με τον Ολυμπιακό να δέχεται το πρώτο καλάθι στο ματς μετά από 3.50 λεπτά αγώνα. Δίποντο της Γέμελος για το 7-2 και εξαιρετικό ντράιβ της Νικολοπούλου για το 9-2. Τρίποντο της Μέστγκαθ για το 9-5 και άμεση απάντηση και πάλι από τη Νικολοπούλου για το 11-5. Οι Βελγίδες μείωσαν στους πέντε, όμως οι «ερυθρόλευκες» με συνεχόμενα καλάθια πήγαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 8 (17-9), δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Δύο εύστοχες βολές της Τόμας πήγαν τη διαφορά στους 10 (19-9), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 23-9 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο ίδιο μομέντουμ οι αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας, όπως και η Γκρέιβς. Ο Θρύλος προσπέρασε με 25-12, με την πίεση του να κάνει δουλειά και την Σωτηρίου να σκοράρει έπειτα από κλέψιμο της Τόμας για το 30-13 με 5’06’’ για το ημίχρονο. Η Τόμας έδωσε αέρα 21 πόντων στην ομάδα του Πειραιά (34-13), με τον Ολυμπιακό να έχει κυριαρχήσει απόλυτα στο παρκέ. Η Namur από την μεριά της έδειξε αντίδραση και έτρεξε ένα 9-0 σερί, το οποίο σταμάτησε η Τόμας με ένα γκολ φάουλ για το 37-19. Οι «ερυθρόλευκες» έκλεισαν το ημίχρονο στο +19 (40-21) σε ένα 20λεπτο που κρίθηκε καθαρά την αμυντική τους προσήλωση.

Η Ναμούρ είχε ένα μικρό σερί με την έναρξη της τρίτης περιόδου, όμως η Τόμας από τις βολές πραγματοποίησε το 44-27, με την Σωτηρίου να σκοράρει στο τρανζίσιον για να επαναφέρει τη διαφορά στους 19 πόντους (46-27).

Οι παίκτριες του Παντελάκη παρέμειναν συγκεντρωμένες, η Γέμελος σκόραρε ένα ακόμα δίποντο και η Σωτηρίου με τρίποντο εκτόξευσε το ματς στους 20 πόντους (51-31). Ο Ολυμπιακός έκλεισε στο 53-31, έχοντας ένα δεκάλεπτο ακόμα μέχρι να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στο Eurocup.

Επιστρέφοντας στο ματς, ο Θρύλος πέρασε με 23 έπειτα από τρίποντο της Σταμολάμπρου, με την Ελληνίδα γκαρντ να εκτελεί και πάλι από τα 6,75μ για το 59-33. Έπειτα από το τάιμ άουτ της Namur, η ομάδα του Βελγίου έτρεξε ένα 6-0 σερί για να ροκανίσει την διαφορά, όμως γρήγορα Γκρέιβς και Τόμας διαμόρφωσαν το 62-38 με 3’27’’ για τη λήξη. Οι «ερυθρόλευκες» έστειλαν την διαφορά στους 28 (66-38) αλλά και τους 30 πόντους με τα υπόλοιπα λεπτά να είναι διαδικαστικά και τον Ολυμπιακό να κατακτάει την πρώτη του νίκη για φέτος στο Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 40-21, 53-31, 70-41

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αυτζή 2, Γιουρτσένκοβα 2, Κοσμά, Νικολοπούλου 6, Σταμάτη 5 (1), Γέμελος 9 (4/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Γκρέιβς 11 (4/10 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Παυλοπούλου 2, Σωτηρίου 10 (2), Σταμολάμπρου 6 (2), Τόμας 17 (5/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Ναμούρ: Ντε Λέιν (0/3 σουτ), Ιμόμπιο 4 (10 ριμπάουντ), Μέσταγκ 8 (2/7 τρίποντα), Σίλβα 12 (5/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Βάντεργουολ 10 (2), Μπάτζο, Μπεστάνιο, Γιομάν 6 (1), Γκέντολφ 1.

«Η ομάδα έδειξε τη δυναμική της»

Ο Γιώργος Παντελάκης στις δηλώσεις του, μετά τη νίκη με τη Ναμούρ, αναφέρθηκε στο γεγονός ότι η ομάδα του θα πρέπει να μείνει προσηλωμένη στον στόχο της...

Έχει μπει... φουριόζα η Τόμας!

Η Αμερικανίδα γκαρντ του Ολυμπιακού έχει διψήφιο αριθμό πόντων σε όλα τα επίσημα ματς των «ερυθρόλευκων» μέχρι τώρα...

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Ναμούρ Live Streaming

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού αντιμετωπίζει στο ΣΕΦ τη Ναμούρ (18:30) στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων της διοργάνωσης! Δείτε το live streaming της αναμέτρησης.