Ευρώπη ΜΟΝΟ ο Ολυμπιακός!
ΠΑΡΑΠΟΛΙΤΙΚΑ 90.1 FM

«Καυτές» Πειραιώτισσες στο Βέλγιο!

Πέμπτη, 7 Νοεμβρίου 2019 - 23:15

Μεγάλο «διπλό» στο Βέλγιο πανηγύρισε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Με τις Πειραιώτισσες να «πατούν» με 83-55 την Ναμούρ στις Βρυξέλλες, για την τέταρτη αγωνιστική στη φάση των ομίλων του Eurocup! Τρομερή εμφάνιση από τα κορίτσια του Θρύλου, που δεν έπαιρναν το πόδι από το… γκάζι!

Με την Τζάκι Γέμελος να είναι η κορυφαία «ερυθρόλευκη» στο ματς, με 23 πόντους, 5/5 τρίποντα, 4/5 δίποντα, τρία ριμπάουντ και δύο ασίστ, συγκεντρώνοντας 28 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης!

Να σημειωθεί, ότι η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη πανηγύρισε την πρώτη εφετινή εκτός έδρας νίκη στην Ευρώπη. Ενώ πανηγύρισε την τρίτη νίκη, σε τέσσερα ματς στον όμιλο του Eurocup. Κάτι που σημαίνει, δηλαδή, ότι είναι μια «αγκαλιά» από την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού!

Οι αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας ήταν πολύ εύστοχες από την περιφέρεια, καθώς τελείωσαν τον αγώνα με 12/19 τρίποντα (63,2%). Πέρα από την Γέμελος, πολύ καλή ήταν και η Τζέσικα Τόμας, η οποία είχε επίσης 23 πόντους, με 10/14 σουτ, τέσσερις ασίστ και τρία ριμπάουντ!

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός πήρε διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο (16-26). Με την Γέμελος να σημειώνει τους 12 από τους πρώτους 17 πόντους της ομάδας του Παντελάκη! Στην δεύτερη περίοδο, οι Πειραιώτισσες ανέβασαν ένταση στην άμυνα, δέχθηκαν μόλις έξι πόντους και προηγήθηκαν 45-22 στο ημίχρονο, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά τη νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό, η Ναμούρ δεν μπορούσε να απειλήσει και έτσι, διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα στο Βέλγιο…

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 22-45, 41-59, 55-83

Ναμούρ: Μπάτζιο, Μπεστάνιο 6, Ντε Λιν 3 (1), Ιμόβμπιο 18, Σίλβα 11, Γκέλντοφ 12, Μεστάγκ 1, Βάντερβαλ 4 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αυτζή 1, Γκρέιβς 13 (5/8 διπ., 9 ρίμπ.), Κοσμά, Σταμάτη 7 (2/2 τριπ.), Σταμολάμπρου, Γέμελος 23 (4/5 δίπ., 5/5 τρίπ., 3 ριμπ, 2 κλεψ.), Γιουρτσένκοβα 2 (7 ρίμπ.), Νικολοπούλου 3, Παυλοπούλου 2, Σωτηρίου 3 (1/2 τρίπ., 3 ρίμπ.), Σπυριδοπούλου 6 (2/4 τρίπ.), Τόμας 23 (8/10 δίπ., 2/4 τρίπ., 4 ασ.).

Ελλάς, Ευρώπη, Ολυμπιακός… παντού! (pic)

Από το Μόναχο, στο Ναμούρ του Βελγίου και από το ποδόσφαιρο στο μπάσκετ Γυναικών, ο Ολυμπιακός είναι ΠΑΝΤΟΥ στην Ευρώπη και εκπροσωπεί τον ελληνικό αθλητισμό!