Τι ΚΑΥΛΑ (να είσαι Ολυμπιακός)!
ΠΑΡΑΠΟΛΙΤΙΚΑ 90.1 FM

«Αντίο» στο 2019 με το... κοντέρ στο 125-0!

Κυριακή, 29 Δεκεμβρίου 2019 - 18:25

Με τον καλύτερο τρόπο είπε «αντίο» στο 2019 η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Με νίκη και πρόκριση! Τα κορίτσια του Θρύλου νίκησαν εκτός έδρας με 82-53 την Δάφνη Αγίου Δημητρίου και προκρίθηκαν με χαρακτηριστική άνεση στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Μάλιστα, οι Πειραιώτισσες πανηγύρισαν την 125η σερί νίκη τους σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις!

Πρώτη σκόρερ του ματς η φοβερή και τρομερή Μπασάρα Γκρέιβς, με 24 πόντους και 13 ριμπάουντ. Και ακολούθησε η Τζέσικα Τόμας με 15 πόντους...

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με τις Παυλοπούλου, Τόμας, Γέμελος, Σπυριδοπούλου και Γκρέιβς και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους με την Αμερικανίδα σέντερ (3-7). Το δίποντο της Σωτηρίου και το νέο καλάθι της Γκρέιβς έφεραν το 5-11, με τον Θρύλο να περνάει για πρώτη φορά με 10 πόντους (5-15) με δύο λεπτά για το δεκάλεπτο. Η Δάφνη μείωσε, με την περίοδο να κλείνει στο 11-17 στο κλειστό του Αγίου Δημητρίου.

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός στο πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου, με την Δάφνη να περνάει μπροστά με 19-18. Δύο βολές της Γιουρτσένκοβα και ένα τρίποντο της Σπυριδοπούλου έδωσαν το +4 (19-23) με την Γέμελος να ακολουθεί για το 19-25. Οι «ερυθρόλευκες» δεν είχαν λύσεις από την περιφέρεια, η Γκρέιβς σκόραρε ξανά (21-30) και η Σπυριδοπούλου έκανε από τις βολές το 21-32. Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ημίχρονο με 10 πόντους προβάδισμα μετά από ντράιβ της Τόμας στο τέλος του δεκαλέπτου (24-34).

Η Αμερικανίδα γκαρντ του Ολυμπιακού πέτυχε το τρίποντο για το 27-37 και η Νικολοπούλου έκανε το 29-39. Η Γκρέιβς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, η Τόμας σκόραρε για τρεις (33-47), με την Δάφνη να τρέχει ένα 5-0 σερί το οποίο διέκοψε η Σταμάτη για το 38-49. Η Γιουρτσένκοβα έδωσε προβάδισμα 13 πόντους στον Θρύλο (40-53) με το γκολ φάουλ της Σωτηρίου να διαμορφώνει το 42-56.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το σκορ στο 43-56, με τον την Γκρέιβς να συνεχίζει απτόητη την δουλειά της. Η Παυλοπούλου με έμμεσο τρίποντο διαμόρφωσε το 46-63 για να την ακολουθήσει η Σταμάτη για το +19 (46-65). Η εικόνα παρέμεινε ίδια στο κλειστό του Αγίου Δημητρίου, η Γιουρτσένκοβα πέτυχε σερί πόντους για το 51-71 με τέσσερα λεπτά για το τέλος με την Τόμας να δίνει... αέρα 22 πόντων στην ομάδα της (51-73). Δύο κλεψίματα και ισάριθμα λέι απ έκαναν το 53-77, με την Γέμελος να εκτελεί από τα 6,75μ. για το 53-80, με τον Ολυμπιακό να κατακτάει μια ακόμα νίκη και να παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας...

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 24-34, 43-56, 53-82

Δάφνη Αγίου Δημητρίου: Κόουλινγκ 15 (3), Παγώνη, Γρηγορίου 2, Τσέρι 12 (3), Τσίκα 2, Κοντογεωργού 6 (1), Λανγκ Κέλσεϊ 16 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τόμας 15 (4/4 διπ), Σταμάτη 5 (2/2 διπ), Αυτζή, Σπυριδοπούλου 5 (1/2 διπ., 8 ριμπ.), Παυλοπούλου 5 (2/5 διπ.), Νικολοπούλου 4 (2/2 διπ.), Σωτηρίου 7 (2/2 διπ.), Γκρέιβς 24 (7/13 διπ., 10/12 βολ., 13 ριμπ.), Γέμελος 9 (2/3 διπ., 9 ριμπ.), Γιουρτσένκοβα 6 (2/2 διπ.), Κοσμά, Σταμολάμπρου 2.

«Ακόμη καλύτερα τη νέα χρονιά»

Οι δηλώσεις του Γιώργου Παντελάκη μετά την άνετη νίκη-πρόκριση της γυναικείας ομάδας μπάσκετ του Ολυμπιακού επί της Δάφνης.