Δεν τα κατάφεραν οι «ερυθρόλευκες» στην Τουρκία...

Τετάρτη, 29 Ιανουαρίου 2020 - 17:05

Για τρία δεκάλεπτα η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού κρατούσε την πρόκριση στα χέρια της, ωστόσο ηττήθηκε με 83-59 από την Ορμάν Γκεντσλίκ και έτσι δεν συνεχίζει στο Eurocup.

Ο Ολυμπιακός πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στις εγχώριες διοργανώσεις και την κατάκτηση του νταμπλ. Πρώτη σκόρερ η Τζάκι Γέμελος με 15 πόντους, ενώ στις 11 σταμάτησε η Άννα Νικολοπούλου.

Ο Ολυμπιακός πέρασε στο ματς με τις Νικολοπούλου, Τόμας, Γέμελος, Γκρέιβς και Γιουρτσένκοβα απέναντι στην Orman Genclik, η οποία προηγήθηκε με 8-3 μετά από γκολ φάουλ της Καρταλατέπε. Η Γκρέιβς και η Γέμελος μείωσαν σε 8-7, με την Τόμας να φέρνει το ματς στα ίσα με τρίποντο (10-10). Ο Θρύλος έμενε κοντά στο σκορ, η Λίντχαμ έστειλε το ματς στο 16-10, αλλά οι «ερυθρόλευκες» δεν έχασαν επαφή και η Γέμελος αργότερα πραγματοποίησε το 21-18, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 24-18.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Ολυμπιακός πλησίασε κι άλλο. Πρώτα η Σταμάτη και μετά η Σταμολάμπρου, έφεραν το ματς στον πόντο, αναγκάζοντας σε τάιμ άουτ τις γηπεδούχες. Η Γκρέιβς έκανε το 27-26, με την Σπυριδοπούλου αργότερα να ισοφαρίζει με τρίποντο (29-29) και την Αμερικανίδα φόργουορντ να δίνει προβάδισμα. Στο 29-31 η Orman Genclik αντέδρασε και έτρεξε ένα 5-0 σερί, με τον Γιώργο Παντελάκη να καλεί από την μεριά του τάιμ άουτ, με 3:27 για το ημίχρονο. Η ομάδα από την Τουρκία πέρασε με έξι πόντους (37-31), με την Σπυριδοπούλου να σκοράρει και πάλι από τα 6,75μ για το 37-34. Και πάλι η Orman Genclik βρήκε λύσεις και προηγήθηκε με 7 πόντους με το ημίχρονο να τελειώνει στο 41-34.

Επιστρέφοντας στο ματς η Γκρέιβς έγραψε το 41-36 και η Νικολοπούλου με τρίποντο το 44-39. Ένα ακόμα σουτ από τα 6,75μ της Σπυριδοπούλου έκανε το 46-42 και η Γέμελος με τον ίδιο ακριβώς τρόπο διαμόρφωσε το 48-45, με έξι λεπτά να απομένει για το δεκάλεπτο. Η γκαρντ/φόργουορντ του Θρύλου μείωσε στους 2 (49-47 και 51-49), με την Orman Genclik να βρίσκει λύσεις μόνο από την γραμμή των βολών. Το ματς έφτασε στο 54-49, η Γκρέιβς μείωσε στους τρεις (54-51), με την ομάδα απο την Τουρκία ξεφεύγει και πάλι με έξι (57-51). Η Νικολοπούλου μείωσε εκ νέου, η Πάρις έκανε το 59-53, σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν οι ομάδες στην τελευταία περίοδο.

Η Γέμελος σκόραρε για δύο, η Λίντχαμ για τρεις και για πρώτη φορά η Orman Genclik προσπέρασε με 10 πόντους έπειτα από γκολ φάουλ της Ογκουνμποβάλε (65-55). Η ομάδα από την Τουρκία επέβαλλε τον ρυθμό της. Κυριάρχησε στο ζωγραφιστό και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ολυμπιακού για να προηγηθεί με 15 ποντους (71-56) έπειτα από δίποντο της Ρόμπινσον με 6:39 για το τέλος. Οι γηπεδούχες είχαν τον απόλυτο έλεγχο, πέρασαν με 74-56 με 5 λεπτά να απομένει για το τέλος, με τον Ολυμπιακό να έχει μείνει στα ρηχά. Το 20-3 επιμέρους της Orman Genclik στο τέταρτο δεκάλεπτο με 3:20 για το τέλος μιλούσε από μόνο του. Ο Ολυμπιακός είχε μείνει στους 3 πόντους για 8 λεπτά, η διαφορά έφτασε στους 25 με την Νικολοπούλου να σκοράρει με γκολ φάουλ για το 81-59 με 1:48 για τη λήξη. Η Μπίλγκιτς έκανε το 83-59, ο Θρύλος αστόχησε στα δύο επόμενα τρίποντα και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Eurocup γνωρίζοντας την ήττα με 24 πόντους στην Άγκυρα.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 41-34, 59-53, 83-59

Οrman Genclik (Ντουρούρ): Μπιλγκίτς 5, Γκετζγκίν 3 (1), Καρταλτέπε 11 (2), Πάρις 12, Ρόμπινσον 14, Λίνταμ 7 (2), Ογκουνμποβάλε 31 (3), Τασκίν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Γκρέιβς 10 (5/11 δίπ., 16 ριμπ.), Γιουρτσένκοβα 2 (1/3 διπ., 5 ριμπ.), Νικολοπούλου 11 (1/2 τρ., 3/7 διπ.), Παυλοπούλου, Σταμολάμπρου 2 (1/3 δίπ, 0/2 τρ.), Γέμελος 15 (4/6 δίπ., 2/7 τρίπ., 1/2 βολ., 4 ριμπ.), Κοσμά, Λούκα, Σπυριδοπούλου 10 (3/6 τρίπ., 1/4 βολ.), Σταμάτη 3 (1/3 τρ.), Τόμας 6 (1/4 δίπ., 1/7 τρίπ., 1/2 βολ.).