Εύκολα στο τουρνουά

Σάββατο, 26 Σεπτεμβρίου 2020 - 23:12

Τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα φιλικά πήρε η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού η οποία επικράτησε με 82-59 των Εσπερίδων στο Κλειστό του Μοσχάτου, στο πλαίσιο του 2ου Τουρνουά Γυναικών που διοργανώνει η Ελευθερία Μοσχάτου.

Οι «ερυθρόλευκες» του Γιώργου Παντελάκη πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση και πήραν εύκολα και αυτό το παιχνίδι. Επόμενος αντίπαλος είναι τα Γιάννενα στην τρίτη και τελευταία αναμέτρηση στο Τουρνουά του Μοσχάτου.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα πήρε γρήγορα διψήφια διαφορά με το 18-8. Με προσπάθεια της Νικολοπούλου διατηρήθηκε η διαφορά αυτή και με δυο εύστοχες βολές της Κόστοβιτς διαμορφώθηκε το 24-15 με το οποίο ολοκληρώθηκε το 1ο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο οι Εσπερίδες μείωσαν 24-28 στα 7:06 και στο 26:28 (6:29), αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε και επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα με την Ντέιβις να σημειώνει το 28-38 στον αιφνιδιασμό (1:00) και το 28-41 με τρίποντο για το μεγαλύτερο προβάδισμα στο φινάλε του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν πολλά. Με δύο βολές της Ρίεμερ ο Θρύλος εκτόξευσε τη διαφορά στο +21 για το 56-35, 2:10 πριν τη λήξη του 10λέπτου. Η Σταμολάμπρου σημείωσε το 38-58 (1:00) για να ολοκληρωθεί η 3η περίοδος με το σκορ στο 38-59. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός έφτασε στο 62-40 με τρίποντο της Αλεξανδρή και στο 64-40 με καλάθι της Εβίνας Σταμάτη στον αιφνιδιασμό (8:24). Το τελικό 82-59 φανερώνει και την εύκολη επικράτηση του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 28-41, 38-59, 59-82