«Πάτησε» στο φινάλε τον «πελάτη», πήρε το πλεονέκτημα!

Σάββατο, 8 Μαΐου 2021 - 16:56

Αυλαία με νίκη επί του Παναθηναϊκού, στο φινάλε του β’ γύρου του πρωταθλήματος, για τον Θρύλο! Ο Ολυμπιακός, αν και το ματς με τον ΠΑΟ ήταν ντέρμπι, έτρεξε ένα σερί 10-0 στο φινάλε και νίκησες 66-56, παίρνοντας μεγάλη νίκη, στο ΣΕΦ! Καρδιά πρωταθλητριών και μέγα πάθος, από τις παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη, οι οποίες στο φινάλε ήταν εκείνες που χαμογέλασαν, παίρνοντας το πλεονέκτημα της έδρας, για τους τελικούς που αρχίζουν την προσεχή Τετάρτη!

Στην έναρξη της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 1-5 (8:52) σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι τα 6:39, όταν διαμορφώθηκε το 1-7. Οι «ερυθρόλευκες» απάντησαν με 4-0 σερί με τη Σταμολάμπρου (6:22) να μειώνει σε 3-7 και την Ντέιβις στον αιφνιδιασμό να γράφει το 5-7 (5:50). Ο Παναθηναϊκός με τρίποντο της Μόργκαν (5:37), έφτασε στο 5-10, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα με τρίποντο της Φοντέιν (5:12) και ισοφάρισε για πρώτη φορά στο 10-10 με τη Νικολοπούλου (4:10). Χάρη σε δύο εύστοχες βολές της Εβίνας Σταμάτη ο Θρύλος προηγήθηκε για πρώτη φορά (μετά το 1-0, στο ξεκίνημα) με 12-10 στα 3:19, μετατρέποντας το 5-10, σε 12-10 χάρη σε ένα 7-0 σερί. Το σερί του Ολυμπιακού έφτασε στο 9-0 και ήρθε ως προϊόν της εξαιρετικής συνεργασίας της Σπυριδοπούλου με τη Σταμάτη η οποία με μπάσιμο έγραψε το 14-10. Οι φιλοξενούμενες σκόραραν μετά από 3,5 λεπτά για να μειώσουν σε 14-12 (1:53), όμως η Σταμάτη με δυο εύστοχες βολές και επανέφερε τη διαφορά του +4 για το 16-12, φτάνοντας προσωπικά τους 6 διαδοχικούς πόντους (1:44). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 16-14.

Σοκ από τον τραυματισμό της Σπυριδοπούλου και εναλλαγές στο σκορ

Στην έναρξη της 2ης περιόδου, η Σπυριδοπούλου με μπάσιμο έγραψε το 18-14, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στην επόμενη φάση σε 18-16 και να ισοφαρίζει στα 8:50 σε 18-18. Οι «ερυθρόλευκες» απάντησαν άμεσα και με το δεύτερο τρίποντο της Φοντέιν έφτασαν στο 21-18. Ενώ το σκορ βρισκόταν στο 21-20, στα 6:12, η Άννα Σπυριδοπούλου τραυματίστηκε στο αριστερό γόνατο και αποχώρησε υποβασταζόμενη προκειμένου να της παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες. Με δυο διαδοχικά τρίποντα της Μόργκαν οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν μετά από ώρα με 21-26 στα 4:25. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 23-26 με δυο εύστοχες βολές της Ντέιβις στα 3:02 και με το πρώτο καλάθι της Κόστοβιτς πλησίασε στον πόντο (25-26) στα 2:28 και η ίδια με μια εύστοχη βολή ισοφάρισε σε 26-26 (2:12). Η Εβίνα Σταμάτη με μια εύστοχη βολή (1:14), έβαλε ξανά τον Θρύλο στη θέση του οδηγού, για το 27-26, με το οποίο απάντησαν με 6-0 σερί, οι «ερυθρόλευκες», μετά το 21-26. Με καλάθι και μια εύστοχη βολή της Λύμουρα, προήλθε το 27-29 στα 13’’ και με μια βολή της Σταμάτη το 28-29 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Βρέθηκε πίσω με -5, μείωσε η Φοντέιν με τρίποντο στην εκπνοή

Στην έναρξη της 3ης περιόδου, οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 28-31 με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει χάρη σε μια εύστοχη βολή της Φοντέιν (29-31, 8:52) και ένα δίποντο της Σταμάτη σε 31-31 στα 7:50. Η Ριντ σημείωσε το 31-33, με τη Σταμολάμπρου να ισοφαρίζει εκ νέου με εντυπωσιακό καλάθι (7:20). Ακολούθησε το 33-35 με τον Ολυμπιακό να απαντάει με καλάθι και εύστοχη βολή της Σταμάτη, η οποία έδωσε το προβάδισμα στο 36-35 (6:11), αλλά με τον ίδιο τρόπο διαμορφώθηκε στη συνέχεια το 36-38. Στα λεπτά που ακολούθησαν οι φιλοξενούμενες πήγαν στο 40-45, για να κλείσει η περίοδος με τρίποντο της Φοντέιν στην εκπνοή, μειώνοντας σε 43-45.

Με 10-0 στο τελευταίο 1,5 λεπτό σφράγισε τη νίκη

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με εύστοχη προσπάθεια της Ντέιβις, η οποία ισοφάρισε μετά από ώρα για τον Ολυμπιακό σε 45-45. Οι φιλοξενούμενες ανέκτησαν το προβάδισμα για το 45-49, με τη Φοντέιν να μειώνει σε 47-49 (8:00). Η Ριντ πέτυχε το 47-51, με τη Νικολοπούλου να απαντάει άμεσα για το 49-51 (7:25) και την Αλεξανδρή να ισοφαρίζει στον αιφνιδιασμό σε 51-51 στα 6:56. Η ίδια με κλέψιμο και νέο καλάθι στον αιφνιδιασμό έγραψε το 53-51 στα 6:35, για το «ερυθρόλευκο» 6-0 σερί, που έβαζε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ. Ακολούθησε νέα ισοφάριση στο 53-53 (5:26) όμως η Αλεξανδρή με μεγάλο τρίποντο έγραψε το 56-53 (4:10). Στα 3:28, οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 56-54, με μια εύστοχη βολή της Μούλη και ισοφάρισαν σε 56-56 με δυο βολές της Λύμουρα στα 2:32. Στα λεπτά που απέμειναν ο Θρύλος με ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα και 10-0 σερί που προήλθε από τα δυο διαδοχικά τρίποντα της Σταμολάμπρου (2:18) και της Σταμάτη (1:58) για το 62-56, ξέφυγε με +8 με την Αλεξανδρή (1:35) και έφτασε στο τελικό 66-56 με την Κόστοβιτς στα 43’’, το οποίο έμεινε μέχρι το φινάλε.

Να σημειωθεί πως ο αγώνας δεν είχε τηλεοπτική κάλυψη από το κανάλι του Ολυμπιακού, καθώς από πλευράς χορηγών δεν τηρήθηκαν τα συμφωνηθέντα.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 28-29, 43-45, 66-56

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Παντελάκης): Σταμολάμπρου 9 (1), Σταμάτη 16 (1) , Αλεξανδρή 11 (1), Σπυριδοπούλου 2, Φοντέιν 12 (3), Νικολοπούλου 4, Κούκη, Παπαμαρκάκη, Κόστοβιτς 5, Παντελή, Ντέιβις 7