Μπάσκετ Γυναικών: «Καταιγίδα» στο Μοσχάτο! (photo)

Τετάρτη, 29 Δεκεμβρίου 2021 - 15:33

Άνετο πέρασμα από την έδρα της Ελευθερίας Μοσχάτου έκανε ο Ολυμπιακός, ο οποίος με κατοστάρα και ευρεία διαφορά, 104-58, νίκησε και τη 8η αγωνιστική και συνέχισε το αήττητο σερί του, προς την κούπα! Ο Ολυμπιακός με μεγάλο όπλο την επίθεση και τα επιθετικά ριμπάουντ άνοιξε νωρίς τη διαφορά και την κράτησε μέχρι το φινάλε! Αν και δεν έβγαλε απολύτως καλή εικόνα στο πρώτο δεκάλεπτο, έκτοτε ανέλαβε πλήρως τα ηνία του ματς και… ξέφυγε στο σκορ!

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 18-28, 16-26, 7-27

Πιο αναλυτικά, με δύο εύστοχα δίποντα των Νικολοπούλου (0-2, 9:26) και Σταμάτη (0-4, 8:38) «μπήκε» στο ματς ο Ολυμπιακός, ο οποίος στο 2:50, βρέθηκε πίσω από την Ελευθερία με 14-12. Τα κορίτσια του Θρύλου, ωστόσο, πάτησαν «γκάζι» και αφού ισοφάρισαν σε 14-14 (2:40) με ντράιβ και λέι απ της Σταμολάμπρου, έφτασαν στο 21-14 (1:08) με την Αλεξανδρή και «έκλεισαν» το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 23-17 επί της ομάδας του Μοσχάτου.

Στην δεύτερη περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν τη διαφορά επί των γηπεδούχων στο +15 (23-38, 5:38) με ωραίο καλάθι της Χάμπλιν και στη συνέχεια, την «εκτόξευσαν» στο +17 (34-51, 1:21) με τρίποντο της Σταμάτη, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με 16 πόντους μπροστά, 51-35. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς ξέφυγε με +23 (39-62, 6:35) από την Ελευθερία, με τρίποντο της Σταμολάμπρου και πήγε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο με προβάδισμα 26 πόντων, αφού σκόραρε με την Βαμβακά στον αιφνιδιασμό, για το 77-51 (0:10).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας διαχειρίστηκε με τον καλύτερο τρόπο το προβάδισμά της και έτσι, έφτασε στην τελική επικράτηση με κατοστάρα κόντρα στην ομάδα από το Μοσχάτο, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία της στο πρωτάθλημα…

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πλουφ 10, Σταμολάμπρου 14 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Σταμάτη 7 (4 ασίστ), Αλεξανδρή 15 (1/2 τρίποντα, 10 ασίστ), Σύρρα 5, Νικολοπούλου 9 (4/7 δίποντα, 6 ασίστ), Φουράκη 6, Διέλα 5, Βαμβακά 10 (7 ριμπάουντ), Βιτόλα 11 (9 ριμπάουντ), Χάμπλιν 12 (6/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ)

Ελευθερία Μοσχάτου (Τσαραπατσάνης): Δαμουλάκη 13, Καρακασίδου 12, Στεφανίδου 2, Σμιθ 7, Τζέιμς 24, Τσούκα, Τσέρου, Κρητικοπούλου