Μπουρζ-Ολυμπιακός: Δυσκολεύει η πρόκριση. Στο -10 στο ημίχρονο ο Ολυμπιακός!

Τετάρτη, 2 Μαρτίου 2022 - 21:43

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε με εύστοχο τρίποντο της Τόλφρι το οποίο έδωσε προβάδισμα 15-17 στις «ερυθρόλευκες» με την Γκοντίν να ισοφαρίζει σε 17-17 και την Νικολοπούλου με 1/2 βολές να κάνει το 17-18. Η Μπουρζ απάντησε και με δύο βολές της Χάμπτον πήρε προβάδισμα με 19-18, ενώ ακολούθησε ένα τρίποντο της Σπυριδοπούλου για το 19-21, με 8:25’’ να απομένουν για το ημίχρονο.

Ακολούθησαν δύο πολύ καλές άμυνες, με την Βίτολα να μετουσιώνει την μία σε καλάθι και να κάνει το 19-23, στο οποίο απάντησε άμεσα η Ρούπερτ, κάνοντας το 21-23. Η Έλντεμπρινκ έκανε το 24-23 με τρίποντο και έπειτα από ασίστ της Γκοντίν.

Η Βίτολα με δύο βολές έκανε το 24-25, με την Μαν να κάνει το 26-25 και την Χάμπτον να δίνει και πάλι προβάδισμα τριών πόντων στην Μπουρζ, κάνοντας το 28-25, με 4:59 να απομένουν για το ημίχρονο. Η Πλουφ με σουτ μείωσε σε 28-27, με την Μισέλ, με 1/2 βολές να κάνει το 29-27.

Ο Θρύλος αστόχησε σε δύο συνεχόμενες επιθέσεις χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει ή να προηγηθεί, και η Γκοντίν στον αιφνιδιασμό μετά από κλέψιμο έκανε το 31-27, αναγκάζοντας τον Ζίμπαρτς να καλέσει τάιμ άουτ.

Μετά το τάιμ άουτ, η αντίδραση των «ερυθρόλευκων» δεν ήταν σωστή, καθώς δέχτηκαν ένα σερί 6-0 με έξι προσωπικούς πόντους της Ντουσέτ και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με 37-27, υπέρ των Γαλλίδων.