Ήττα και αποκλεισμός στη Γαλλία

Τετάρτη, 2 Μαρτίου 2022 - 22:46

Δεν τα κατάφερε ο Θρύλος στη Γαλλία, καθώς γνώρισε την δεύτερη ήττα από την Μπουρζ, με 76-59 και έμεινε εκτός συνέχειας EuroCup, από μια πολύ ισχυρή ομάδα. Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς πάλεψε, όμως δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μπουρζ και αποκλείστηκε από την διοργάνωση, στρέφοντας τώρα την προσοχή της στα... εγχώρια με στόχο να κατακτήσει τα πάντα!

Η Μπουρζ μπήκε πιο δυνατά από τον Ολυμπιακό στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις Έλντεμπρινκ και Χάμπτον να κάνουν το 4-0. Οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν με…πρωταγωνίστρια την Σταμολάμπρου η οποία με 4 σερί πόντους ισοφάρισε σε 4-4, ενώ στη συνέχεια «σέρβιρε» το 4-6 στην Βίτολα! H Χάμπτον έκανε το 7-6 με τρίποντο, με την Σταμολάμπρου να κάνει μια ακόμη ασίστ στην Βίτολα, η οποία έκανε το 7-8.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να ανεβάζει την απόδοση του και έκανε το 7-10 με την Σταμάτη, η οποία μόλις είχε μπει στο παιχνίδι, ενώ η Τόλφρι στη συνέχεια έκανε το 7-12 με λέι απ. Η Γκουαπό με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έκανε το 11-12 για την Μπουρζ, με 2:41’’ να απομένουν για τη λήξη του δεκαλέπτου.

Στη συνέχεια, η Γκουαπό και πάλι συνέχισε να είναι… «πονοκέφαλος» για την άμυνα του Ολυμπιακού και έκανε το 13-12, δίνοντας το προβάδισμα στη γαλλική ομάδα με 1:13 να απομένουν για το πρώτο δεκάλεπτο. H Σταμάτη υπέπεσε σε λάθος, με την Μαν να κλέβει και να κάνει το 15-12 στον αιφνιδιασμό, δίνοντας το +3 στην Μπουρζ, με την Νικολοπούλου να αστοχεί σε δύο βολές, αλλά να ευστοχεί σε λέι απ, κάνοντας το 15-14 ,το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε με εύστοχο τρίποντο της Τόλφρι το οποίο έδωσε προβάδισμα 15-17 στις «ερυθρόλευκες» με την Γκοντίν να ισοφαρίζει σε 17-17 και την Νικολοπούλου με 1/2 βολές να κάνει το 17-18. Η Μπουρζ απάντησε και με δύο βολές της Χάμπτον πήρε προβάδισμα με 19-18, ενώ ακολούθησε ένα τρίποντο της Σπυριδοπούλου για το 19-21, με 8:25’’ να απομένουν για το ημίχρονο.

Ακολούθησαν δύο πολύ καλές άμυνες, με την Βίτολα να μετουσιώνει την μία σε καλάθι και να κάνει το 19-23, στο οποίο απάντησε άμεσα η Ρούπερτ, κάνοντας το 21-23. Η Έλντεμπρινκ έκανε το 24-23 με τρίποντο και έπειτα από ασίστ της Γκοντίν.

Η Βίτολα με δύο βολές έκανε το 24-25, με την Μαν να κάνει το 26-25 και την Χάμπτον να δίνει και πάλι προβάδισμα τριών πόντων στην Μπουρζ, κάνοντας το 28-25, με 4:59 να απομένουν για το ημίχρονο. Η Πλουφ με σουτ μείωσε σε 28-27, με την Μισέλ, με 1/2 βολές να κάνει το 29-27.

Ο Θρύλος αστόχησε σε δύο συνεχόμενες επιθέσεις χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει ή να προηγηθεί, και η Γκοντίν στον αιφνιδιασμό μετά από κλέψιμο έκανε το 31-27, αναγκάζοντας τον Ζίμπαρτς να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά το τάιμ άουτ, η αντίδραση των «ερυθρόλευκων» δεν ήταν σωστή, καθώς δέχτηκαν ένα σερί 6-0 με έξι προσωπικούς πόντους της Ντουσέτ και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με 37-27, υπέρ των Γαλλίδων.

Δεν ήταν καλή η εικόνα του Ολυμπιακού στο τρίτο δεκάλεπτο και αντί να μαζέψει τη διαφορά, αυτή μεγάλωσε ακόμη περισσότερο! Ενδεικτικό ότι πέτυχε μόλις 5 πόντους σε αυτό το διάστημα!

Η Πλουφ μείωσε σε 37-29 με λέι απ, αλλά ακολούθησε 6-0 σερί για την Μπουρζ, προτού η Σταμολάμπρου κάνει το 43-31. Το τρίποντο της Λαετίσια έφερε το σκορ στο 49-31, τρία λεπτά από το τέλος της τρίτης περιόδου. Η ίδια, μάλιστα, με 2/2 βολές έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +20 για την Μπουρζ (51-31).

Η Λαετίσια ήταν ασταμάτητη και με τρίποντο έκανε το 57-31, φτάνοντας τους 19 πόντους στην αναμέτρηση. Έτσι έφτασε σε σερί 14-0 η Μπουρζ! Ένα σερί που τελείωσε με τη μία βολή της Σταμολάμπρου (57-32). Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 59-32!

H Μαν με την έναρξη της τέταρτης περιόδου έκανε το 62-32 με τρίποντο, με τον Ολυμπιακό να απαντάει με 6-0 σερί, με έξι πόντους της Βίτολα, κάνοντας το 62-38. Η Ρούπερτ έκανε το 64-38, με τον Ολυμπιακό να απαντάει με 10-0 σερί και να κάνει το 64-48, δείχνοντας αντίδραση και σκοράροντας με έξι πόντους της Τόλφρι και δύο της Πλουφ.

Στη συνέχεια, η Τόλφρι με ένα ακόμη τρίποντο έκανε το 67-51 για τον Ολυμπιακό, με 4 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Η Βίτολα έκανε το 71-53, και το 73-56, με την Τόλφρι με τρίποντο να απαντάει στην Ντουσέτ και να κάνει το 76-59, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 37-27, 59-32, 76-59